פילוסופיה בודהיסטית

"מהי המציאות" עפ"י ההשקפה הבודהיסטית – What is Reality

בקורס הזה יסכם גן גיאצו לה בקצרה את מה שלמדנו בנוגע להשקפות האסכולות התחתונות, ויעבור להצגת האסכולות הגבוהות יותר. גן לה יציג את ההשקפה של אסכולת צִ'יטָהמַטרָה (אסכולת תודעה-בלבד), תוך השוואתה להשקפה של אסכולת מַדהיָאמִיקָה (אסכולת דרך-האמצע).

"מהי המציאות" עפ"י ההשקפה הבודהיסטית

חקר האסכולות הפילוסופיות הבודהיסטיות

כבסיס להבנת ההשקפה העליונה של דרך האמצע

קורס במסגרת מסלול הפילוסופיה הבודהיסטית
הקורס השני בתוכנית הרב שנתית שמעביר גן גיאצו לה בנושא של חקר המדהיאמיקה (דרך האמצע)
קיבוץ יחיעם, קורס סופשבוע  6-8 בנובמבר 2014

 

אסכולה פילוסופית בודהיסטית היא מערכת של השקפות שמבוססות על מה שלימד הבודהה ושהן התוצר הסופי של תהליך של טיעונים לוגיים. הבודהה לימד תמיד עפ"י היכולות, הנטיות ותחומי העניין של תלמידיו, ובהתאם לכך התגבשו מערכות שונות של השקפות פילוסופיות.

יש ארבע אסכולות פילוסופיות בודהיסטיות שונות, שמוצגות עפ"י רמת העידון של השקפותיהן – מהרמה הגסה ביותר, לרמות מעודנות יותר ועד לרמה המעודנת ביותר: וַאיבָּשִיקָה (אסכולת התיאור המקיף), סַאוּטַנטרִיקָה (אסכולת הסוטרה), צִ'יטָהמַטרָה (אסכולת תודעה-בלבד), מַדהיָאמִיקָה (אסכולת דרך-האמצע, המחולקת לשתי תת-אסכולות, מדהיאמיקה-סווטנטריקה ומדהיאמיקה-פרסנגיקה). לימוד השקפות מעודנות יותר מתבסס תמיד על הבנת ההשקפות המעודנות פחות, שאת חלקן מקבלים ואת חלקן מפריכים, וכך מתקדמים ברמות של האסכולות השונות עד להשקפה העליונה.

בקורס הראשון בתוכנית הרב שנתית שגן גיאצו לה העביר בפברואר השנה דנו בשתי האסכולות התחתונות – וַאיבָּשִיקָה (אסכולת התיאור המקיף)וסַאוּטַנטרִיקָה (אסכולת הסוטרה).

בקורס הזה, הקורס השני בתוכנית הרב שנתית, גן גיאצו לה יסכם בקצרה את מה שלמדנו בנוגע להשקפות האסכולות התחתונות, ויעבור להצגת האסכולות הגבוהות יותר. גן לה יציג את ההשקפה של אסכולת צִ'יטָהמַטרָה (אסכולת תודעה-בלבד), תוך השוואתה להשקפה של אסכולת מַדהיָאמִיקָה (אסכולת דרך-האמצע).

בהמשך התוכנית הרב שנתית גן לה יעמיק עוד בהצגת אסכולת מדהיאמיקה.

 

תרגום: את הקורס יתרגם מטיבטית לעברית הנזיר פונצוק, הלומד זו השנה ה- 15 לתואר גשה במנזר בדרום הודו.

חומר: כאמור, בקורס הזה יסכם גן גיאצו לה בקצרה את מה שלמדנו בנוגע להשקפות האסכולות התחתונות, ויעבור להצגת האסכולות הגבוהות יותר. אי לכך מומלץ ביותר להקשיב להקלטות הקורס הקודם שהקישור אליהן מופיע בתחתית דף אירוע זה, או בקישור זה.

היכן: הקורס יתקיים בקיבוץ יחיעם מיום חמישי אחה"צ ועד לשבת אחה"צ.

איך: המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל פרק הזמן הזה ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו. מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, המתורגמן וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה

 

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה