להא-בּאב דוּצֶ'ן– הירידה מהרקיע

המועד הגדול המציין את הירידה של בודהה שאקיאמוני מהרקיע חזרה אל הארץ הוא אחד מארבעת המועדים הגדולים הבודהיסטיים שנחגגים כל שנה ושמציינים ארבעה מאורעות גדולים בחיי הבודהה (הראשון – צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן, יום הניסים, השני – סאגה דאווה דוּצֶ'ן, היום בו הבודהה הגיע להארה והיום בו עבר לפארינירוואנה, השלישי – צ'וֹקהוֹר דוּצֶ'ן, היום בו הבודהה סובב את גלגל הדהרמה הראשון, הרביעי – להא-באב דוּצֶ'ן).

לאחר מותה נולדה אמו של הבודהה, מאיה-דֶווי, בעולם היצורים השמימיים, ברקיע של אינדרה. כדי לגמול לה על טוב לבה,  הגיע הבודהה לרקיע של אינדרה ושהה שם שלושה חודשים, בהם לימד את אמו ואת היצורים השמימיים של עולם התשוקה, כדי להיטיב עמם ולהובילם לחירות.

עם תום שלושת החודשים, הבודהה היה צריך לחזור לעולמנו, ואינדרה וברהמה האצילו גרם מדרגות משולש, עשוי כסף, זהב ואבני שוהם, שהגיע עד לאדמה. הבודהה ירד בגרם המדרגות המרכזי וכדי לכבד אותו ליוו אינדרה וברהמה את הבודהה מימינו ומשמאלו, כשהם מסוככים עליו.

במועד גדול זה, כמו בשאר המועדים הגדולים, התוצאות של מעשים ראויים ובלתי-ראויים מוכפלות פי 10,000,000.

לפיכך נהוג במועדים הללו להקפיד הקפדה יתרה על התרגול, להרבות ככל האפשר בפעולות ראויות ולהימנע ככל האפשר מפעולות בלתי-ראויות.

מומלץ להתחיל את היום בלקיחת שמונה נדרי המהאיאנה ליום אחד – דרך מעולה לצבור פוטנציאל זכות.

 

השנה להא-בּאב דוּצֶ'ן חל ביום ראשון , 20.11.16. 

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה