ג'האדו טולקו רינפוצ'ה במסר לידידי הדהרמה לרגל "צ'וטרול דוצ'ן"-יום הניסים

ג'האדו טולקו רינפוצ'ה – מסר לידידי הדהרמה בישראל לרגל "צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן", יום הניסים, הראשון מבין ארבעת המועדים הגדולים של הבודהיזם.

 

לכל ידידַיי – ידידי הדהרמה בישראל – שלום ויום טוב!

צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן*  (שהשנה הוא חל ב-5.3.2015) הוא יום הניסים של מורנו הגדול, בודהה שאקיאמוני, שהביא לנו את הבודהה-דהרמה. יום זה, בו יש ירח מלא, הוא יום מיוחד. למעשה, החודש הזה כולו (החודש הראשון בשנה הטיבטית) הוא חודש מיוחד, בעיקר 15 הימים הראשונים שלו, ממולד הירח ועד לירח המלא. בימים אלה עשה הבודהה הניסים במקום שנקרא סראוואסטי. הניסים האלה הם אחד משנים עשר המעשים של הבודהה.

בגלל החשיבות הרבה שמוקנית ל-15 הימים הראשונים ובמיוחד ליום הזה, יום הניסים, לאמה צונגקהאפה בן המאה ה-14, מייסד זרם הגלוק בבודהיזם הטיבטי, התחיל במסורת שנשמרת עד היום של פסטיבל תפילות שנערך בכל מנזרי הגלוקפה במשך 5 עד 15 ימים ושל לימוד מיוחד ביום ה-15.

ביום הזה, כמו בשאר שלושת המועדים הגדולים של הבודהיזם, מוכפל פוטנציאל הזכות שנצבר בשל מעשים ראויים פי 10,000,000 !!! זה ממחיש את חשיבותו.

לכן, אם תוכלו ביום הזה לקחת את הנדרים ליום אחד של המהאיאנה (Mahayana Preceps); להיות צמחוניים טהורים (להימנע מ"אוכל שחור" – מכל סוגי הבשר, ביצים, בצל, שום וכו'); לנסות להגביר ולחזק את עשר הפעולות הראויות ולהפחית, או להימנע לגמרי אם אפשר, מעשר הפעולות הבלתי ראויות – זה יהיה נפלא.

דקלום מנטרות הוא חשוב, מעשים פיזיים ראויים הם חשובים, אבל החשובה ביותר היא התודעה הפנימית, האיכויות הפנימיות של טוב לב אוהב, חמלה עצומה וזכירת ההתהוות התלויה של התופעות ותלות הגומלין שביניהן. חשובים גם בקשת מקלט, ההסתמכות על הבודהה, הדהרמה והסנגהה, והבנת הסבל – לא רק סבל הסבל וסבל השינוי, אלא בעיקר הבנת הסבל המותנה החודר-כול, שכל עוד לא השתחררנו ממנו נמשיך לשהות בסמסארה.

מטרתנו היא שחרור מהסמסארה – לא רק להשתחרר בעצמנו אלא גם לשחרר את כל בעלי התודעה מסבלם. לכן אנחנו מבקשים מקלט בבודהה-דהרמה-סנגהה וצוברים פוטנציאל זכות – כדי להיטיב עם עצמנו ולהיטיב עם הזולת. מניע ראוי, התנהגות טובה וצבירת פוטנציאל זכות הם מטרתנו הפנימית, כי אושרנו נובע ממידות טובות וסבלנו הוא תוצאה של מעשים לא ראויים. זה הגיוני. ואנו פועלים כך לא רק למען עצמנו אלא למען כל בעלי התודעה.

באמצעות תרגול הבודהה-דהרמה אנחנו מבקשים להשיג הארה במהרה לעצמנו ולכל בעלי התודעה. זאת עוד איכות של היום המיוחד הזה – הוא מקרב אותנו למטרה הזאת, צעד אחר צעד.

בקצרה – יש לפתוח את היום בבוקר עם כינון המניע הראוי ולסיים אותו בערב עם הקדשה. אנא, עשו כך.

תודה רבה לכם.

∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼

* קישור להסברים על היום הזה –http://www.padmasambhava.org/morning/teachings/buddhas.miracles.in_.shravasti.printer.friendly.pdf

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Yogis Of Tibet (2002)- Full Movie

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה