מהי דאנה?

מה משמעות המונח "דאנה",

ולמה הוא מוזכר בהקשר של אופן התשלום על סדנה או פעילות?

דאנה הינו מונח בסנסקריט המתאר את תרגול הנתינה (דאנה פראמיטה). תרגול זה הינו הראשון מבין שש האיכויות המכונות "שלמויות", ומתארות את דרכו של המתרגל בדרך המהאיאנה (הבודהיסטווה). תרגול הנתינה נחשב לאבן היסוד לכל האיכויות האחרות הבונות את התודעה הערה (בודהיצ'יטה).

איכות הנתינה, הנדיבות או רוחב הלב מזמינה אותנו להחליף את הגישה האנוכית, הדואגת אך ורק לטובתי ולטובת יקירי, ודוגלת ב"מיקסום רווחים" ובתועלת אישית, בגישה המתמקדת גם בטובתו של הזולת, רואה אותנו כחלק ממערכת אחת, ומבינה כי הדרך לשלווה ולאושר שלי עוברת דרך פתיחת לבי ונתינה מלאה לעצמי ולזולת.

מאז 1998 החלטנו בקבוצת "ידידי הדהרמה" כי איכות הנתינה תהיה הציר המרכזי סביבו ייבנו פעילויותינו. החלטה זו נבעה בין היתר מהתצפית המצערת כי הדהרמה הבודהיסטית, כאשר היא מגיעה למערב, הופכת להיות למועדון אליטיסטי סגור לבני המעמד הכלכלי והחברתי הגבוה.

רצינו ליצור מצב חדש, בו הדהרמה תהיה זמינה לכל אדם, ולא יהיה מצב בו תימנע ממתרגל כלשהו האפשרות ליהנות משיעור או תרגול בשל מצבו או מצבה הכספי.

הדרך למימוש משאלה זו עוברת בתרגול הנתינה בשלוש רמות בסיסיות:

נדיבות התרגול – הרמה החשובה ביותר היא המסירות של כל אחד מאתנו, מארגנים ומשתתפים, לתרגול הדהרמה. היחס הרציני שאנו מראים לשיעורים, לתרגול ולדרך הוא הסיבה העיקרית לכך שמורים מופלאים ויקרים מקדישים מזמנם ומרצם, ובאים ללמד אותנו כאן.

נדיבות הושטת היד – הרמה השנייה של הנתינה, המאפשרת לנו לקיים את חלום הדהרמה הנגישה לכל, היא העובדה שכל הפעילות של עמותת ידידי הדהרמה, החל מארגון הקורסים, ניהולם וההרשמה אליהם, ועד הניהול השוטף של ענייני העמותה, כולל יושבת ראש העמותה, האחראים על תכנון הביקורים, הפרסום, ובעבר (ובשאיפה שוב בעתיד) גם רואה החשבון ומנהל החשבונות של העמותה – הכל נעשה בהתנדבות. כך אנחנו שומרים על סף הוצאות נמוך במיוחד, המאפשר לנו לממן את הפעילויות בתרומות, ולהפנות את רוב רובה של התרומה למורה עצמו.

נדיבות חומרית – הרמה השלישית, אם כן, של הנתינה הנה הרמה הכספית. כמו שברור לכולם, פעילויות לימודיות הכרוכות בהבאת מורה מחו"ל, אירוחו, שכירת מקום אירוח לקבוצה וכן הלאה, מגיעות עם עלויות לא מבוטלות. ל"ידידי הדהרמה" מעולם לא היו ספונסרים או משאבים אחרים למימון הפעילויות. עם זאת, חשוב לנו לשמור את הפעילויות זמינות ופתוחות לכולם. הפתרון היחיד שעולה בדעתנו הוא הצעת כל הפעילות מבלי לציין עלות נקובה מראש.

בשנים האחרונות, כפי שכולנו יודעים היטב, הפכו התנאים הכלכליים מאתגרים אף יותר. בעוד שמחירי הכרטיסים, האירוח וההוצאות השוטפות עולים בהתמדה, ההכנסה הפנויה של כולנו רק הלכה והצטמצמה. למרות המצב הזה אנו שמחים לגלות כי בזכות התמדה קפדנית על צמצום הוצאות, נדיבות לב המורים, ובעיקר נדיבות הלב יוצאת הדופן של כל חברינו המשתתפים בקורסים, אנחנו מצליחים לשמור על מתכונת הפעילות הזו, ולהשאיר את כל הפעילויות פתוחות לכל מי שחפץ לבוא ומוכן ללמוד.

תרגול הנתינה בסיום שיעור או קורס – בסיום כל פעילות אנו מאפשרים למשתתפים להביע את הערכתם למורה או למנחי הפעילות על ידי השארת תרומה כספית ב"קופסת הדאנה". התרומה הכספית משמשת לכיסוי הוצאות הקורס, להוצאות הבאת המורה לארץ ואירוחו (או הוצאות המנחים הישראלים, כגון דלק וכן הלאה), וכל הסכום שנותר לאחר כיסוי ההוצאות מוענק למורים (למעט סכום צנוע המופרש להוצאות השוטפות של העמותה), בהוקרה על כל פועלם בדהרמה לאורך השנים.

אנו מזמינים אתכם לחשוב על מעשה הנתינה כעל מתנה ולא כתשלום. המורים מציעים את הקורס באהבה וללא ציפייה לתמורה. אנחנו, יחד עם כל המתנדבים, שמחים על ההזדמנות להציע את השירות ולהנגיש את הדהרמה. אתם מצדכם מוזמנים להציע את הוקרתכם, ואת תמיכתכם בקיום פעילויות דומות בעתיד.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה