הנזיר קַארצוּן (יקי פלט) מספר על ג'האדו רינפוצ'ה

אנו שמחים לבשר כי ג'האדו רינפוצ'ה שיגיע ללמד בישראל במחצית השניה של מארס 2023 יבוא גם חברנו הנזיר קַארצוּן (יקי פלט) שתרגם את שיעוריו יקרי הערך מטיבטית לעברית! כך גם היה בעת ביקורו הקודם של רינפוצ'ה במחצית השניה של ינואר 2020.
הנזיר קַארצוּן הינו מתורגמן ומורה במרכז צ'נרזיג באוסטרליה (לפרטים נוספים על הנזיר קארצון – לחצו כאן) ואולם היכרותו את ג'האדו טולקו רינפוצ'ה התחילה בשנת 2001 בדרום הודו…

וכך מספר חברנו הנזיר קַארצוּן על חוויות מפגשיו עם ג'האדו רינפוצ'ה לאורך השנים:

 

 

"בשנת 2001 נסעתי לדרום הודו לשמוע את הדלאי לאמה מלמד את החיבור של צוֹנגקאפָה שעסק בשלבי הדרך המדורגת להארה לפי מסורת הטנטרה. הדלאי לאמה ישב על כס עצום באולם החדש של מנזר גָנדֶן ולידו ישב לאמה חייכן שהדגים לקהל הרחב את הדרך לתרגל טנטרה מסויימת. לא הבנתי כלום אבל האוכל היה מעולה. בין כל הלאמות החשובים הרגשתי שאני בחברה טובה, ונראה היה שזה שישב ליד הדלאי לאמה יודע מה קורה. הוא היה בעניינים. ״מי זה?״, שאלתי מישהו. ״זה ג׳האדו רינפוצ׳ה״ הוא ענה.
נסעתי לבהודגאיה לאחר מכן. הדלאי לאמה היה אמור לתת העצמה חשובה והעיירה הקטנה הפכה לסלאם גדול של אוהלים, עולי רגל וקהל בודהיסטי גדול שבא לשמוע את הדלאי לאמה. כמה ימים לפני האירוע המדובר אחד המרכזים הגדולים בבהודגאיה אירגן קורס מבוא לחניכה המסובכת שהדלאי לאמה אמור היה לתת, ומי שלימד אותו היה ג׳האדו רינפוצה. לא הבנתי כלום, האוכל היה סביר, אבל מי שהיה איתי וכן היה בעניינים אמר שבתחום הזה רינפוצ׳ה נחשב לאחד הגדולים בדורו.
לאחר כמה שנים, כשגרתי במקלוד-גאנג׳ ולמדתי בבית הספר למתורגמנים יצא לי לפגוש את רינפוצ׳ה כמה פעמים. הוא היה אז אב המנזר של נַמגִיאַל, המנזר שמשרת את הדלאי לאמה. השתדלתי לבוא מוכן מראש, עם שאלה שנראית כבדת משקל, והוא תמיד ידע לחתוך אותי כשצריך – עם חיוך גדול על פניו, ולתת לי עצה פרקטית שתמיד עבדה.
אחרי שסיים את תפקידו כאב המנזר היה קשה יותר לראות אותו. הוא נסע הרבה בשליחות הדלאי לאמה למקומות נידחים בהודו ובנפאל, לקבל שיעורים ממורים אחרים ובמסורות שונות כדי להמשיך להחזיק ולקיים שושלות עתיקות. זה היה מרתק לשמוע שלאמה כזה גדול עדיין מכתת את רגליו במסעות רגליים של ימים ושבועות ברחבי הרי ההימלאיה, כמו אחרון התרמילאים, כדי ללקט ולשמֵר שושלות בודהיסטיות נדירות; וכמה שבועות לאחר מכן פתאום לשמוע שהוא במונגוליה, מתקבל ברוב כבוד ומלמד שעורי דהרמה לאלפי תלמידים. ובין לבין הוא גם החל ללמד בארץ.

במהלך השנים התמזל מזלי לעבוד אתו כמה פעמים בהודו ובישראל. עבורי הוא התגלמות הדיוק, הידע והגישה הפרקטית לתרגול הבודהיסטי ושילובו בחיי היום יום. הוא לא מדלל את תמצית הדהרמה, הוא לא מציע דרכי קיצור, אבל עדיין הופך את שיעוריו לנגישים וסמוכים לחיי היום יום. והכל נעשה עם חיוך כובש ודאגה כנה לזולת.

לפני כמה שבועות צפיתי בשיעורים שרינפוצ׳ה לימד בבוראטיה השנה (2019). הוא לימד באצטדיון גדול לקהל של עשרות אלפי אנשים. ובשנה הבאה הוא ילמד אותנו בארץ. לא באצטדיון גדול אלא באולם קטן יותר ואינטימי. לא לעשרות אלפי אנשים אלא לכמה עשרות ואולי קצת יותר.
נשמע לי קצת דמיוני אבל זה אכן הולך לקרות!"

***

לפרטים נוספים ומלאים על הביקור  אנא לחצו כאן

תמונות של ג'האדו רינפוצ'ה עם הנזיר קארצון:

Jhado Rinpoche Israel 2016 Tashi Yaki

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה