ג'האדו רינפוצ'ה – מאסטר של מעגלי הזמן (קלצ'קרה)

Jhado Rinpoche ritual

הלימוד, ההעצמה והתרגול של קלצ'קרה נחשבים למורכבים, למקיפים ולמעמיקים ביותר בווג'ריאנה (מוביל המנטרה הסודית).

 ג'האדו רינפוצ'ה הינו אחד מהמורים המוערכים וממאסטרי הקלצ'קרה הגדולים של ימינו בזרם הגלוגפה. 

+++

נאמר שבאותה העת ממש בה בודהה שאקיאמוני סובב בשנית את גלגל הדהרמה ולימד את סוטרות שלמות החכמה בהר פסגת הנשר ברַאגְ'גִיר (ליד בודגאיה של היום), הוא הופיע בדרום הודו (ליד העיר אמרוואטי של היום) בדמות הישות השמימית קַלָצָ'קְרָה והעניק את הלימוד וההעצמה של קלצ'קרה למלך שמבאלה, פמלייתו ואנשי חצרו.

טנטרת קלצ'קרה הינה תרגול רב עוצמה, מורכב ומעמיק עפ"י מסורת הוואג'ריאנה הידוע בשם "מעגלי הזמן" (קָלָה=זמן, צַ'קרָה=מעגל): מעגל הזמן הפנימי, מעגל הזמן החיצוני, ומעגל הזמן האחר – ומטרתו להביא ליצירת אחדות בין המתרגל ליקום ובכך להפכו לבודהה, לזה שנֵיעוֹר.

מהי קלצ'קרה?
*לבחירת שפת התרגום יש להקיש על גלגל השיניים

ממלכת שמבאלה היתה ממלכה מסתורית עתירת עושר, חכמה וידע. יש אומרים כי התקיימה בממד הרוחני בלבד, ואילו אחרים מיקמו אותה מצפון לקשמיר של היום. צורתה מתוארת כלוטוס בעל שמונה עלי כותרת, במרכזה ארמון המלך העשוי זהב וחפצים יקרי ערך, והיא מוקפת רכסי הרים גבוהים ומושלגים.

סוצ'נדרה, מלך שמבאלה, ביקש מבודהה שאקיאמוני להעניק לו ולפמלייתו את לימוד והעצמת הקלצ'קרה על מנת שיוכל להעניקם לכל בני השבטים שבממלכתו שהאמינו בדתות ובמסורות שונות, וכך לאחד את כולם לעם בעל אמונה אחת. לפי המסורת הבודהיסטית כל המשתתפים באותה העצמה שניתנת ע"י אותו מורה רוח הופכים להיות אחים ואחיות ווג'רה בתרגולם ובמחויבותם.

מלך שמבאלה סבר שאיחוד העמים שהרכיבו את ממלכתו יקל על הממלכה המאוחדת להגן על עצמה ותושביה מפני אויבים וחמדנים רבים שהתאוו לכבוש אותה.

לאחר שהבודהה העניק לו את הלימוד וההעצמה, חזר מלך שמבאלה לממלכתו, העניק אותם לבני עמו ואיחד ביניהם בקשר של אמונה ואחווה. וכך – מספר הסיפור – הצליחו צבאות שמבאלה להדוף את אויביהם, ולשמר את הלימוד, ההעצמה והתרגול של הקלצ'קרה במשך שנים.

*

טנטרת הקלצ'קרה היא כאמור התרגול המורכב, המקיף והמעמיק ביותר בזרם הוואג'ריאנה. יחד עם זאת, נוכחות בהעצמת קלצ'קרה שניתנת על ידי מורה רוח מוסמך מיטיבה עם כל הנוכחים, בודהיסטים ולא בודהיסטים כאחד. נהוג להעניק את העצמת הקלצ'קרה לקהל גדול במטרה לקדם את האחווה, ההרמוניה והשלום בעולם.

על התועלת שבהשתתפות בהעצמת קלצ'קרה
*לבחירת שפת התרגום יש להקיש על גלגל השיניים.

תרגול טנטרת הקלצ'קרה קיים בכל הזרמים בבודהיזם הטיבטי. על המאסטרים הגדולים של מסורת הגלוגפה נמנים בראש ובראשונה כבוד הדלאי לאמה, קירטי צנשאב רינפוצ'ה (1926–2006), גן לאמרימפה (1934–2003), ג'בצונדמבה קהוטוגטו ה-9 (1933–2012) וג'האדו טולקו רינפוצ'ה. כבוד הדלאי לאמה העניק את העצמת הקלצ'קרה 34 פעמים ברחבי העולם ובעיקר בהודו, וההעצמה האחרונה אותה העניק התקיימה בבודגאיה ובה השתתפו כ-200,000 אנשים.

בעקבות בקשת הדלאי לאמה העניק ביולי 2019 ג'האדו רינפוצ'ה, אחד ממאסטרי הקלצ'קרה המוערכים של ימינו, העצמת קלצ'קרה לקהל של כ-40,000 משתתפים בבוריאטיה (Buryatia) – אחת משלוש הרפובליקות הבודהיסטיות הרוסיות, יחד עם קלמוקיה (Kalmykia) וטוּבה (Tuva) ולקחו בה חלק גם רבים ממונגוליה ומהעולם כולו.

JR – Kalachakra in Buryatia 2019

 

כזכור, בשנת 1997, בהיותו בן 43 שנים בלבד, מינה הדלאי לאמה את גָ'האדוֹ רִינְפּוֹצֶ'ה לראש מנזר נַמְגְיַאל שבדָהרַמְסָלָה, המנזר האישי של הדלאי לאמה, והוא כיהן כראש מנזר נַמְגְיַאל במשך שבע שנים.

במאי 2014 מונה ג'האדו רינפוצ'ה לראש מנזר גיוטו שבדהרמסלה, אחד משני הקולג'ים הטנטריים הראשיים במסורת הגלוקפה של הבודהיזם הטיבטי.

מאז שפרש מכהונתו כראש מנזר גיוטו בתחילת 2017 מרבה ג'האדו רינפוצ'ה לנסוע ברחבי העולם וללמד את תלמידיו הרבים במונגוליה, ארצות הברית, גרמניה, איטליה, צרפת, אוסטרליה, סינגפור, יפן ועוד.

ג'האדו רינפוצ'ה הינו המורה הרוחני של עמותת ידידי הדהרמה בישראל. רינפוצ'ה מלווה את עמותת ידידי הדהרמה בדרכה בהדרכתו יקרת הערך ובעצותיו המיטיבות. רינפוצ'ה ביקר ולימד מספר פעמים בארץ.

***

לכתבה (באנגלית) על העצמת הקלצ'קרה בבוריאטיה – אנא לחצו כאן

לסרטון קצר על הקלצ'קרה בבוריאטיה – אנא לחצו כאן

להסבר מפורט על הקלצ'קרה מאת כבוד הדלאי לאמה – אנא לחצו כאן

JR – Ritual Gyuto

Jhado Rinpoche 2019

HHDL+JR Bodhgaya 2018

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה