ספרייה ולימוד

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! ניתן לתרום בהעברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 - ולציין את מטרת ההעברה ** או ללחוץ על כפתור הפייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל
  • קורס:
  • מורה:
  • תאריך: 19.07.2017

שנטידווה ו"המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה"

מאסטר שנטידווה, בודהיסטווה שחי במאה השמינית בהודו, הוא אחד מהמלומדים ההודים המשפיעים ביותר במסורת המהיאנה אי פעם.

סיפורים מספרים שהוא נולד בסאורסרה (מדינת גוג'ראט בהודו המודרנית) כבן מלך לאחר שבחר את פרטי לידתו, וכבר בילדותו הוכיח את עצמו כמלומד בפילוסופיה ומדעים. הסיפור מספר שכשאביו, המלך, הלך לעולמו, אנשי הממלכה הפצירו בנסיך שנטידווה שייקח את מקומו כמלך. למרות שלא היה לו כל רצון למלוך, הסכים הנסיך לבקשת נתיניו, אך בלילה שלפני טכס הכתרתו ראה בחלומו את מנג'ושרי, הבודהה של החכמה, ואת טארה, הבודהה של החמלה, שהניעו אותו מהחלטה זו. בעקבות החלום הוא ברח מהממלכה וחי בטבע, שם הקדיש את חייו לתרגול מדיטציה והגיע להישגים מתקדמים, ואף הצליח לקבל לימוד ישיר ממנג'ושרי שהנחה אותו בלימוד הרוחני באופן אישי.

לאחר מכן הגיע שנטידווה למנזר נאלאנדרה, שם לקח על עצמו נדרי נזיר ולמד סוטרות, וינאיה, אבהידהרמה וטנטרה. במהלך השנים שחי במנזר כתב את שני חיבוריו החשובים: Bodhicharyavatara  "המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה" ו- Siksasamuccaya "תקציר האימון של הבודהיסטוות".

למרות חייו הפנימיים העשירים ותרגולו המתקדם, הנזירים איתם חי במנזר נאלאנדרה לא הבחינו ביכולותיו המרשימים, ומבחינתם כל שעשה הוא לאכול, לישון וללכת לשירותים. לכן כינו אותו "בו-סו-קו" שפירושו "בעל שלוש המחשבות". הנזירים הרגישו שכיוון שאינו רציני בלימודיו שנטידווה מנצל לרעה את טוב ליבם ונדיבותם של התומכים בנזירים, ורצו להשפילו ולגרשו מהמנזר. כך, הם ביקשו משנטידווה ללמד את קהילת הנזירים, בתקווה שהבושה שיחווה מכישלונו תגרום לו לעזוב את המנזר.

כל קהילת הנזירים וגם הציבור הרחב הוזמנו לכינוס וכששנטידווה הגיע הוא שאל את הנוכחים אם ברצונם לשמוע טקסט קיים או משהו מקורי. הבקשה הגיעה ללימוד טקסט מקורי. בתגובה לבקשתם התחיל שנטידווה לדקלם את "המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה". כאשר הגיע לפרק התשיעי של הספר החל שנטידווה להתרומם באוויר וגופו נעלם, כך שאת סיום הפרק התשיעי ואת הפרק העשירי שמע הקהל בלי לראות את גופו.

"המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה" נחשב לקובץ ההנחיות המופתי והמושלם של תרגול מסורת המהיאנה. הטקסט, המסודר בעשרה פרקים הכוללים בתי שירה קצרים, מוקדש לפיתוח בודהיצ'יטה (תודעת ההארה) באמצעות תרגול שש השלמויות (Paramitas), ומסביר בצורה מפורטת את הדרך ההדרגתית להגיע להארה מלאה למען כל בעלי התודעה, וכך לממש את השאיפה לחיות כבודהיסטווה. כך, "המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה" בוחן את האידיאל של חיים אתיים ומפרט את הדרך שמתרגלים יכולים ליישם את האידיאל הזה בחיי היומיום, יחד עם הסיבות לכך.

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Tibet - A Buddhist Trilogy 1984 Documentary

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה