פסיכולוגיה בודהיסטית

חמלה כבסיס למעורבות פוליטית ולשינוי חברתי

  • תאריך: 10.03.2015
  • תאריך סיום: 10.03.2015
  • מורה: אנדי וויסטריך  
  • מקום: קמפוס ברושים, אוניברסיטת ת"א

מפגש דהרמה עם אנדי וויסטריך,  יום שלישי 10 במארס 2015, 18:00-21:30 

בבית פסיכודרמה, קמפוס הברושים, תל אביב

הסבל שאנו חווים כפרטים, נובע לעיתים קרובות מהתנאים הפוליטיים והחברתיים המהווים חלק מהבעיה. Endi2

כאשר אנו חשים חמלה כלפי אחרים, נוכל לראות לעיתים, שמצבם נובע מהיותם נתונים לתנאים פוליטיים וחברתיים כמו עוני, דיכוי או השתייכות לקבוצות שוליים.

תחושת החמלה שאנו חשים כלפיהם והרצון לשנות את מצבם עלולים להביא אותנו לתחושות קיצוניות של כעס כלפי מה או מי שאנו מגדירים כגורם לסבלם, וכך הרצון להיטיב עשוי להביא לעשיית מעשים מזיקים.

לעומת זאת כשהחמלה לכל היא הבסיס לעשייה שלנו, נהיה פחות מרוכזים בעצמנו ולא נטעה ונחליף את האנושיות באידיאולוגיה.

+

אנדי: הדעות שלנו בסופו של דבר אינן כה חשובות, אני מרגיש היום שחמלה היא הדבר החשוב ביותר, ושצריך להגיב בחמלה לכל אחד שסובל, כלומר לכל אחד ואחד. טוב לב בסיסי הוא חלק מהאנושות ואי אפשר להעלימו. ההתמדה העיקשת נחוצה לשם כך, כפי שהדלאי לאמה כותב בקטע המכונה "לעולם אל תוותר":

"לעולם אל תוותר / לא משנה מה קורה סביבך / אל תוותר.

טפח את ליבך / יותר מידי אנרגיה בארצך / מושקעת בטיפוח התודעה / במקום הלב.

הייה חומל / לא רק לידידיך – / אלא לכל אחד ואחד / הייה חומל.

פעל למען שלום – / בליבך ובעולם / פעל למען שלום.

ואני חוזר ואומר / לעולם אל תוותר / לא משנה מה קורה סביבך / אל תוותר"

במפגש מרתק זה – המעודד שיחה משותפת בה משולבות מדיטציות קצרות וממוקדות – יציג אנדי וויסטריך את האפשרות שחמלה ורק חמלה יכולה להיות הבסיס לפעילות ומעורבות פוליטית-חברתית.

♦♦♦

"אני מלמד בדרך אינטראקטיבית. תמיד הישיבה במעגל, המון התדיינויות – לעיתים בקבוצות קטנות ולעיתים בקבוצה המלאה – כמו גם מדיטציות קצרות המשולבות במהלך השיעור. אני לא נותן הרצאות אלא מעודד שיחה משותפת איתי…"

– כך מספר אנדי וויסטריך, איש חינוך ומורה מנוסה, על אופן לימודי הדהרמה שהוא מעביר בדרך ייחודית ומרתקת תוך שהוא משלב לימודים מעמיקים ובהירים עם גישה דינמית להעמקת ההבנה.

בדרך לימוד זו זוכים התלמידים להבנה חווייתית של הנושא ולהעמקת התחושה של יישום הדהרמה בחיי היומיום.

♦♦♦

המפגש יתנהל בשפה האנגלית והוא מתקיים בשיתוף פעולה של קבוצות הדהרמה בישראל – עמותת תובנה, בית ספר פסיכו-דהרמה בקמפוס ברושים, בודהיזם בישראל וכמובן עמותת ידידי הדהרמה. יתקיים פאנל משותף של מספר מורי דהרמה שיאפשר לנו לשמוע את גישת הבודהיזם לנושא מפי מורי הדהרמה של הקבוצות השונות.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורה וכן הצוות המארגן בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בכל הפעילויות הינה על בסיס תרומה- דאנה.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות וביקור המורה

להרשמה לחצו כאן

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה