דהרמה – מסלולי לימוד, תרגול וביקורי מורים

הבודהה אמר: "סוּר מרע, עשה אך טוב, ואלף את תודעתך. זוהי תורתי כולה".

התורה הבודהיסטית כוללת מגוון של סוגי אימון בתחומים רבים. על-פי מסורת המהאיאנה מטרת התרגול הדהרמי היא להביא את מתרגל הרוח לרמה הרוחנית הגבוהה ביותר, רמה בה התודעה התגברה על כל מגבלותיה – השליליות טוהרה עד תום, הסגולות החיוביות פותחו עד לשלמות, והושג המצב של ידיעת-כול. זהו מצב הבודהה, מצב תודעה שהוא מעבר לסבל ולאי-נחת, ושרוצים להשיגו כדי לעזור לכל בעלי התודעה להשתחרר מהמעגל האינסופי של לידות מחדש במעגלי הקיום. לכולנו – לכל היצורים החיים – יש את הפוטנציאל להשיג מצב זה.

הבודהה מציג בפנינו דרך להשגת המטרה הזאת.

אנחנו, כבני אדם, ניחנו בתבונה אנושית שמאפשרת לנו לעסוק בתרגול הדהרמי ובאמצעותו לפתח את תודעתנו וכך להביא לתמורה חיובית בחיינו, תמורה שתיטיב עמנו וגם עם סביבתנו.

עמותת ידידי הדהרמה הציבה לעצמה מטרה להציג בפני אלה שמעוניינים בכך מסלולי לימוד ותרגול שונים על-פי הנטיות ותחומי העניין של המשתתפים.

התחומים בהם עוסק התרגול הדהרמי הם מגוונים, החל מפסיכולוגיה בודהיסטית, דרך שלבי הדרך להארה (או: הדרך המדורגת להארה, לאם רים), פילוסופיה בודהיסטית, מדיטציה בודהיסטית, תרגול טנטרי ועוד.

לפיכך, חטיבת הדהרמה כוללת את מסלולי הלימוד והתרגול הבאים:

מסלול האימון הבודהיסטי – העוסק באופן ההתנהגות הבודהיסטי, והמציג שני היבטים עיקריים של האימון הבודהיסטי: פסיכולוגיה בודהיסטית ושלבי הדרך להארה;

מסלול הפילוסופיה הבודהיסטית – העוסק בהשקפה הבודהיסטית;

מסלול המדיטציה הבודהיסטית – העוסק באימון ובפיתוח מדיטציית נתינת הדעת (mindfulness), מדיטציית השהייה בשלווה (שמטהה) ומדיטציית הראייה החודרת (ויפאסנה);

מסלול הטנטרה הבודהיסטית – מסלול זה כולל מבוא לטנטרה ותרגול טנטרי, ומיועד לאלה המחויבים לדרך הבודהיסטית של מסורת המהאיאנה.

מסלול הלימוד והתרגול "בודהיזם מאלף ועד תו" – תוכנית ללימוד מובנה של המחשבה הבודהיסטית תוך הדגשה של האימון במדיטציה כדרך להטמעת הנלמד. התוכנית החלה בשנת 2010 וכיום פתוחה לתלמידי התוכנית בלבד

  • אנא עקבו בלוח האירועים באתר אחר פעילויות המסלולים השונים.
  • אנא שימו לב: כפי שהיה עד כה, כך גם בעתיד, ניתן להצטרף בכל עת לכל אחד מהקורסים במסלולים השונים. אם תהיינה דרישות מקדימות להצטרפות למסלול או להשתתפות בקורס, נעדכן באתר.
  • ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורה וכן הצוות המארגן בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בכל הפעילויות הינה על בסיס תרומה-דהנה. תרומותיכם, שתיאספנה בתום כל פעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולהבאת המורה.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה