פילוסופיה בודהיסטית

חוכמת הריקות וההתהוות התלויה – מהפיכה בתפיסת העולם שלנו

יום יום עלינו להזכיר לעצמנו את העובדה שהבודהה עודד אותנו לא להישאר יותר בסמסארה. דמיינו את הבודהה מנחה אותנו להתקדם לאורך חמש הדרכים להארה באמצעות התובנה של המציאות המוחלטת, כאשר אנו רואים כל דבר כחלום. השיעור על הריקות הוא המורשת הסופית שהנחיל לנו הבודהה, שלשמה הוא הופיע על האדמה הזאת.

צירוף ההרהור במשמעות הריקות לכל מעשה חיובי שנעשה יביא למיצוי מלא של מטרת אותו מעשה ושל טובתו. לשם כך עלינו ללמוד, להרהר, ולמדוט על חוכמת הריקות. כאשר נתרגל זאת באופן עקבי עם מידה מסוימת של חווית הריקות, מועטה ככל שתהיה, הדבר ישפיע עמוקות על תודעתנו, שתהפוך ליציבה יותר ופגיעה פחות לתנאים חיצונים מטרידים.

כדי לסלק את הבורות עלינו לחולל מהפכה בדרך בה תודעתנו תופסת את העולם. כל הסבל נגזר מפעולות שליליות שנובעות ממצבי תודעה עוכרים כמו היקשרות, כעס ובורות. מבין שלושת מצבי התודעה העוכרים הבורות היא המקור לשנים האחרים – היקשרות וסלידה. ראיית הדברים כקיימים באופן בלתי תלוי, מצד האובייקט, מביאה את התודעה להיאחז באובייקט כאשר היא רואה אותו כמושך, וזאת היקשרות. סלידה או כעס מתעוררים כאשר האובייקט נתפס כבלתי רצוי מצדו-הוא, באופן אובייקטיבי. סלידה או כעס מתחזים כמועילים לנו, מזינים את ההיקשרות והורסים את מה שאנו תופסים כאיום על ההנאה וההיקשרות.

מכיוון שכל אי הנחת והסבל בחיינו נגזרים מרגשות עוכרים כמו היקשרות וסלידה, ומכיוון שמה שמביא להתהוות היקשרות או סלידה הוא ראיית הדברים כקיימים באופן בלתי תלוי, מצדם-הם, בזכות עצמם – המהפכה הנדרשת היא לשנות את אופן ראייתנו את הדברים ולהתאימו לאופן קיומם למעשה – קיום תלוי, תיוג בלבד על ידי תודעה מושגית.

בקורס הזה ידון אתנו גשה דורג'י דמדול לה באופני התפיסה השונים של המציאות וינחה אותנו בתרגול המוביל  לשינוי הדרגתי באופן תפיסת העולם שלנו והתאמתה לאופן קיום הדברים למעשה.

גשה דורג'י דמדול לה מלמד בסגנון אינטראקטיבי שנתמך בדיון קבוצתי, וכולל גם הנחיות להרהור ומדיטציה כדי להפיח חיים בהבנות האינטלקטואליות שהושגו. גשה דורג'י דמדול לה ינחה גם את המדיטציות הקבוצתיות.

♣♣♣

הקורס יתקיים בקיבוץ יחיעם מיום חמישי אחה"צ ועד לשבת אחה"צ. המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל פרק הזמן הזה ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו.

מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס מתנהל באנגלית

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

♣♣♣

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

♣♣♣

ההרשמה הסתיימה

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה