מדיטציה

הלב בעל שתי הכנפיים – סדנת מדיטציה בודהיסטית

הלימוד הבודהיסטי מורכב משלושה היבטים – שמיעה (קריאה או למידה), הגות (הרהור בחומר הנלמד) ומדיטציה. כדי להתקדם בדרך הבודהיסטית עלינו לפתח את שלושתם. המדיטציה היא זו שמאפשרת לנו להטמיע בתוכנו את הנלמד עד כדי כך שהוא נהיה חלק מאתנו, משפיע על כל מחשבותינו ופעולותינו. הבודהיזם מציג שני סוגי מדיטציה – מדיטציית ריכוז ומדיטציה אנליטית – המשלימות זו את זו ומאפשרות את ההבנה והחקירה של הלימוד בדרך חוויתית וללא מתווכים.

מרגע לידתנו ועד יום מותנו אנחנו שרויים בחיפוש אחר אושר יציב ומתמשך, ואולם במשך כל השנים הללו אנו חווים סוגים שונים של סבל הפוקדים אותנו ואת אהובינו. לעיתים הסבל מעודן וכמעט בלתי מורגש – ולעיתים הוא בלתי נסבל וקשה לעיכול.

בניסיון להימנע מהסבל ולמצוא אושר מתמיד אנו פועלים מתוך רגשות ותחושות שלא תמיד  תואמות את המציאות, ותוצאות מעשים אלה אף מעמיקים את סבלנו. מה מקור מעגל הסבל הזה? אם נעמיק ונחקור נבין כי לתודעתנו יש חלק מכריע בתפיסה השגויה של המציאות ולפיכך היא גם זו שיוצרת במישרין או בעקיפין את כל סוגי הסבל שאנו חווים.

לפיכך, תרגול המדיטציה הוא נקודת המפתח הבסיסית בעבודה הפנימית שאנחנו עושים העשויה להביא לתמורה בתודעתנו, ובכך להגשים את שאיפתנו לחיים נטולי סבל, לחיים מאושרים.

בסדנת המדיטציה ניתן דגש לשאלות מהותיות אותן חוקרת הפילוסופיה הבודהיסטית, באמצעות שלושת ההיבטים הנ"ל:

א. נעסוק בשאלות מהי התודעה, מהי מדיטציה, למה לנו למדוט, מהי תנוחת הישיבה המומלצת ועוד. במהלך הסדנה נתוודע לשני סוגי המדיטציה העיקריים  – מדיטציית ייצוב (המורכבת ממדיטצית קשיבות, "מיינדפולנס"; ומדיטצית שמטהה, "שהייה בשלווה") ומדיטציה אנליטית (ויפאסנה). בתרגול מדיטציית השמטהה אנחנו מפתחים תודעה רגועה, יציבה, בהירה וממוקדת. תרגול השמטהה – בו נתמקד בשבת זו – הוא נקודת המפתח הבסיסית במסע הפנימי שלנו להביא לתמורה בתודעתנו, אשר תאפשר להגשים את שאיפתנו לחיים נטולי סבל, חיים מאושרים. לתרגול השמטהה יתווסף תרגול טוב-לב אוהב שיהווה את הבסיס לתרגול שלנו.

ב. נעסוק בהשקפת העולם הבודהיסטית ובשיעור הראשון שלימד הבודהה – ארבע אמיתות הנעלים. התרגול יכלול מדיטציות אנליטיות, ובכך יתווסף לתרגול השמטהה שלנו (מהמפגש הראשון) תרגול של ארבע המידות שאין להן שיעור (טוב לב אוהב, חמלה, שמחה אמפתית ומידת ההשתוות) – זאת כדי לפתוח את לבנו אל העולם ולאנשים סביבנו, ולטעת בנו את החמלה שעל בסיסה תבוא החכמה. כמו כן, נלמד מהם הגורמים לסבל (הפקטורים המנטליים, על פי הבודהיזם), מהן תרופות הנגד אליהן  ומדוע תרגול התודעה (או מדיטציה) הוא המפתח לחיים מאושרים.

ג. נעסוק בתרגול וויפאסנה (ראייה חודרת) המנתחת ורואה את המציאות כפי שהיא. הואיל והמפתח אל מחוץ למעגל הסבל (הסמסארה) הוא חוכמת הריקות ננסה להבין מהן שתי האמיתות, מהם שלושת סימני הקיום (ארעיות, אי-נחת וריקות) ונעמיק בחקירה על היעדר העצמי של יצורים חיים ומה המשמעות באמירה המאתגרת הזו. כמו כן, נעסוק בחלק מההבדלים בין מסורות ההיניאנה והמהאיאנה, מי מהן דוגלת בתודעת ההארה – ונתרגל יחד את שני התרגולים העיקריים המובילים להארה.

על המנחה: סדרת שלושת המפגשים תונחה בעברית ע"י ארז עובדיה  – תלמיד תכנית המאסטר במכון לאמה צונג קהאפה בפומאיה, איטליה.

ארז עובדיה למד, תרגל ולימד בהודו מאז 2011  – למד לימודי פילוסופיה בספרייה הטיבטית ובמכון לדיאלקטיקה בודהיסטית עם גשה קלסנג וונגמו וממורים יקרים ורבים, הדריך מדיטציות ומפגשי בוקר במרכז המדיטציה ׳טושיטה׳ בדהרמסלה בין השנים 2015-2014, ומאז תחילת 2017 ארז לומד בתוכנית המאסטרס במכון לאמה צונג קהאפה בפומאיה, איטליה.

ארז מתרגל מדיטציה עפ"י הנחיותיו של יונגי מינגיור רינפוצ'ה, מורה ומתרגל בכיר במסורת הקראמה קאגיו.

(לדף המנחה אנא לחצו כאן)

  • הלימוד והתרגול יתקיימו בעברית. הסדנה פתוחה לכל המעוניינים, וותיקים וחדשים כאחד, ולא נדרש ניסיון קודם.
  • חלק ניכר (כ-50%) מכל מפגש יוקדש להתנסות בתרגול מדיטציה מונחית, במקביל לקטעי הנחייה ולימוד שישמשו בסיס להתנסות ולחוויה.
  • המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל משך הזמן של הקורס ובכל בפעילויות שיתקיימו במהלכו.
  • מכשירי הטלפון יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.
  • הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.
  • נשמח להבאת כיבוד לפינת קפה (פירות, עוגיות וכו' – עדיפות לכיבוד טבעוני).
  • התכנסות והתחלה יום חמישי 15:00 * סיום שבת 17:30

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחה ואף הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגש זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למנחה .

 

ההרשמה תחל במהלך חודש מאי – אנא עקבו אחר פרסומינו

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה