פסיכולוגיה בודהיסטית

השלושה שממררים את חיינו

"אין שום דבר שלא נעשה קל יותר עם ההרגל…" (שנטידווה)

מי מאיתנו לא חווה התעלות רוח כשתודעתו היתה שקטה ורגועה?

לעומת זאת, ברגע שהתערבו בתודעתנו תודעות שליליות שגרמו לנו לאבד את שלוותנו והעכירו את תודעתנו הצלולה והרוגעת – חיינו אינם חיים…

שלושה 'רעלים' שולטים בנו ופוגמים באיכות חיינו : בורות, כעס ותשוקה. על פי הבודהיזם, 'רעלים' אלה מפֵרים את ההרמוניה והשלווה בתוכנו ומהווים את הסיבה לכל החוויות הלא נעימות בחיינו.

בכל אחד מאתנו יש אהבה וחמלה. ואולם, כשכעס או תשוקה גדלים בנו– הם מאפילים על האהבה והחמלה ואינם מותירים מרחב נפשי להתמודדות איתם.

בקורס זה נתמקד בזיהוי הרגשות העוכרים וכיצד הם גורמים לנו לאבד את יכולת האבחנה והשיפוט. נלמד ונתנסה כיצד להשתמש בטכניקות מיומנות כדי להיפטר מרגשות לא רצויים אלה.

נלמד כיצד פיתוח אהבה וחמלה יכולים להקטין את מקומם של הכעס וההשתוקקות שבנו ומדוע יש לשלב גם חכמה בהתמודדות עם הרגשות העוכרים. מה בין ראיית המציאות כפי שהיא באמת, לבין קיומם של כעס והשתוקקות בלבנו וכיצד חוויה שונה של המציאות מאפשרת לנו לסלק את הרעלים מתודעתנו.

בקורס נפגוש מורה יוצא דופן ובעל גישה חווייתית ובדרכו המיוחדת נלמד לזהות ולהפחית את שלושת הרעלים שבתוכנו עד לסילוקם המלא.

♦♦♦

"אני מלמד בדרך אינטראקטיבית. תמיד הישיבה במעגל, המון התדיינויות – לעיתים בקבוצות קטנות ולעיתים בקבוצה המלאה – כמו גם מדיטציות קצרות המשולבות במהלך השיעור. אני לא נותן הרצאות אלא מעודד שיחה משותפת איתי…"

– כך מספר אנדי וייסטריך על אופן לימודי הדהרמה שהוא מעביר בדרך ייחודית ומרתקת תוך שהוא משלב לימודים מעמיקים ובהירים עם גישה דינמית להעמקת ההבנה.

בדרך לימוד זו זוכים התלמידים להבנה חווייתית של הנושא ולהעמקת התחושה של יישום הדהרמה בחיי היומיום.

♦♦♦

הקורסים מתאימים גם לתלמידים חדשים שיוכלו ליהנות מהצגה סדורה, בהירה ומרתקת של הדהרמה, מפיו של איש חינוך ומורה מנוסה, המנגיש את עקרונות הדהרמה לכל אחד מאתנו.

אך כמובן שגם התלמידים הוותיקים, יחד עם החדשים, יתנסו באופן לימוד ייחודי המועבר בצורה סדורה ובהירה מצד אחד ואישית ומשתפת מהצד השני.

הקורס ייתנהל בשפה האנגלית

הקורס יתקיים בנווה שלום ללא לינה

ההרשמה הינה ליומיים. לא תתאפשר הרשמה חלקית.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

 

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Discovering Buddhism Module 1 - Mind and its Potential

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה