יום לאמה צונגקהאפה

יום לאמה צונגקהאפה חל ב-כ"ה בחודש העשירי בלוח השנה הטיבטי, והוא מציין את יום הפארינירוואנה (המעבר מן העולם הזה אל הנירוואנה) של לאמה צונגקהאפה, מייסד מסורת הגֶלוּק של הבודהיזם הטיבטי.

ג'ה צונגקהאפה (1357-1419), לוסנג דראגפה, נולד בעמק צונגקה, והיה אחד מהמלומדים ומורי הרוח החשובים בבודהיזם הטיבטי.

לאמה צונגקהאפה למד ותרגל סוּטרה וטַנטרָה אצל גדולי מורי-הרוח של שלוש המסורות הגדולות של זמנו – נְיִנגְמָה, סַאקְיָה וקַאגְיוּ. הוא בילה זמן רב בהתבודדות ובתרגולי טיהור, ולימד שנים רבות. הוא כתב 18 כרכים, ביניהם ה"לַאם רִים" (שלבי הדרך להארה) ופרשנויות רבות. כתביו מפורטים ומכילים הסברים של הפילוסופיה והתרגול הבודהיסטי שמשלבים את הסוטרה והטנטרה יחד עם נימוקים לוגיים ומדיטציות. לאמה צונגקהאפה הקים את מנזר גנדן והדגיש את הלימוד ואת השמירה על מוסריות טהורה.

הגישה הפילוסופית של ג'ה צונגקהאפה מצרפת את הלוגיקה והאתיקה עם השקפת הריקות, לפיה כל התופעות ריקות מקיום אינהרנטי, מצדן-הן. הוא היה בדעה שיש לפתח השקפה נכונה של טבע המציאות באמצעות לימוד, ניתוח לוגי ומדיטציה.

השקפת הריקות אינה שלילת הקיום, אלא היא רואה את התופעות כקיימות בתלות גומלין, ללא מהות עצמית, באופן מוסכם – קיימות כמתויגות בלבד.

כדי להבין טוב יותר מה פירוש הדבר נקרא כמה טקסטים שכתב לאמה צונגקהאפה, במיוחד את ההלל לבודהה שאקיאמוני על שלימד אותנו את ההתהוות התלויה.

הטיבטים נוהגים גם לחגוג את היום במנחות אור רבות ובתפילות, אותן ניתן למצוא כאן.

צילום:גילה

צילום:גילה

צילום:גילה

צילום:גילה

צילום:גילה

צילום:גילה

 

 

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Natural World: Himalayas from the BBC

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה