פילוסופיה בודהיסטית

בטחון (ללא) עצמי – גן גיאצו בברושים

סדנת ערב בקמפוס ברושים בנושא "בטחון (ללא) עצמי", בה ילמד גן גיאצו את עקרונות תפיסת העדר העצמי על פי המסורת הטיבטית. רביעי ה 19 לפברואר מ 17:00 עד 20:30

האמנם תחושת אגו וזהות נפרדת היא הדרך לביטחון עצמי?

לאור הביקוש הרב הסכים גן גיאצו ללמד סדנה נוספת

יום רביעי ה 19 בפברואר בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב

בין השעות 17:00 – 20:30

הדברים יתורגמו ישירות לעברית

עקרונות החינוך המערביים מניחים כי תחושת הביטחון העצמי של האדם נגזרת במידה רבה מחוויית אגו, עצמאיות וזהות מובחנת ונפרדת. לעומתם מציב הבודהיזם תפיסה של העדר עצמיות. בהרצאה זו יסביר גן גיאצו את עקרונות העדר העצמיות על פי המסורת הטיבטית. מהי אותה עצמיות שהאדם, וכל תופעה אחרת) חופשי ממנה? ממה ריקה הריקות? על פי התפיסה הפילוסופית של הבודהיזם הטיבטי הבנה מעמיקה של "מושא ההפרכה" הינה קריטית ליכולתו של המתרגל למדוט ולהפנים את עקרונות העדר העצמי. מושא ההפרכה הנו בדיוק ה"אני" שאיננו קיים. הבנה לא נכונה שלו עלולה לגרום לנפילה לאחת משתי הדעות הפילוסופיות הנתפסות כקיצוניות: תפיסה הנצחיות מחד, ותפיסת השלילה המוחלטת (ניהליזם) מאידך.

גן גיאצו ינחה אותנו בנבכי תפיסה מורכבת זו של העדר עצמיות, במציאת דרך האמצע בין התפיסות הקיצוניות, ובאופן בו עלינו ללמוד ולהפנים תפיסה זו. בדבריו ידגים כיצד דווקא תפיסת העדר העצמי יכולה להוות למקור של עצמה וביטחון עצמי, ואילו האחיזה בעצמי מחלישה אותנו ומהווה מקור לסבלנו.

גן גיאצו הנו מורה פילוסופיה ותיק ומנוסה, המחנך מזה עשרות שנים דורות של נזירים טיבטים בדרכם למעמד ה"גשה", שניתן להשוותו לתואר דוקטור לפילוסופיה בודהיסטית. בהרצאתו ידגים גן גיאצו את אופן החשיבה, ההנמקה והדיון כפי שהם נעשים בלימוד הטיבטי המסורתי, תוך שימוש באחד הנושאים המרכזיים והמרתקים, הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו: יחסינו עם הזולת ועם עולם התופעות.

את דבריו של גן גיאצו יתרגם לעברית תלמידו, הנזיר פונצוק (גיא) הלומד גם הוא במסלול ההכשרה לתואר גשה. בשנים האחרונות לומד פונצוק בדרום הודו, לאחר שנים ארוכות בהן למד במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסאלה, שם מלמד גן גיאצו.

הסדנה תורכב משלושה חלקים מרכזיים:

17:00 – 17:20 מדיטציה שקטה

17:20 – 18:40 הרצאה של גן גיאצו

18:40 – 19:10 הפסקה

19:10 – 19:40 דיון בהשתתפות מורי פסיכודהרמה ותובנה

19:40 – 20:20 שאלות ותשובות מהקהל

20:20 מדיטציה לסיום

 תשלום: הסדנה מוצעת ללא תשלום נקוב מראש. בסיום הסדנה תינתן לכל מי שירצה הזדמנות להשתתף בכיסוי הוצאות האירוח, כמו גם השתתפות חלקית בהוצאות ההטסה לארץ של גן גיאצו ופונצוק, והאירוח שלהם. לאחר כיסוי ההוצאות מוצעים כספי התרומה כולם למורה ולמתורגמן, כאות הערכה לפועלם.

האירוע ייערך בחסות בית הספר "פסיכודהרמה" בקמפוס ברושים, עמותת תובנה, קבוצת בודהיזם – בישראל, ועמותת ידידי הדהרמה המארחת את גן גיאצו בישראל.

להרשמה לחץ כאן.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה