מה בקורסים

האם אני יכול להצטרף לקורס לאחר תחילתו, או לעזוב אותו לפני סיומו?

לא. ההצטרפות לקורסים אפשרית רק בנוכחות מלאה לאורך כל ימי הקורס ובהשתתפות בכל הפעילויות המתקיימות במהלכו. רק כך נוכל לשמור על אווירה תומכת לימוד ותרגול, ללא הפרעות למורה ולשאר התלמידים. גם עזיבה מוקדמת יוצרת מתח ומעלה תחושות שונות אצל שאר הנוכחים.

אנא הקפידו על הגעתכם בזמן ועל נוכחותכם לאורך הקורס כולו. אם אתם יודעים מראש שאין ביכולתכם להשתתף באופן מלא – אנא אל תעמידו את צוות המתנדבים במצב של אי נעימות, ואל תרשמו.

אין לי ניסיון בבודהיזם או במדיטציה. האם אני יכול להשתתף בקורסים?

מרבית הקורסים מאפשרים השתתפות של תלמידים חדשים לבודהיזם ובמהלכם ניתן לרכוש את הידע והניסיון ההתחלתי בלימוד ואף בתרגול מדיטציה.

אנו נוהגים לציין באתר האינטרנט אם הקורסים השונים מיועדים למתקדמים בלבד.

יש לי [או היו לי בעבר] בעיות רגשיות. האם זה נכון שאשתתף בקורס?

קורסי התכנית מתקיימים בשתיקה מלאה ומאפשרים התבוננות פנימית מעמיקה. דבר זה מעלה ומציף לעיתים תחושות מסוגים שונים. תחושות אלה הינן דבר סובייקטיבי וקשה להגדרה האם נכון להגיע לקורס, אם לאו. השתתפות בקורס וחקירת התודעה והתופעות אינה "פותרת" בעיות רגשיות מסוגים שונים ואף עלולה להעצים אותן. לכן, אם אתם יודעים שהבעיות הרגשיות הינן תופעה קיימת ומתגברת – נראה שכדאי להימנע מהשתתפות בקורס. אם בכל זאת נרשמתם לקורס – אנא ציינו בכנות את הדבר בטופס ההרשמה החסוי ואיש מקצוע מטעמנו ישוחח עמכם עוד לפני קיום הקורס, על מנת שתבחנו יחד את כדאיות השתתפותכם.

יש לי בעיה רפואית מתמשכת. האם אוכל להשתתף בקורס?

אם אתם בריאים באופן כללי וחייכם מתנהלים באופן שוטף תחת הטיפול הרפואי שאתם מקבלים לבעיה רפואית מתמשכת זו – תוכלו להשתתף כמובן גם בקורס.

יחד עם זאת אם אתם מהססים ועדיין רוצים להשתתף – אנא ציינו זאת בטופס ההרשמה האינטרנטי החסוי ואיש מקצוע מטעמנו ישוחח עמכם עוד לפני קיום הקורס, על מנת שתבחנו יחד את כדאיות השתתפותכם.

מה קורה לפני תחילת השיעור, במהלכו ובסיומו?

מעט לפני תחילת כל שיעור אנו כבר נוכחים בגומפה וממתינים בסבלנות ובשתיקה לכניסת המורה. עם כניסתו אנו נוהגים לעמוד על רגלינו לאות כבוד. המורה מגיע אל מקום ישיבתו, סוקר את האלתר המקודש ומשתחווה שלוש השתחוויות אל מקום ישיבתו – כאות של כבוד ומתן חשיבות לדהרמה, ללימוד הבודהיסטי אותו נזכה לשמוע.

לאחר שהמורה מתיישב נוהגים התלמידים להשתחוות אל המורה המביא את דבר הדהרמה אליהם. השתחוויות אלה הינן אות של כבוד – אך אינן חובה למי שאינו מרגיש נוח בכך.

לאחר שהתלמידים מתיישבים נוהגים לפתוח במספר תפילות בודהיסטיות בעלות משמעות ללימוד שנקבל.

במהלך השיעור מלמד המורה את חומר הלימוד ומשלב עפ"י צורך גם תרגול מדיטציה. בדר"כ נהוג להשאיר את שאלותינו לפרקי הזמן המיעודים לכך ע"י המורה, או לסוף השיעור.

בסוף השיעור קמים התלמידים שוב על רגליהם וממתינים עד ליציאת המורה מהגומפה – ורק אז יוצאים להפסקה.

מי המורים?

מורי הקורסים הינם ממסורת הבודהיזם הטיבטי. רובם הגדול הינו נזירים טיבטים או מערביים ומיעוטם ללא נדרי נזירות, אך כולם בעלי שנים רבות של לימוד ותרגול ושל הוראה בעלת מוניטין בהודו ובמרכזי דהרמה אחרים ברחבי העולם.

שפת ההוראה יכולה להיות טיבטית עם תרגום לעברית או לאנגלית, או באנגלית ללא תרגום. אנו נוהגים לציין את שפת ההוראה והתרגום בכל הרשמה אינטרנטית לקורס.

מה זה "קרמה יוגה"?

קרמה יוגה הינו מונח בסנסקריט שפירושו "עבודה שנעשית לתועלת הזולת".

בכל פעילות שאנחנו מקיימים אנחנו מבקשים (בעת ההרשמה ביום פתיחת הקורס) מכל משתתף לסייע לקיום הפעילות באמצעות קרמה יוגה. התנדבות זו אינה לוקחת זמן רב ואינה מפריעה להשתתפות בפעילויות השונות במהלך הקורס. את הקרמה יוגה ניתן לעשות בקשיבות מלאה ובשמחת הלב. עשייה קצרה של כל אחד מאיתנו מביאה לתפקוד מלא של הקורס כולו.

מהם תנאי הלינה בחדרים?

חדרי האירוח צנועים ונעימים. כל חדר כולל ארבע מיטות עם מצעים, כרית, שמיכות, מגבות ומזגן. בכל חדר יש שירותים ומקלחת צמודים. אנא הביאו עמכם ציוד רחצה נוסף על פי שימושיכם [כגון סבון, משחת ומברשת שיניים, תרופות אישיות וכו'].

האם אני יכול להזמין חדר ליחיד?

עקרונית תוכלו להזמין חדר ליחיד ישירות מהנהלת האירוח הכפרי, ולשלם להם ישירות את עלות החדר במלואו.

אילו ארוחות אנו מקבלים?

בחדר האוכל יוגשו לנו שלוש ארוחות ביום המבושלות ע"י צוות האירוח הכפרי.

הארוחות הינן צמחוניות / טבעוניות, צנועות באופיין אך מזינות ומשביעות.

אם יש לכם מגבלות או צרכים מיוחדים בתחום זה, אנא הערכו באופן עצמאי.

האם אני יכול לעשן במהלך הקורס?

שטח הקורס הינו אזור ללא עישון. גם המחויבויות אותן אנו לוקחים בתחילת הקורס כוללות הימנעות משימוש בחומרים מערפלי תודעה כמו סיגריות.

אין בכוונתנו לגמול אנשים מעישון [אורח חייהם הוא עניינם האישי] אלא להימנע מעישון בשטח הקורס במהלך ימי הקורס. אם בכל זאת הדבר קשה ליישום, אנא שוחחו עם מנהל הקורס על רצונכם לעשן בשטח שמחוץ לתחום הקורס ומבלי לפגום בנוכחותכם במהלכו.

מה להביא לקורסים?

קורסי סוף השבוע של ידידי הדהרמה מתקיימים בשתי מתכונות:

קורסים ללא לינה; וקורסים עם לינה – על הקורסים ומה להביא אליהם, אנא לחצו כאן.

האם יש לוח זמנים לקורס?

אכן. אך יש לזכור כי לו"ז זה משתנה עפ"י רצונות המורה וצרכי הקורס.

הנה לו"ז לדוגמה של קורס סופ"ש:

יום חמישי

14:30 -15:30 הרשמה

15:30 – 16:00 שיחת פתיחה

16:00 – 18:00 שיעור ראשון

18:00 – 19:00 ארוחת ערב

19:00 – 21:00 שיעור שני / שאלות ותשובות

יום שישי

6:00 השכמה

6:30-7:20 מדיטציה

7:30-9:00 ארוחת בוקר וקרמה יוגה

9:00-10:30 שיעור

10:30-10:45 הפסקה

10:45-12:00 שיעור

12:00-14:00 ארוחת צהרים וקרמה יוגה

14:00-15:00 קבוצות דיון

15:00-15:30 הפסקה

15:30-17:30 שיעור

17:30-18:45 הפסקה

17:45-18:15 מדיטציה

18:15-19:30 ארוחת ערב וקרמה יוגה

19:30-21:00 שאלות ותשובות

21:00 – סיום הערב

יום שבת

6:00 השכמה

6:30-7:20 מדיטציה

7:30-9:00 ארוחת בוקר וקרמה יוגה

9:00-11:30  שיעור

11:30-11:45 הפסקה

11:45-12:30 שיחת סיכום, מתן דאנה, מכירת ספרים וספריה

12:30-14:00 ארוחת צהרים וקרמה יוגה

14:00-16:00 שיעור אחרון

16:00-17:00 פירוק גומפה ונסיעה הביתה

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה