פסיכולוגיה בודהיסטית

"הֱיֵה חכם, הֱיֵה אנוכי"?!

כבוד לינג רינפוצ'ה השביעי, מורה בכיר בבודהיזם הטיבטי, בגלגולו הקודם מורו הבכיר של הדלאי לאמה ובגלגולו זה תלמיד קרוב של הדלאי לאמה, ילמד בקורס סוף שבוע מרתק זה על ההשקפה האנוכית הנבונה מנקודת המבט של הבודהיזם הטיבטי.

באופן טבעי כולנו דואגים בעיקר לעצמנו. אחרי שאנחנו דואגים לעצמנו, אנחנו דואגים לבני משפחתנו, לאוהבינו ולחברינו, ויוצאים כנגד כל מי שרק נדמה לנו שמאיים על שלומנו ורווחתנו.

lr1אך האם הדאגה האנוכית שלנו לעצמנו מגשימה את מטרתה? האם החשיבה האנוכית ששואפת לפיתוח ולשגשוג העצמי שלנו ושמוקדשת להתעסקות ב"אני" וברצונותיו, מביאה לנו תחושת אושר יציבה, מתמשכת ואמתית? ככל שאנו עסוקים יותר בעצמנו, אנחנו מעמיקים ומבדילים בין "אני" לבין "האחרים", בין מה ש"שלי" למה שאינו שלי, ומרחיבים את התהום הנפערת בינינו לבין זולתנו. לעיתים נראה כי ככל שאנו עסוקים יותר בעצמנו כך אנו יותר פגיעים רגשית, יותר מתעלמים מזולתנו ומתרחקים מהמטרה שלשמה אנו אנוכיים – האושר של עצמנו.

אם כך, כיצד נהיה חכמים וגם אנוכיים? האין בכך סתירה?

בהרצאותיו בשנים האחרונות, מציע כבוד הדלאי לאמה אסטרטגיה אחרת לדאגה לעצמנו – דאגה באופן חכם שבאמת תגשים את המטרה של אושר ורווחה פנימית אמתית. הדלאי לאמה אומר כי מי שרוצה לדאוג לעצמו או לעצמה באופן נבון, צריך לפתח גישה אשר חושבת על אחרים, ששואפת שהאחר יהיה מאושר ולא יסבול, בדיוק כמוני. המחשבה על האחר והיציאה מההתעסקות וההתרכזות בעצמי הן המקור לרווחה פנימית אותנטית. גם ובעיקר אם מטרתנו היא השגת אושרנו שלנו, המחשבה על הזולת אכן מצמצמת את פגיעותנו, את הדפוסים המובילים אותנו להתעמתות עם הזולת ולמתח מתמיד שמביאים לפעולות ולתוצאות לא משמחות, ומסייעת לנו להשיג שלווה פנימית אמתית ותועלת אישית וסביבתית.

כך נועיל גם לעצמנו – אם רק נדע כיצד להיות אנוכיים בחכמה…

כבוד לינג רינפוצ'ה השביעי, מורה בכיר בבודהיזם הטיבטי, בגלגולו הקודם מורו הבכיר של הדלאי לאמה ובגלגולו זה תלמיד קרוב של הדלאי לאמה, ילמד בקורס סוף שבוע מרתק זה על ההשקפה האנוכית הנבונה מנקודת המבט של הבודהיזם הטיבטי.

את הקורס יתרגם מטיבטית לעברית חברנו הנזיר קרמה צונדו (יקי פלט).

הקורס יתורגם גם לאנגלית באמצעות ציוד שמע אותו ניתן לשכור במקום במחיר 30 ש"ח ליום פעילות.

ניתן להשתתף בקורס סוף שבוע זה גם באחד משני הימים.

הקורס אינו כולל לינה.

***

ברוח המסורת הבודהיסטית ההשתתפות בכל פעילויות כבוד לינג רינפוצ'ה בישראל הינה על בסיס תרומה [דאנה] בלבד.
רינפוצ'ה ופמלייתו, וכן הצוות המארגן ומערך המתנדבים הרחב, פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. 

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילויות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות הרבות ולמתן דאנה כהוקרת תודה לרינפוצ'ה.

הרשמה החלה

 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה