ריטריט מחקר קונטמפלטיבי ברוח הבודהיזם

ריטריט מחקר קונטמפלטיבי ברוח הבודהיזם

כולל מפגש עם מורה הפילוסופיה הטיבטי – גן גיאצו

10-11 בפברואר 2014, בירושלים

מכון נלנדה שמח להזמינכם לריטריט הראשון מסוגו בארץ המיועד לסטודנטים וחוקרים צעירים.  ריטריט שמטרתו להתחיל לגשר בין עולם המחקר האקדמי, לבין עולם החקר הפנימי המתרחש על כרית המדיטציה. הריטריט נערך בחסות עמותת ידידי הדהרמה

מהו מכון נלנדה?

מכון נלנדה, המכון הישראלי ללימודי בודהיזם, ולשילוב דרכי המחקר האקדמי עם חקירה קונטמפלטיבית –  הנו התארגנות חדשה של חוקרים מתחומי מחקר שונים הנוגעים לדרך הבודהיסטית. המשותף לכולנו הוא המחויבות לבודהיזם כשדה מחקר אקדמי וכדרך תרגול ואימון אישית.

מהו ריטריט מחקר?

זוהי מסגרת בה משלבים יחד שעות של התבוננות פנימה ומדיטציה מונחית, עם פרקי זמן מוגדרים להרצאות, דיונים, לימוד והפרייה הדדית. המתכונת של ריטריט מחקר תופסת תאוצה בשנים האחרונות במסגרות שונות, ובראשן מכון Mind & Life Institute

תפיסת העולם הבודהיסטית ודרך התרגול המדיטטיבית מרתקות את עולם המחקר האקדמי המערבי בעשרות השנים האחרונות. כמות המחקרים העוסקים בנגזרות השונות של תרגול המדיטציה, כמו גם בעושר הגדול של הכתבים, הזרמים והמסורות החיות של בודהיזם גדלה במכפלות משמעותיות מדי שנה. עם זאת, חקר השדה הבודהיסטי אינו דומה לשדות מחקר אחרים. התרגולים הבודהיסטיים, כמו גם מרבית הכתבים, עוסקים בהתבוננות בנבכי הנפש של האדם, ומתארים מצבי תודעה הרלבנטיים לתרגולי התודעה המוצעים במסורת זו.

אנו טוענים כי חוקר הלומד את הכתבים הבודהיסטיים יוכל לעשות זאת בצורה מעמיקה ומשמעותית הרבה יותר אם יכיר הכרות מסוימת לפחות את מצבי התודעה האלו ויוכל להתייחס אליהם באופן ישיר. אנו גם מאמינים כי חוקר הבוחן יישומים עכשוויים של המדיטציה הבודהיסטית (מיינדפולנס) ראוי ונכון שיכיר את המסורת הבודהיסטית ממנה צמחו תרגולים אלו, את הכתבים וההקשרים הפילוסופיים והאחרים.

שני ימי הריטריט נועדו לאפשר לנו להתחיל לגשר בין עולם המחקר האקדמי, לבין עולם החקר הפנימי האישי המתרחש על כרית המדיטציה. הם נועדו גם לאפשר לנו להכיר חוקרים אחרים המצויים בדרך זו, לשתף בהתלבטויות, לשאוב השראה ולקבל תמיכה.

למי מיועד הריטריט?

ריטריט המחקר מיועד לסטודנטים וחוקרים אשר רואים עצמם כמתרגלים בדרך האימון הבודהיסטית. סף הקבלה לריטריט מורכב לכן משני חלקים:

מבחינת התרגול הריטריט מיועד למי שפגש והתנסה בתרגול המדיטציה, ומביע רצון להמשיך ולהעמיק את הכרותו ומחויבותו לדרך אימון זו.

מבחינת המסגרת האקדמית הריטריט פונה אל תלמידי תואר שני ומעלה, אשר תחום מחקרם קשור באופן ישיר לדרך הבודהיסטית, או שהם חוקרים יישומים בכל תחום שהוא הנגזרים מדרך התרגול או תפיסת העולם הבודהיסטית. (תלמידי תואר ראשון העומדים לקראת השלמת התואר, ומתכננים המשך לימודים בתחומים המצויינים מעלה יוכלו להגיש בקשה להשתתפות בריטריט, אשר תישקל על בסיס הנתונים האישיים והמקום הפנוי).

מורי הריטריט:

גֶן גְיָאצוֹ – הצטרף לכיתה הראשונה במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית שבדָהארָאמְסָאלָה בשנת 1973, שם למד את הפילוסופיה הבודהיסטית במשך יותר מ-10 שנים. עם סיום לימודיו התבקש גֶן גְיָאצוֹ על ידי מורו, גֶן לוֹבְּסַאנְג גְיָאצוֹ, מייסד המכון לדיאלקטיקה בודהיסטית, להישאר וללמד במכון שבדהאראמסאלה ושם הוא נמצא ומלמד עד היום. גן גיאצו היה בין המורים הטיבטים הראשונים שהוזמנו על ידי "ידידי הדהרמה" ללמד בישראל. הוא מגיע לארץ כל שנה ומלמד בעיקר קורסים בפילוסופיה בודהיסטית.

בעז עמיחי – לומד ומתרגל בודהיזם טיבטי מעל עשרים שנה. פגש את מסורת הבודהיזם הטיבטי בדהרמסאלה, ונותר לחיות בצפון הודו כשבע שנים בהם הקדיש את מירב זמנו ללימוד ותרגול. עם שובו לארץ הקים עם חברים את עמותת ידידי הדהרמה, ניהל אותה, ובמקביל החל את לימודיו באוניברסיטה. כתב עבודת דוקטורט העוסקת במדיטציה הבודהיסטית במאות הראשונות לספירה. מלמד קורסים וסדנאות העוסקים בהיבטים שונים של הדרך הבודהיסטית, ומלווה רוחני עבור חולים במחלות קשות. בן זוג לנועה ואב לארבע.

קרן ארבל – מתרגלת, חוקרת וחיה את הדרך הבודהיסטית מזה 16 שנים אז פגשה לראשונה את מדיטציית הויפסנא בהודו. מאז למדה ותרגלה עם מורים רבים במסורת הבודהיסטית בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות. בשנים האחרונות מלמדת פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית באוניברסיטת תל אביב ובן גוריון ומנחה מפגשי לימוד ותרגול של הדרך הבודהיסטית בעמותת תובנה ובמסגרות נוספות. קרן כתבה את עבודת הדוקטורט שלה על התיאוריה של המדיטציה בבודהיזם המוקדם.

ד"ר גליה תנאי – מתרגלת בדרך הבודהיסטית 12 שנה. מורה למדיטציית ויפסנא וליוגה. בעלת תואר שני ודוקטורט בפסיכולוגיה. מלמדת קשיבות (מיינדפולנס) במסגרות שונות. עבודת הדוקטורט שלה התמקדה במנגנוני הפעולה של שיטת הקשיבות ומטפלת באופן פרטני.

אסף סטי אל-בר – מתרגל מזה 16שנים במסורות הבודהיזם הטיבטי והויפסנא בתוכן תקופות תרגול ארוכות בנפאל, תאילנד והודו. עבודת הדוקטורט שלו מבקשת לתאר פדגוגיה אפשרית לאור הבודהיזם המעורב-חברתית והגותו של הדלאי לאמה ה-14. מלמד פילוסופיה ודהרמה במסגרות שונות.

פרטים:

הריטריט ייערך בימים שני ושלישי, ה 10-11 בפברואר 2014 במנזר האחיות ציון, שכונת עין כרם, ירושלים.

ההרשמה ביום הריטריט תערך בשעה 09:00 – 09:30 בבקר יום שני

הריטריט יסתיים בשעה 18:00 ביום שלישי.

השהות במנזר הינה בחדרים זוגיים (ובמספר מקרים חדרים של 3-4 אנשים). חדר יחיד יינתן בתוספת מחיר ועל בסיס מקום פנוי.

עלות:

עלות הריטריט מורכבת משני חלקים. התשלום על הלינה, האוכל והוצאות מידיות – 530 ₪

דאנה – התשלום למנחי הריטריט ומארגניו ייעשה בשיטה המסורתית של רוחב לב (דאנה): כל משתתף יוכל בסיום הריטריט להשאיר תרומה כספית כמיטב יכולתו ורצונו, ותרומה זו תחולק בין ארבעת המארגנים והמנחים של הריטריט.

דמי הרשמה: 150 ₪. דמי ההרשמה לא יוחזרו לאחר השלמת ההרשמה. ניתן לשלם את הסכום בשיק לפקודת "עמותת ידידי הדהרמה", או בהעברה בנקאית. לאחר הרשמתכם ניצור עמכם קשר לפרטי התשלום.

יתרת התשלום – בסך 380 ₪ תגבה בתחילת הריטריט, ותשולם למנזר האחיות ציון ישירות, עבור החדר והארוחות. (תוספת לחדר יחיד, במקרה ויהיו חדרים זמינים – 50 ₪)

על מנת להירשם יש למלא את טופס ההרשמה בלינק זה

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה