דהרמה בעברית

מודעות דור שלישי

  • תאריך: 15.05.2014
  • תאריך סיום: 17.05.2014
  • מורה: גֶשֶה פמה דורג'ה  
  • מקום: קיבוץ יחיעם, גליל מערבי
סדנת סוף שבוע למשפחות, פעילויות בהנחיית גשה פמה דורג'ה לילדים, להורים ולכל המשפחה. הזדמנות לדון ולהרהר בתפקידנו כהורים בדרך הדהרמה. 15-17 למאי ביחיעם

מודעות דור שלישי

סוגיות בחינוך למודעות ולערכים בעידן החדש – סדנה לכל המשפחה

חמישי – שבת 17 – 15 במאי בקיבוץ יחיעם

כמתרגלים אנו שואלים את עצמנו פעמים רבות מה אנחנו יכולים לתרום לדור הבא כדי שלא ייפול לאותן מלכודות? איך נוכל לאזן את רוח התקופה במשב רוח רענן של ערכים, תשומת לב, חמלה וידידות? וגם: מהו סדר העדיפויות הנכון בסדר יומנו הלחוץ? לפנות עוד שעות לילדים ולחינוך? או להצליח להשחיל עוד זמן תרגול ואולי אפילו יציאה לאיזו סדנה או ריטריט?

גשה פמה דורג'ה, מלבד היותו נזיר ומורה לפילוסופיה בודהיסטית, עוסק בתפקידים חינוכיים מזה עשרות שנים. בין היתר מילא תפקיד של מנהל בית ספר בכפר הילדים הטיבטי בדהרמסאלה, ניהל את סניף סארה של המכון לדיאלקטיקה בודהיסטית, וכיום הוא מעורב במספר יוזמות לחינוך ברוח הבודהיזם במערב.

סדנת סוף השבוע מיועדת למשפחות, ולאנשים המתעניינים בסוגיות חינוכיות. בחלק מהזמן יעביר גן לה פעילות ישירות לילדים (בתרגום לעברית כמובן). בחלקים אחרים של הסדנה ילמד פמה דורג'ה את ההורים, ויערוך איתם דיון בשאלות שונות המיוחדות למתרגלים – הורים. בזמן זה נקיים פעילות משמעותית לילדים, על ידי הורים מתנדבים.

זו הפעם הראשונה שעמותת ידידי הדהרמה מציעה סדנה כזו, ולמיטב ידיעתנו הראשונה מסוגה בארץ בהשתתפות מורה אורח (לפחות מהמסורת הטיבטית…). הסדנה מוצעת במסגרת הפעילות הענפה של סנגהת המשפחות של העמותה, אשר נפגשה אחת לחודש בחודשים האחרונים, והתנסתה במגוון גדול של פעילויות מודעות ומפגשים ערכיים לילדים, כמו גם יצירה של קבוצת הורים – מתרגלים לומדת ותומכת.

גילאים – אנחנו מזמינים משפחות עם ילדים בכל הגילאים להשתתף בסדנה. עם זאת, בהחלט יכול להיות כי חלק מהפעילויות לילדים יוגבלו לגילאים מסוימים. במצבים אלו נבקש מכם לקבל זאת בהבנה, ולשמור על ילדיכם שאינם בגילאים המתאימים עד תום הפעילות. פרטים נוספים על פעילויות מותאמות גילאים ייתכן ויהיו לנו קרוב יותר למועד הסדנה. בכל הנוגע לתינוקות, נעשה מאמץ לסייע למעוניינים למצוא בייביסיטר מבין המתבגרים/ות שיגיעו לסדנה, או מהקיבוץ. בכל מקרה, נבקש כי אם אתם מגיעים עם תינוקות, תהיו ערניים ורגישים להסחת הדעת הנגרמת בעיקר בפעילויות לילדים.

עלויות – הסדנאות בעמותת ידידי הדהרמה מוצעות על בסיס תרומה. כמו שכולנו מבינים, לסדנה כזו יש עלויות גבוהות במיוחד (חדר משפחתי, מספר פיות להאכיל וכן הלאה). אנו סומכים על המשפחות שיירשמו שייקחו זאת בחשבון. אם נצליח לכסות את עלויות הסדנה ולהשתתף בעלויות הבאת המורה ארצה נראה זאת כהוכחה ליכולתנו להמשיך ולפעול בכיוון זה בעתיד.

ארוחות – הארוחות המוגשות בקיבוץ יחיעם הינן טבעוניות, פשוטות ומזינות. נעשה מאמץ להתאים את התפריט (גם) לטעמם של ילדים. במכתבים שיישלחו קרוב למועד הסדנה נבקש מכל משפחה גם להיערך להתאמות הספציפיות שנדרשות (אם נדרשות) לתזונת ילדיהם.

התנדבות – האתגר בארגון סדנה לכל המשפחה גדול ומורכב. כדי להצליח בו נזדקק לסיוע פעיל מצד כל ההורים. הסיוע יכול להיות בהעברת פעילויות לילדים, בארגון הארוחות, בשמירה על הילדים וכן הלאה. לוח התנדבויות מפורט יישלח קרוב למועד הסדנה.

חדרים – חדרי האירוח ביחיעם יכולים להתאים ל 2 – 5 אנשים. ניתן לבקש מיטת תינוק, במקרה הצורך.

השתתפות חלקית – מניסיוננו לילדים לוקח זמן להתרגל אחד לשני, ולמבוגרים שמסביבם. לכן נבקש מכל המשתתפים להגיע בזמן לפתיחת הסדנה, ביום חמישי לא יאוחר משש בערב. השתתפות חלקית תתאפשר אך ורק על בסיס מקום פנוי, ובמידה מוגבלת בלבד, כדי לא להפריע לאווירה ולתחושת המוגנות של כולם. באותו אופן נבקש מכל מי שנרשם להישאר עד תום הסדנה ממש, ולא לעזוב מוקדם. יציאה מוקדמת מפריעה תמיד, אך בסדנה עם ילדים יכולה להיות לה השפעה הרסנית על האווירה.

ביטול ברגע האחרון – בשל האופי המיוחד של הסדנה, כל ביטול ברגע האחרון יכול לשבש את התכניות ולפגוע במשתתפים האחרים. נבקש מכם לעשות כל מאמץ להימנע משינויים כאלו, ככל הניתן. כמובן שלעתים יש דברים שלא ניתן לשלוט בהם. במקרה כזה, אם נאלצתם לבטל ברגע האחרון (פחות משבוע לפני תחילת הסדנה), נשמח אם תבדקו אתנו אם לביטול היו עלויות ותדאגו שעלויות אלו לא ייפלו על המשתתפים האחרים (או ייגרעו מהדאנה המיועדת למורה).

מה להביא? החדרים ביחיעם מצוידים בשמיכות, מגבות ופינת קפה בסיסית. אתם מוזמנים להביא נשנושים לחדרכם, בגדים נוחים, נעליים שאפשר לצאת איתם לטיולים קצרים, משהו חם לשעות הערב.

נשמח אם כל משפחה תביא איתה משחק נחמד בו תרצו לשתף את כל הקבוצה. בסיום הסדנה תוכלו לקחת את המשחק הביתה, או לתרום אותו.

מה לא להביא? אנא הימנעו כליל מלהביא מחשבים, משחקים אלקטרוניים מכל סוג, משחקים שלא ניתן לשתף בהם את כלל הקבוצה וכן הלאה. באותו אופן נבקש מכם לסכם עם הילדים מראש כי לא יוכלו לשחק באייפונים למיניהם במהלך הסדנה.

שאלות נוספות, בירורים ופרטים ניתן להפנות לבעז במייל bamichay@hotmail.com

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה