דהרמה בעברית

ריפוי הרגשות העוכרים – קורס עיר ברמת גן, עשרה מפגשים מה 7 בינואר

קורס מבוא לפסיכולוגה הבודהיסטית. הכרות עם מגוון הרגשות המכאיבים העוכרים את שלוותנו ואת צלילות התודעה, ועם הדרכים לרפא אותם. בהנחיית שוש כהן וחיה בורנשטיין, החל מה7 בינואר 2014

קורס מבוא לפסיכולוגיה הבודהיסטית

עשרה מפגשים בימי שלישי בערב ברמת גן

בהנחיית שושנה כהן וחיה בורנשטיין

הקורס ייפתח ב 7 בינואר 2014

 עמותת ידידי הדהרמה שמחה להזמין אתכם להצטרף לקורס עיר נוסף במסגרת המסלול החדש של דהרמה בעברית!

מקום: שד' בן צבי 21 ב' ברמת גן (ליד כפר המכבייה / הפארק הלאומי)

זמן: ימי שלישי מהשעה 19:00 ועד 21:30

תאריכים: המפגש הראשון יתקיים ב 7 בינואר 2014. המפגש האחרון יתקיים ב 11 במרץ

עלות: ככל הפעילויות בעמותת ידידי הדהרמה, גם קורס זה מוצע ללא מחיר נקוב מראש. כולם מוזמנים להצטרף, ובסוף כל מפגש תהיה הזדמנות להשאיר תרומה כספית לכיסוי הוצאות, וכהערכה לזמן ולמאמץ שהושקעו על ידי המנחים.

תוכן הקורס: נושא הקורס יהיו הרגשות המכאיבים המכונים בשפה הבודהיסטית "רגשות עוכרים". מדובר בכל טווח הרגשות הקשים שאנו מכירים היטב, החל מכעס, שנאה, תסכול, קנאה וחמדנות, וכלה ברגשות של בלבול, פחד והעדר בטחון עצמי. רגשות אלו מכונים "עוכרים" משום שהם עוכרים את מצב רוחנו, ובעיקר את צלילות התודעה. בקורס נבחן את הרגשות השונים, ואת האופן בו הם פוגעים בנו ובזולת. בחלק התיאורטי של הקורס, ובמיוחד בחלקו המעשי, נתרגל דרכים שונות לרפא רגשות אלו, להביא להקלה ושחרור מהם. דרכים אלו יכללו התמודדות קוגניטיבית עם הרגשות, הסיפור שהם מספרים לנו והטעויות בתפיסת המציאות שעליהן הם מתפתחים, כמו גם תרגול היציאה ממצב ה"טייס האוטומטי", שינוי דפוסי התגובה שלנו, והעמקת יכולת השלווה וההתבוננות שלנו. לסיום נתרגל את בניית האיכויות המיטיבות המשמשות כ"מערכת חיסונית" המחזקת את עמידותנו בפני רגשות אלו.

מהלך המפגשים: בכל מפגש נקדיש זמן לאימון ותרגול מדיטציה, ולשיתוף. לאחר מכן נלמד יחד את הנושאים הרלבנטיים, נדון בהם וננסה להבינם לעומק. נסיים בפרק מדיטציה קצר. בסיום כל מפגש יקבלו המשתתפים הנחיות לתרגול והתבוננות במהלך השבוע, עד המפגש הבא.

למי מתאים הקורס? בנינו את הקורס כך שיתאים למי שמתעניינים במסורת התרגול הבודהיסטית ואין להם כל ידע מוקדם. הקורס אמור לשמש כשער כניסה נוח וזמין ללימוד ואימון בדרך הבודהיסטית. יחד עם זאת, כל תלמיד ומתרגל שרוצה להעמיק ולבסס את דרכו מוזמן בהחלט להצטרף לקורס.

ההצטרפות לקורס אינה דורשת כל קבלה של מערכת אמונות דתית או אחרת, ואינה מציבה כל התנגשות עם עקרונות דתיים של המסורת היהודית או אחרת.

מחויבות ומסירות: המונח הסנסקריט "סנגהה" מתאר (בין היתר) את קבוצת המתרגלים החולקת את הדרך. לקבוצה יש חשיבות גדולה בתמיכה ההדדית שמאפשרת לנו להתפנות ולהתבונן פנימה, ולהתחיל לחולל שינוי וצמיחה. כדי שהקבוצה תוכל לעשות זאת צריכים המשתתפים להרגיש שהם יכולים לסמוך על חבריהם שימשיכו להופיע גם כשלא נוח ולא מתחשק. מסירות כזו יוצרת חוויה חזקה של תמיכה הדדית ושותפות. אי לכך אנחנו נבקש מאד מכל המשתתפים שיחליטו בסיום המפגש הראשון להמשיך בקורס לקבל על עצמם מחויבות עמוקה להתמיד עד סיום הקורס, ולהופיע (ככל הניתן) לכל המפגשים.

המנחות: את הקורס ינחו שתיים מתלמידות הבודהיזם הטיבטי הותיקות בארץ

            שושנה כהן – פסיכולוגית קלינית, מתרגלת במסורת הטיבטית מזה כעשרים שנה. מעבר ללימודיה בארץ ובהודו, ולפעילותה הרבה בתמיכה באפשור דהרמה לאחרים לאורך השנים, מקדישה שוש זמן בשנים האחרונות ללמד את עקרונות הבודהיזם גם לקהל של פסיכולוגיות במסגרות טיפוליות שונות. שוש הנחתה מספר קורסים במסגרת ידידי הדהרמה, והיא בוגרת מסלול הכשרת המדריכים של העמותה.

            חיה בורנשטיין – תלמידה ותיקה, לומדת בודהיזם טיבטי בארץ ובהודו. בוגרת מסלול הכשרת מדריכי הדהרמה של עמותת ידידי הדהרמה. הנחתה מדיטציות במשך מספר שנים בשירות בתי הסוהר. הקימה ומנהלת את חברת דיאלוג יעוץ למשאבי אנוש.

שאלות ובירורים: ניתן להפנות שאלות, ספקות, רעיונות והצעות לשושנה ו/או חיה. את המייל יש לשלוח לתיבת הדואר של ידידי הדהרמה dharma.friends.il@gmail.com ובשורת הנושא לכתוב לשושנה או חיה.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Unmistaken Child (2008) - A Documentary Film

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה