שאלות נפוצות

בתפריט מצד ימין/למעלה תוכלו לקבל תשובות לשאלות נוספות בתחומים הרלבנטיים. אתם מוזמנים לקרוא לקראת הרשמתכם לאחד הקורסים הקרובים.

* מטעמי נוחות הכתיבה נעשתה בלשון זכר.

רגע לפני שנרשמים…

מה מדיניות העמותה לגבי דמי השתתפות בפעילויות?

עמותת ידידי הדהרמה, שכל פעיליה מתנדבים ללא תשלום, שמה לעצמה למטרה שכל אחד ואחת המעוניינים בלימוד ותרגול הדרך הבודהיסטית יוכל לעשות זאת מבלי שנטל כלכלי כלשהו ימנע ממנו לעשות כן. לכן, אנחנו לא נוקבים בשום סכום נדרש למימון ההוצאות. הבאת מורה ללמד בישראל כרוכה בהוצאות לא מועטות – טיסה, ביטוח רפואי, לינה ואירוח, הסעות, הדפסת חומרי לימוד, תשלום עבור חדרי אירוח, ארוחות, כיבוד ועוד. בסוף כל קורס ישנה תיבה בה המשתתפים מוזמנים לשים את נדבת ליבם, ללא עין רואה, על פי יכולתם. כל ההכנסות הבאות מנדיבות הלב מועברות אל המורה לאחר כיסוי ההוצאות, כאות לתודותינו החמות. לאורך כל 20 שנות קיומה של העמותה פעלנו כך, ובזכות פתיחת לבכם – נמשיך כך גם בעתיד. לקריאה נוספת על תרגול הנתינה – אנא לחצו כאן.

האם יש מועד אחרון להרשמה לפעילויות?

כן. בקורסים עם לינה ההרשמה תיסגר כשבוע לפני תחילת הקורס על מנת שנוכל להזמין ולהתחייב על חדרים וארוחות מהנהלת האירוח הכפרי. בקורסים ללא לינה ההרשמה תיסגר מספר ימים לפני מועד תחילת הקורס.

אילו סוגי מדיטציה מתרגלים במהלך הקורסים?

ישנם מספר סוגי מדיטציה: בקורסים עם לינה מדיטציית הבוקר היא בדר"כ מדיטציית קְשיבוּת (mindfulness) /שמטהה. בהמשך היום, וגם בקורסים ללא לינה, המדיטציות הינן נושאיות עפ"י לימוד המורים ובהתאם להנחיותיהם.

את מדיטציית הבוקר מנחים תלמידים וותיקים ומנוסים, ואת שאר המדיטציות מנחים המורים או תלמידים וותיקים.

האם הקורסים מתקיימים בשתיקה?

לא, אלא אם המורה ביקש מראש. במקרה כזה, המשתתפים שומרים על שתיקה מלאה משעות הערב של היום הראשון ועד ארוחת הצהריים של היום האחרון. השתיקה נועדה לאפשר לכל אחת ואחד מאיתנו אווירה תומכת להתבוננות פנימית. באמצעות השקטת הגוף והדיבור אנחנו מגלים את הרעש המתמיד בתודעתנו ומתרגלים להשקטתה ולמיקודה. לכן משמעות השתיקה המלאה הינה גם הימנעות ממחוות גופניות או קשרי עין וגוף עם האנשים שסביבכם, וכמובן הימנעות משימוש בטלפונים ועזרים אחרים המעבירים את המיקוד הפנימי אל הסחות דעת חיצוניות.

לעומת זאת, יש לזכור כי רעש חיצוני קיים – קולות סביבת הקיבוץ, המזגן, מכוניות וכו' – ועלינו להתייחס לרעשים אלה לא כאל מטרד אלא כחלק מתרגולנו.

זמני הדיבור היחידים הינם במהלך השיעורים עצמם או בשעת התאספות קבוצות הדיון, ומשם נחזור שוב אל תמיכת השתיקה.

לאנשים רבים השתיקה המלאה מאד מאתגרת ולעיתים קשה. במהלך הקורס עולות בתודעתנו שאלות, ספקות, חוסר מנוחה, שעמום, ביקורת או עייפות. נכין את עצמנו לפיכך לצפות בתופעות האלה עם עלייתן ונתמיד בשתיקה.

שתיקה אמיתית היא השקטת תודעתנו והיא מתחילה בסביבה שקטה ותומכת סביבנו.

האם יש כללי התנהגות בקורסים?

כן. אנו מבקשים מכל המשתתפים להקפיד על הכללים הבאים, הבאים לשרת את כלל המשתתפים בקורס – אנא קראו כאן

באפשרותך לתרום לידידי הדהרמה גם דרך פייפאל בלחיצה על כפתור התרומה של פייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

הבודהה - The Buddha

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה