פילוסופיה בודהיסטית

ארבע האסכולות של הריקות

חקר האסכולות הפילוסופיות נחשב לנושא חשוב מאוד בלימוד הבודהיסטי. הוא חיוני במיוחד לפיתוח הבנה נכונה של רעיון העדר העצמי, ועוסק בהבנת המתווה של ארבע אסכולות בודהיסטיות: התיאור המקיף, הסוטרה, התודעה בלבד ודרך האמצע.
ארבע האסכולות הן:
1. אסכולת התיאור המקיף (סנסקריט: ואיבשיקה )
2. אסכולת הסוטרה (סנסקריט: סאוטנטריקה )
3. אסכולת תודעה בלבד (סנסקריט: צ'יטהמטרה )
4. אסכולת דרך האמצע (סנסקריט: מדהיאמיקה )

מדוע עלינו ללמוד את ההשקפות השונות של האסכולות הבודהיסטיות? הסיבה לכך היא שהשורש של רגשותינו העוכרים – כמו היקשרות, כעס וכו', שכובלים אותנו באינספור סבבים של לידה, זיקנה, מחלות ומוות – מצוי בהבנה המוטעית של טבע העצמי והתופעות. לכן, לשם התפתחותנו הרוחנית הכרחי לערוך בחינה של האופן בו דברים אלה מתקיימים. מאחר וקשה מאוד לחדור מבעד להשקפות השגויות וההבנות המוטעות הרבות, נהגו לחקור לא רק את האסכולות הפילוסופיות הגבוהות ביותר, אל גם את האסכולות "התחתונות" כביכול. גישה זו מאפשרת למתרגלים להעמיק בהדרגה את הבנת המציאות שלהם, שכן הבנת השקפת האסכולות הפילוסופיות "התחתונות" משמשת כקרש קפיצה להבנת האסכולה הפילוסופית הגבוהה והמעודנת יותר.

♦♦♦

2.12.18 יום ראשון משעה 18:00 עד 21:00 במושב עין הבשור
בבית של תמר שרעבי.
להרשמה: עירית להב 054-7917-051

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגש זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף  לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

 

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה