מדיטציה

שבת דהרמה – מדיטציית שמטהה בחיי היומיום

  • תאריך: 27.07.2019
  • תאריך סיום: 27.07.2019
  • מורה: מנחה: ארז עובדיה  
  • מקום: כפר מונאש, מרכז טל הדר

בתרגול מדיטציית שמטהה (שהייה בשלווה) אנחנו מפתחים תודעה רגועה, יציבה, צלולה וממוקדת המהווה בסיס לתרגולינו הבאים – אך האם שאלנו את עצמנו באמת ובתמים לשם מה נחוצה תודעה כזו?

מרגע לידתנו ועד יום מותנו אנחנו שרויים בחיפוש אחר אושר יציב ומתמשך, ואולם במשך כל השנים הללו אנו חווים סוגים שונים של סבל הפוקדים אותנו ואת אהובינו. לעיתים הסבל מעודן וכמעט בלתי מורגש – ולעיתים הוא בלתי נסבל וקשה לעיכול.

כדי להימנע מהסבל ולמצוא אושר מתמיד אנו פועלים מתוך רגשות ותחושות שלא תמיד תואמים את המציאות, ותוצאות מעשים אלה אף מעמיקים את סבלנו. מה מקור מעגל הסבל הזה? אם נעמיק ונחקור נבין כי לתודעתנו יש חלק מכריע בתפיסה השגויה של המציאות ולפיכך היא גם זו שיוצרת במישרין או בעקיפין את כל סוגי הסבל שאנו חווים.

לפיכך, תרגול השמטהה הוא נקודת המפתח הבסיסית בעבודה הפנימית שאנחנו עושים העשויה להביא לתמורה בתודעתנו, ובכך להגשים את שאיפתנו לחיים נטולי סבל, לחיים מאושרים.

אך האם תרגול שמטהה מתחיל ונגמר על כרית המדיטציה, או שמא נכון ואף צריך וחשוב להעבירו אל חיי היומיום שלנו? ואם כן – כיצד נוכל לעשות זאת? האם יש "ארגז כלים" בו נוכל להשתמש בכל רגע?

**

בשבת דהרמה זו נעסוק בשני סוגי המדיטציה העיקריים: מדיטציית שהייה בשלווה (שמטהה) – המייצבת אותנו ומאפשרת לתודעתנו בשלב הראשון לשהות בשלווה וללא הפרעות על האובייקט אותו היא תופסת; ומדיטציה לפיתוח תובנה חודרת (ויפאסנה) המנתחת ורואה את האובייקט באופן נכון ותואם מציאות.

לתרגול השמטהה שלנו יתווסף תרגול של ארבע המידות שאין להן שיעור (טוב לב אוהב, חמלה, שמחה אמפתית ומידת ההשתוות) כדי לפתוח את לבנו אל העולם ולאנשים סביבנו, וליצור את החמלה שעל בסיסה תבוא החכמה.

במהלך השבת נעסוק בלימוד הבסיסים וארגז הכלים העומד לרשותנו ובמקביל נמדוט וניישם את הבנותינו באופן בו נוכל לקחתן איתנו אל היומיום הטרוד שלנו.

**

ההשתתפות בסדנה:

הסדנה פתוחה לכל המעוניינים, וותיקים וחדשים כאחד, ולא נדרש ניסיון קודם.

חלק ניכר מהמפגש יוקדש להתנסות בתרגול מדיטציה מונחית, במקביל לקטעי הנחייה ולימוד שישמשו בסיס להתנסות.

השבת תהיה בהנחיית ארז עובדיה, תלמיד תכנית המאסטר במכון לאמה צונג קהאפה בפומאיה, איטליה.

התכנסות והרשמה: 9:00   סיום: 16:30.

נשמח אם תוכלו להביא עמכם גם כיבוד בריא ככל הניתן לפינת קפה (עוגיות, פירות, שקדים ואגוזים וכדומה).

לא תתקיים ארוחה צהריים משותפת. אנא דאגו לעצמכם לארוחה קלה ומזינה.

**

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגש זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות, למתן דאנה למנחה השבת, ולתמיכה בפעילות העמותה.

 

ההרשמה החלה.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה