גשה להאקדור והספריה הטיבטית – דרהמסלה

הספריה נוסדה ב-1970 ע"י ה"ק הדלאי לאמה ה-14, ומגיעים אליה מלומדים, תלמידים, חוקרים וטיילים,טיבטים ובודהיסטים  מכל קצוות העולם. לדברי הדלאי לאמה, האחריות הגדולה של שימור, הפצה והמשך התרבות והפילוסופיה הייחודיות של טיבט מונחת על כתפי העם הטיבטי, והקמת הספריה לכתבים וארכיונים טיבטים מהווה נדבך חשוב במימוש אחריות זו.

במסגרת הספריה מתקיימים קורסים בפלוסופיה ובפסיכולוגיה הבודהיסטית, המועברים על ידי מורים מוסמכים בשפה הטיבטית ומתורגמים לאנגלית. כמו כן ניתנים מספר קורסים בשפה הטיבטית למעוניינים  בגישה ישירה לכתבים הבודהיסטים.

כאשר נשאל מדוע אנשים ממדינות המערב מגלים עניין כה רב בבודהיזם, ענה גשה להאקדור שלמערביים "יש את החופש לשאול כל מה שהם רוצים. הבודהיזם הוא לוגי. הוא המדע של התודעה. הוא דרך לחתור לאושר", וכך "התרבות הטיבטית היא עדיין כל כך רלוונטית גם היום".

כמו כן מתקיימים בספריה קורסים בתרגום, מטיבטית לאנגלית ומאנגלית לטיבטית. מטרתו העיקרית של גשה להאקדור בפרוייקט זה, היא ליצור באנשים את התשוקה לשרת את הקהילה הגדולה יותר במקום להשקיע רק בעצמם.

אחת היוזמות העיקריות והייחודיות שלקחה על עצמה הספריה הטיבטית היא תוכנית החינוך המדעי. תכנית זו החלה ע" ה"ק הדלאי לאמה בשנת 2000, והיא שואפת להקנות לנזירים ולנזירות ידע במדע המערבי. החזון של ה"ק הדלאי לאמה היה שבבוא היום, המדעים יילמדו בכל המנזרים הטיבטים הבודהיסטים. הדלאי לאמה נלהב לאפשרות של אינטגרציה בין המדע והרוחניות. הוא מאמין בנחישות ששניהם מגיעים לעיתים קרובות לאותן המסקנות ושיש ביניהן התאמה רבה.

היוזמות המדעיות בספריה הטיבטית כוללות תרגום חומר מדעי לטיבטית, הוראת קורסים וסדנאות במדעים לנזירים בעלי הבנה עמוקה של הפילוסופיה הבודהיסטית, והבאת מדענים מערביים להודו כדי ללמד את הנזירים אודות פיזיקה, מכניקה קוונטית, ביולוגיה, קוסמולוגיה, מדעי המוח ומתמטיקה.  בעניין זה יצרה הספריה הטיבטית שיתוף פעולה עם אוניברסיטת אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה, ארה"ב, וששה נזירים התקבלו לאחרונה ללימודים שם.

לדברי גשה להאקדור, בבודהיזם יש דגש רב על כך שעל הלומד להגיע למסקנות על סמך הידע וההגיון של עצמו. הוא נסמך על כך שגם הבודהה עצמו לימד שכל דבריו צריכים להיבחן בזהירות על ידי התלמיד, ועל התלמיד לנטוש אותם אם אין בהם הגיון על פי הבנתו ויכולת ההסקה שלו.

היוזמה המדעית מעודדת את הנזירים להתבונן בעולם מזווית ראיה נוספת, ולחפש סינתזה במקום פילוג. הנזירים משתלבים יפה בלימודי המדע. "גם אם יש אתגרים וקונפליקטים, הם מספקים הזדמנות לצמוח", אומר גשה להאקדור, "המדע והרוחניות, המציאות החומרית והמציאות המנטלית – עליהן לפגוש זו את זו".

 

 

 

 

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Be Your Own Therapist

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה