על דאנה ושלמוּת הנדיבות

כמה פעמים סיימנו נפעמים ונרגשים את אחד הקורסים בהם השתתפנו במסגרת ידידי הדהרמה, מלאי תודה והוקרה להזדמנות הנוספת שנקרתה על דרכנו – לשמוע דהרמה ממורים מדהימים, למדוט ולתרגל בצוותא עם חברות וחברים לדרך, להרחיב את הלב וללכת עוד כמה צעדים בדרך העבודה הפנימית שלנו?

כמה פעמים אמרנו לעצמנו שאנחנו חייבים, אבל ממש חייבים, להביע את תודת הלב בהזדמנות הראשונה?

השנים האחרונות היו שנים מאתגרות בכל המובנים. המילים ארעיות, קורונה, פרנסה, חשש ופחד – הפכו לצערנו למילים מוכרות מידי שהופכות את חיינו למערבולת פנימית ולסערה מבלבלת.

ובתוך כך, אנחנו חוזרים פעם אחר פעם לשיעורי הדהרמה המרתקים, לתרגול המייצב, לסנגהה המרגיעה – שהופכים לעוגן יציב בחיינו.

אנחנו בידידי הדהרמה שמחים מעומק הלב על יכולתנו לאפשר את קיומם של שיעורי הדהרמה, עם מורינו היקרים והנדיבים, עם מאות המתרגלים והמשתתפים הרבים, מידי שבוע ולאורך התקופה כולה. זו זכות עצומה עבורנו לפתוח את הלב, להתנדב ללא תמורה לחלוטין (למעט רואה החשבון), ולטוות קשת עצומה של עשייה בכל התחומים האפשריים כדי לאפשר לכולנו להגיע לגולת הכותרת – קבלת דהרמה יקרה מפז.

לשמחתנו הרבה מאוד בשנה האחרונה התחילו מורינו להגיע שוב לישראל ואנו עמלים על אירוחם של המורים ומתורגמניהם, ועל אירוח כל מתרגלי הדהרמה בלימודים האלה בנדיבות וברוח חפצה.

במשך יותר משני העשורים בהן עמותת ידידי הדהרמה פעילה, כל הפעילויות היו והינן ללא תשלום נקוב וכל משתתף השאיר תרומה כספית כפי יכולתו.

התרומות שימשו ומשמשות לכיסוי הוצאות הביקורים, הטסת המורים לארץ ואירוחם, שכירות ועלויות הקורסים, ובעיקר כתרומה למורים כהוקרה על נדיבותם ופועלם לאורך השנים.

על משמעות "דאנה" תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

יש להודות – זה מרגש ביותר. וזאת למה? כי לידידי הדהרמה אין מקורות הכנסה אחרים לבד מהתרומות הניתנות על ידי כולנו. ולכך נוסיף את העובדה שבמשך יותר מ-20 שנות קיומה של העמותה פעלנו אך ורק בדרך הזו של נדיבות הלב ותמיד הצלחנו לשַמֵר את יכולותינו להביא את הדהרמה ואת מורינו ברוחב לב ובשמחה אמיתית.

*

יחד עם זאת, הרגשנו צורך להאיר את התמונה כולה.

פעילותה של עמותת ידידי הדהרמה מתבססת בעיקר על הבאת מורינו האהובים מחו"ל לישראל, והזמנים שאחרי הקורונה הגביהו את יוקר המחיה ועלות השירותים הנרכשים – כך למשל האמירו מחירי הטיסות, ביטוחי המורים, שכירות מקומות הלימוד והלינה, הארוחות, השינוע ועוד. אמנם פעילותם של עשרות מתנדבים שעושים לילות כימים וללא תמורה מאפשרת ניצול בלעדי של התרומות לצרכים האלה של הבאת הדהרמה – ועדיין, לא תמיד הדאנה הניתנת במהלך הפעילויות מספיקה לממן את כלל ההוצאות.

בנוסף, לאורך השנה כולה, בין אם מתקיימת פעילות רגילה או מקוונת, ישנן הוצאות קבועות אותן אנו חייבים לשלם בכל מקרה: רואה חשבון והנהלת חשבונות, רשם העמותות, פיתוח, אחסון ואחזקת אתר האינטרנט, דיוור רב מסר, ביטוח שנתי – ועוד היד (והכיס) נטויה.

אי הוודאות הכלכלית אינה פוסחת גם עלינו, אבל אנו מביטים קדימה וללא פחד. כולנו עוסקים בדהרמה ומשתדלים לתרגל אותה הן על כרית המדיטציה והן בהטמעתה בחיי היומיום שלנו. כולנו יודעים לפתוח את הלב, להושיט כתף ולהיות יחדיו בדרך.

יכולתנו לממן את כלל ההוצאות, בין אם הקבועות ובין אם המִשְתַנוֹת (התלויות בפעילות זו או אחרת) – היא גם זו שתאפשר לנו להביא את מורינו היקרים ללמד בישראל. לשם כך עלינו להגדיל את יכולותינו הכספיות החסרות לנו כיום.

אנו מזמינים אתכם לעצור לרגע ולהרהר כיצד נרצה לראות את "היום שאחרי", ולחשוב על מעשה הנתינה כעל אפשרות משמחת של תרגול נדיבות.

אם אתם חשים כך ורוצים לפתוח את הלב ולהצטרף למעשה הנתינה כבר עכשיו, דעו לכם שאתם מאפשרים את הדהרמה לא רק לעצמכם, אלא למאות רבות נוספות של אנשים – ועל כך תודותינו החמות!

*

All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet we wish to give a generous Dana to our teacher and also there are some costs to be covered. For that we ask for your donations. After covering the costs all remaining donation will be offered to the precious teacher.

For donating using paypal please press on the button below:

באפשרותך לתרום לידידי הדהרמה גם דרך פייפאל בלחיצה על כפתור התרומה של פייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

You can also transfer money to:

Dharma Friends of Israel
Bank HaPoalim, branch 459, account number 11197
Swift code: POALILIT
IBAN  IL450124590000000011197

Please add the purpose of transaction. 

*

מה משמעות המונח "דאנה"

ולמה הוא מוזכר בהקשר של אופן התשלום על סדנה או פעילות?

דאנה הינו מונח בסנסקריט המתאר את תרגול הנתינה (דאנה פראמיטה). תרגול זה הינו הראשון מבין שש האיכויות המכונות "שלמויות", ומתארות את דרכו של המתרגל בדרך המהאיאנה (הבודהיסטווה). תרגול הנתינה נחשב לאבן היסוד לכל האיכויות האחרות הבונות את התודעה הערה (בודהיצ'יטה).

איכות הנתינה, הנדיבות או רוחב הלב מזמינה אותנו להחליף את הגישה האנוכית, הדואגת אך ורק לטובתי ולטובת יקירי, ודוגלת ב"מיקסום רווחים" ובתועלת אישית, בגישה המתמקדת גם בטובתו של הזולת, רואה אותנו כחלק ממערכת אחת, ומבינה כי הדרך לשלווה ולאושר שלי עוברת דרך פתיחת לבי ונתינה מלאה לעצמי ולזולת.

מאז 1998 החלטנו בקבוצת "ידידי הדהרמה" כי איכות הנתינה תהיה הציר המרכזי סביבו ייבנו פעילויותינו. החלטה זו נבעה בין היתר מהתצפית המצערת כי הדהרמה הבודהיסטית, כאשר היא מגיעה למערב, הופכת להיות למועדון אליטיסטי סגור לבני המעמד הכלכלי והחברתי הגבוה.

רצינו ליצור מצב חדש, בו הדהרמה תהיה זמינה לכל אדם, ולא יהיה מצב בו תימנע ממתרגל כלשהו האפשרות ליהנות משיעור או תרגול בשל מצבו או מצבה הכספי.

הדרך למימוש משאלה זו עוברת בתרגול הנתינה בשלוש רמות בסיסיות:

נדיבות התרגול – הרמה החשובה ביותר היא המסירות של כל אחד מאתנו, מארגנים ומשתתפים, לתרגול הדהרמה. היחס הרציני שאנו מראים לשיעורים, לתרגול ולדרך הוא הסיבה העיקרית לכך שמורים מופלאים ויקרים מקדישים מזמנם ומרצם, ובאים ללמד אותנו כאן.

נדיבות הושטת היד – הרמה השנייה של הנתינה, המאפשרת לנו לקיים את חלום הדהרמה הנגישה לכל, היא העובדה שכל הפעילות של עמותת ידידי הדהרמה, החל מארגון הקורסים, ניהולם וההרשמה אליהם, ועד הניהול השוטף של ענייני העמותה, כולל יושב ראש העמותה, האחראים על תכנון הביקורים, הפרסום, ובעבר (ובשאיפה שוב בעתיד) גם רואה החשבון ומנהל החשבונות של העמותה – הכל נעשה בהתנדבות. כך אנחנו שומרים על סף הוצאות נמוך במיוחד, המאפשר לנו לממן את הפעילויות בתרומות, ולהפנות את רוב רובה של התרומה למורה עצמו.

נדיבות חומרית – הרמה השלישית, אם כן, של הנתינה הנה הרמה הכספית. כמו שברור לכולנו, פעילויות לימודיות הכרוכות בהבאת מורה מחו"ל, אירוחו, שכירת מקום אירוח לקבוצה וכן הלאה, מגיעות עם עלויות לא מבוטלות. ל"ידידי הדהרמה" מעולם לא היו ספונסרים או משאבים אחרים למימון הפעילויות. עם זאת, חשוב לנו לשמור את הפעילויות זמינות ופתוחות לכולם. הפתרון היחיד שעולה בדעתנו הוא הצעת כל הפעילות מבלי לציין עלות נקובה מראש.

בשנים האחרונות, כפי שכולנו יודעים היטב, הפכו התנאים הכלכליים מאתגרים אף יותר. בעוד שמחירי הכרטיסים, האירוח וההוצאות השוטפות עולים בהתמדה, ההכנסה הפנויה של כולנו רק הלכה והצטמצמה. למרות המצב הזה אנו שמחים לגלות כי בזכות התמדה קפדנית על צמצום הוצאות, נדיבות לב המורים, ובעיקר נדיבות הלב יוצאת הדופן של כל חברינו המשתתפים בקורסים, אנחנו מצליחים לשמור על מתכונת הפעילות הזו, ולהשאיר את כל הפעילויות פתוחות לכל מי שחפץ לבוא ומוכן ללמוד.

תרגול הנתינה בסיום שיעור או קורס – בסיום כל פעילות אנו מאפשרים למשתתפים להביע את הערכתם למורה או למנחי הפעילות על ידי השארת תרומה כספית ב"קופסת הדאנה". התרומה הכספית משמשת לכיסוי הוצאות הקורס, להוצאות הבאת המורה לארץ ואירוחו (או הוצאות המנחים הישראלים, כגון דלק וכן הלאה), וכל הסכום שנותר לאחר כיסוי ההוצאות מוענק למורים (למעט סכום צנוע המופרש להוצאות השוטפות של העמותה), בהוקרה על כל פועלם בדהרמה לאורך השנים.

אנו מזמינים אתכם לחשוב על מעשה הנתינה כעל מתנה ולא כתשלום. המורים מציעים את הקורס באהבה וללא ציפייה לתמורה. אנחנו, יחד עם כל המתנדבים, שמחים על ההזדמנות להציע את השירות ולהנגיש את הדהרמה. אתם מצדכם מוזמנים להציע את הוקרתכם, ואת תמיכתכם בקיום פעילויות דומות בעתיד.

באפשרותך לתרום לידידי הדהרמה גם דרך פייפאל בלחיצה על כפתור התרומה של פייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה