מהאמודרה-החותם הגדול

הסֵבֶל חסר הבושה – שבת מדיטציות על ריקות והתהוות תלויה

  • תאריך: 27.06.2020
  • תאריך סיום: 27.06.2020
  • מורה: אחר  
  • מקום: מדיטיישן פקטורי - משכית 27 הרצליה

מה גורם לנו להיוולד שוב ושוב במעגלי הקיום ולחוות אי נחת וסבל?

כל אי הנחת והסבל בחיינו נגזרים מרגשות עוכרים כמו היקשרות וסלידה הנובעים מראיית עצמנו והתופעות הסובבות אותנו כקיימים מכוחם-הם, באופן עצמאי ובלתי תלוי. מאחר שתפיסה תודעתית זו שוגה ביחס למציאות אנחנו מגזימים בהתייחסותנו החיובית או השלילית אל האובייקט אליו אנו מתייחסים – ואזי מופיעים ועולים השתוקקות והיקשרות או כעס ודחייה. כתוצאה ממצבי תודעה עוכרים אלה אנו מו­ּנָעִים לפעולה פיזית או וורבלית המביאה לתוצאה תואמת בטווח הקצר או הארוך. וכך, תוך כדי שאנו נשלטים ע"י מצבי תודעה עוכרים וקרמה אנו נולדים פעם אחר פעם במעגלי הקיום השונים.

אם נצליח לראות את הדברים באופן בו הם קיימים למעשה – ריקים מקיום עצמאי – נוכל להשתחרר מכל אי הנחת והסבל. ומה היא ריקות מקיום עצמאי? אמנם הדברים אינם קיימים מצדם-הם, אבל הם אכן קיימים; הם קיימים באופן תלוי בגורמים ובתנאים, בחלקי מרחב וזמן, מתויגים בלבד על ידי תודעה מושגית.

כאשר מתרגלי המהאיאנה ויוגת הטנטרה העליונה מתרגלים את ראיית אופן קיומם של הדברים, אובייקט המדיטציה שלהם הוא ריקות, שוּניָאטָה. חקר הריקות נעשה באמצעים לוגיים כאשר הבסיס לריקות הוא תופעות הסובבות אותנו או ה"אני".

גם אצל מתרגלי מָהָאמוּדְרָה אובייקט המדיטציה הוא ריקות, ואולם חקר הריקות נעשה על בסיס התודעה שלנו – הריקות של התודעה המעודנת ביותר. התודעה שלנו תמיד גלויה לעינינו ולפיכך קל יותר לתפוס את ריקותה באופן ישיר ולא באמצעות מעבר מהיקשים לוגיים לראייה ישירה.

בחודש ינואר 2020 לימד ג'האדו רינפוצ'ה את הקורס הראשון במסגרת התכנית התלת שנתית על מָהָאמוּדְרָה, ואף עדכן אותנו שהקורס השני יתקיים בתחילת פברואר 2021.

במהלך הקורס הראשון הדגיש רינפוצ'ה בין השאר את נושא הריקות וההתהוות התלויה, זיהוי "אובייקט השלילה" – האני אותו תופשים כקיים מכוחו-הוא, וחשיבות המדיטציה ככלי לחקירה חווייתית.

לפיכך, במסגרת מפגשנו בשבת 27.6.20 נציג ונתרגל יחד מספר סוגי מדיטציות על ריקות והתהוות תלויה, על בסיס הלימודים שהעניק לנו ג'האדו רינפוצ'ה, תוך תקווה שהן יאפשרו העמקה והבנה חווייתית של הנלמד, ואף יוכלו לשמש אותנו בהמשך בתרגולנו האישי ולקראת הקורס השני.

התרגול יתקיים בעברית. השבת פתוחה לכולם, ותיקים וחדשים כאחד, ואף לאלה המעוניינים להצטרף בהמשך לתכנית הרב שנתית מהאמודרה.

אנא שימו לב שהמיקוד במפגש יהיה על הסברים קצרים וסשנים של מדיטציות, על בסיס החומר שנלמד במסגרת קורס המהאמודרה – ולא לימוד מלא על הריקות וההתהוות התלויה.

*

נשמח אם תוכלו להביא עמכם גם כיבוד בריא ככל הניתן לפינת קפה (עוגיות, פירות, שקדים ואגוזים וכדומה).

לא תתקיים ארוחה צהריים משותפת. אנא דאגו לעצמכם לארוחה קלה ומזינה. כמו כן נציין שבקומת המבוא למדיטשן פקטורי יש מסעדה הפתוחה בשבת.

ברוח המסורת הבודהיסטית הצוות המארגן פועל בהתנדבות מלאה ואינו מקבל כל שכר.

ההשתתפות במפגש זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

כל תרומותיכם שיאספו בסיום הקורס (לאחר תשלום הוצאות העמותה) יוקדשו למימון ביקוריו של ג'אהדו רינפוצ'ה במסגרת התוכנית התלת שנתית.​

ההרשמה תחל בסוף חודש מאי – אנא עקבו אחר פרסומינו

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

The Blue Buddha: Lost Secrets of Tibetan Medicine

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה