ספרייה ולימוד

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! ניתן לתרום בהעברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 - ולציין את מטרת ההעברה ** או ללחוץ על כפתור הפייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

המלצה לספר – מערה בשלג

הספר, מערה בשלג – אישה מערבית במסע אל ההארה  "Cave In The Snow" , 
מאת: ויקי מקנזי – from: Vicki Mackenzie

הוצאה לאור: הוצאת פראג
תרגום לעברית: שחר שילוח

הספר מגולל את סיפורה של ג'טסונמה טנזין פאלמו, צעירה אנגליה שבחרה לחיות כנזירה בודהיסטית בהודו בשנות השישים. לאחר שתים-עשרה שנים של לימוד ותרגול בודהיזם היא פנתה לחיי פרישות במערה בהימלאיה, שם תרגלה מדיטציות רבות עוצמה, תוך שהיא מגדלת את מזונה בעצמה, מתמודדת עם כפור, רעב, מחלות וחיות פרא, מתוך מטרה להשיג את הבלתי אפשרי – להגיע להארה בגוף של אישה.

מבעד לביוגרפיה המיוחדת במינה של ג'טסונמה טנזין פאלמו, נפרשת תמונה מרתקת של התמורות התרבותיות שחלו בתרבות הטיבטית ובתרבות המערבית משנות השישים ואילך, ושל יחסי הגומלין בין התרבויות הללו, על רקע שיקום חיי הרוח הטיבטיים בהודו לאחר כיבוש טיבט, ועליית הפמיניזם במערב.

ציטוט מתוך הספר:
"בלאהול היה עושר בחיים, למרות כל הקשיים. כאן [בתרבות המערבית] האנשים רעבים למשמעות אמיתית, לעומק בחייהם. כאשר אדם מפסיק להלעיט את החושים הם רוצים עוד. לכן האנשים תוקפניים ומדוכאים. הם חשים שהכל עקר כל כך. יש לך כל מה שאתה רוצה, ומה הלאה? התשובה שהחברה נותנת היא להשיג עוד ועוד, אבל לאן זה מביא אותך? אני רואה בדידות בכל מקום, ואין לזה שום קשר עם היות לבד. זהו ניכור של הנפש."

בעז עמיחי על טנזין פלמו:
בעולם חיים כיום לא מעט תלמידי בודהיזם מערביים שהפכו לנזירים במסורת הבודהיזם הטיבטי. ג'טסונמה טנזין פאלמו בולטת ביניהם בייחודה. לא רק שהיא אחת הנזירות הוותיקות ביותר, אלא שהיא הצליחה לעשות מה שמתרגלים מערביים רבים שאפו אליו, אך לא הצליחו לממש. היא הקדישה שנים רבות וארוכות ללימוד ותרגול וחיה באורח חיים נזירי פשוט ומסורתי. בניגוד לחבריה היא לא התפתתה להפוך למורה, ולא בילתה את חייה בטיסות סביב העולם. מאז סיימה את תקופת פרישותה במערה בילתה ג'טסונמה טנזין פאלמו את מרבית זמנה בקידום הפרוייקט החשוב של מנזר הנזירות. לשם כך פינתה חלק מזמנה בתקופה מסוימת להוראה, ששולבה עם מסעות גיוס כספים ותמיכה. ברגע שפחת הצורך בכך, הודיעה מיד כי תפסיק את מסעותיה, והיא מבלה את ימיה יחד עם נזירותיה בצפון הודו, מנצחת על עבודת הבניין והתנהלות המנזר.

מתוך מעריב nrg
יום ה', ד’ בתשרי תשע”ג, 20/09/2012

 

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה