ביקור הנזירה ריטה ספטמבר – אוקטובר 2014

הנזירה ריטה – אחת המורות המרתקות, הסוחפות והמעמיקות המלמדת מידי שנה במסגרת פעילויות עמותת ידידי הדהרמה – הגיעה לישראל גם השנה ותשהה כאן בין התאריכים 9 ספטמבר וה- 28 באוקטובר 2014

ייחודה כמורה המלמדת את נושאי הלימוד בצורה אישית, נגישה ומסקרנת ויוצרת קשר בלתי אמצעי עם תלמידיה, מביא אל הפעילויות השונות קהל רחב של תלמידים ושומעים.

הנזירה ריטה תלמד מגוון נושאים במסגרת קורסי סופשבוע , מפגשים וסדנאות ברחבי הארץ.

הגעה לארץ: 9.9.2014 – יום שלישי  טיסה LX254  של סוויס (שוויץ ישראל) נחיתה בנתב"ג בשעה 14:35 עזיבה : 28.10.2014 – יום שלישי טיסה  LX255  של סוויס (ישראל שוויץ) המראה מנתב"ג בשעה 15:55

♦♦♦

במסגרת הביקור יתקיימו שתי  סדנאות בנות שלושה מפגשים כ"א ברמת השרון ובירושלים

האם ניתן להביא לקץ הסבל ולחוות אושר אמיתי

א.         לחיות ללא חרטות

ב.         היתכן קץ לסבל

ג.          איך להשיג אושר אמיתי

 כולנו שואפים להיות מאושרים ולהימנע מסבל. מבין הסבל המנטלי והפיסי, הסבל המנטלי הוא החשוב יותר. לימודי הבודהה מציגים בפנינו דרך כיצד להשיג את סוג האושר שאנו מבקשים וזאת ע"י זיהוי והבנת הסיבות לאי הנחת שלנו ותוך שימוש בתרופות הנוגדות את  הסיבות לסבל.

בשלושה מפגשים אלה, נסרוק את שלבי הדרך עד להשגת מטרה זו.

הבנה אינטלקטואלית של שלבי הדרך הינה הכרחית, אבל אין בה די לשם התמרת התודעה. עלינו להעמיק את ההבנות האינטלקטואליות ע"י הרהור ומדיטה על נושאים אלה עד להטמעתם בזרם התודעה.

בסוכות יתקיים קורס בו יושם דגש על מדיטציה על הנושאים  שיילמדו במפגשים אלה.

רמת השרון

המפגשים יתקיימו במרכז גוף נפש ברמת השרון בימי שני במועדים: 15.9.14 ; 29.9.14;  13.10.14 בין השעות 15:00- 21:00

ירושלים

המפגשים יתקיימו בירושלים, במנזר נוטרדם האחיות ציון בעין כרם בימי רביעי במועדים: 10.9.14 ; 17.9.14;  1.10.14 בין השעות 15:00- 21:00

 ♦♦♦

13.9.2014  שבת במרכז שנטידווה – תרגול הבודהה של הרפואה

♦♦♦

18-20.9.2014  סופ"ש בקיבוץ יחיעם – "מקלט – מגדלור על מים סוערים" [מהו "מקלט"], במסגרת התוכנית 'בודהיזם מאלף עד תו'

 מהו מקלט? מהי בקשת המקלט? האם אנחנו זקוקים למקלט? ואם כן – במי נבחר לבקש מקלט? ולמה נבחר לבקש מקלט דווקא בהם?

עם סיומו של הקורס הזה ישיגו המשתתפים בו הבנה מעמיקה וחוויה אישית של הרעיון של בקשת מקלט, של ההבחנה בין סוגי מקלט ארציים, או חיצוניים (כולל שמונה דאגות העולם הזה) ובין מקלט מוחלט, או פנימי; של שלוש האבנים היקרות – הבודהה, הדהרמה והסנגהה – ושל הסיבה לכך שהם ראויים להיות מושאי מקלט, וגם של הגורמים הכלליים, התפקודים והתוצאות של בקשת מקלט.

הקורס, המתקיים במסגרת התכנית "בודהיזם מאלף ועד תו", פתוח לכולם – חדשים וותיקים כאחד. אך כדי להשתתף בו יש להשלים את החומר שנלמד עד כה [החל מריטריט "ארבע אמיתות הנעלים ביולי 2011 ואילך] ולתרגל את מדיטציית נתינת הדעת לפחות כחודשיים לפני הקורס על בסיס יומי.

ניתן לשמוע ולקרוא בקישורים הבאים: חומרי לימודהנחיות מדיטציית נתינת הדעת.

♦♦♦

26-27.9.2014 קורס שישי-שבת יתקיים בנווה שלום – בושה ואשמה, רגשות שליליים המונעים מאתנו להיות מאושרים

על אף שאיננו חפצים בהם, לכולנו רגשות עוכרים. בד"כ אנו משתדלים להסתירם, מתביישים בהם וחשים אשמה עקב קיומם. הדבר אך מגביר את השפעתם על תודעתנו ומונע מאיתנו חופש ושלווה. בריטריט זה נרשה לעצמנו לראות ולהכיר ברגשות אפלים אלה על מנת להופכם למצבי תודעה בריאים, מלאי חכמה וחמלה.

♦♦♦

2-4.10.2014  סופ"ש בקיבוץ יחיעם ריטריט יום כיפור – מדוע נבון לתרגל סבלנות? 

האם הסבלנות נחוצה לנו? האם יש בה תועלת? האם היא יכולה לעזור לנו לחיות חיים שמחים יותר, בריאים יותר? סבלנות ללא ספק קשה להשגה. הגם שאנו מכירים בערכה, אנו מקדישים זמן מועט על מנת לנסות להשיגה.

בסוף שבוע זה נלמד, בעצתו של הנזיר גן גיאצו,  את פרק 6 מספרו של שנטידווה 'המדריך לאורח החיים של הבודהיסטווה' , כך שנלמד מהי סבלנות וכיצד לפתחה.

 ♦♦♦

14-18.10.2014  סוכות  בקיבוץ יחיעם עקרונות הבודהיזם הטיבטי – הדרך המדורגת להארה

במהלך הקורס נעסוק בנושאים כמו: מהי התודעה? למה קורים לנו דברים טובים ורעים? כיצד עולים רגשות שליליים ומה לעשות בהקשר לכך? טבע התופעות ואיך לפתח חמלה.

הקורס כולל שיעורים, דיונים ומדיטציות שקטות ומודרכות. בשלושת הימים הראשונים נלמד בעיקר את השיטות (בשילוב מדיטציות) . היומיים האחרונים יוקדשו למדיטציות מודרכות על שיטות אלה, על מנת שנוכל לשלבם בחיי היומיום.

הקורס מבוסס על טקסט של לאמה צונג קהאפה, מלומד טיבטי בן המאה ה-14. הטקסט מציג לנו דרך שיטתית ומדורגת לשינוי תודעתנו מתודעה הנשלטת ע"י רגשות עוכרים ועד לשחרור מלא של התודעה ופיתוח מצבי תודעה חיוביים כמו אהבה, חמלה וחכמה

מומלץ לכל מי שרוצה לפגוש את גישת הבודהיזם הטיבטי ולמי שרוצה להעמיק את הבנתו לגבי הנושאים השונים של הדרך הרוחנית.

השתתפות חלקית ביומיים האחרונים בלבד (שישי-שבת), תתאפשר למי שכבר השתתף בקורס לאם-רים ומכיר את הנושאים הנלמדים.

 ♦♦♦

20.10.204 סיור דהרמה – יום תרגול בכפר הפלסטיני דיר איסתייא

הזדמנות לתרגל התבוננות, הקשבה וחמלה תוך כדי לימוד על המציאות בשטחים שמעבר לקו הירוק.

 ♦♦♦

23-25.10.2014  סופ"ש  בקיבוץ יחיעם – תרגול טארה – אריהטארה:המשחררת מכל פחד.

אריה טארה היא האספקט הנשי של התודעה המוארת,הערה. היא עוזרת בטיהור השליליות שנוצרה בעבר, ומאפשרת לנו להתחבר עם האהבה המולדת שבנו , החכמה והחמלה. כך נוצרת תמיכה המאפשרת לנו להתחיל בפרויקטים ללא חרדה ודאגה.

נעסוק בתרגולי טיהור מיוחדים הנוגעים ב- 8 הפחדים ונמדוט על 4 האמיתות שמעבר לכל שיעור  על מנת להעצים את מצבי התודעה של אהבה, חמלה, שמחה והשתוות. כמו כן נפנה לטארה בבקשה לתמיכה בהצלחת פרויקטים שונים החשובים לנו.

הריטריט פתוח לכל מי שמאמין בשלושת האבנים הטובות ובפוטנציאל שלו להגיע להארה. קבלת העצמה לטארה אינה תנאי הכרחי, שכן ניתן להחזות את טארה מעל לכתר הראש.

למשתתפים  צריכה להיות היכרות עם הלימודים הבודהיסטים, ועליהם להרגיש נוח עם אמירת תפילות, מנטרות, החזיית טארה מעל לכתר הראש ועם השתחוויות.

לפרטים נוספים ולהרשמה יש ללחוץ על שם הקורס המבוקש.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה