פילוסופיה בודהיסטית

"מהי המציאות?" – חלק א': חקר האסכולות הפילוסופיות התחתונות

למה לי פילוסופיה עכשיו?

 עבור רובנו, תרגול בדרך הבודהיסטית משמעותו ישיבה במדיטציה. אכן למדיטציה תפקיד חשוב בתרגול להקלת הסבל בחיינו, אך לפחות על פי תפיסת הבודהיזם הטיבטי, על מנת שהמדיטציה תהיה אפקטיבית, עליה להיות מבוססת על הבנה מעמיקה של האופן בו קיימים הדברים.

האם יש מציאות "שם בחוץ"?

אם נפרק כל דבר לחלקיו, מה יישאר לנו בסוף?

אם הכל ארעי וחולף, איך יתכן שהשחרור הוא נצחי?

אם אין עצמי, מה זה שממשיך מחיים לחיים?

כל אלו, ושאלות רבות נוספות, מעסיקות את המתרגל בדרך הטיבטית. דרך התרגול כוללת הקשבה עמוקה, דיון, הרהור ובירור ספקות, ורק אז מודרך המתרגל לשבת במדיטציה ולהפנים את תובנותיו.

 תפיסת העולם המוצגת באסכולות הבודהיסטיות הטיבטיות נחשבות למתוחכמות והמלוטשות שמכיר עולם הפילוסופיה בכלל. על מנת לאפשר לנו להכיר תובנות מזוקקות אלו, להבינן ולהפנימן פיתחה המסורת הטיבטית שיטת לימוד הדרגתית הנלמדת במוסדות הטיבטיים מזה מאות שנים. על פי שיטה זו לומד התלמיד להכיר תפיסת עולם פילוסופית אחת, פשוטה יחסית וקרובה לתפיסתנו היומיומית. רק כשלמד להכירה היטב והוא יודע להגן עליה בצורה מושלמת הוא לומד שיטה פילוסופית מורכבת יותר הסותרת את התפיסה הקודמת ומתנצחת עמה סך הכל נלמדות ארבע תפיסות פילוסופיות המגיעות עד לתפיסתה של דרך האמצע (מדהיאמיקה). שיטת הלימוד הזו מכונה "ארבע האסכולות" (Four Tenets).

 אחרי שנים של לימוד הולך ומעמיק, שנפרש על פני קורסים רבים והועבר על ידי מורים שנים, חוזר גן גיאצו ללמד את יסודות הפילוסופיה הבודהיסטית על פי שיטת ארבע האסכולות. בקורס הקרוב "מהי המציאות?" יציג גן לה את שתי האסכולות הראשונות, הנמוכות מבין הארבע.

זוהי הזדמנות נדירה להצטרף למעגל לומדי הפילוסופיה, לרכוש את עולם המושגים הבסיסי, לשאול את כל השאלות ולהתנסות בדיונים שהמורים הטיבטיים כה אוהבים לנהל. בין לבין תינתן גם ההזדמנות להרהר, להקשיב פנימה ולהפנים בפרקי מדיטציה מונחים.

 ◊

 הקורס ייערך בהדגשה מיוחדת על מדיטציה.

הנזיר המכובד פונצ'וק , המלווה את גן גיאצו בביקורו בארץ , יתרגם את גן לה מטיבטית ישירות לעברית.

*

גן גיאצו היה בין המורים הטיבטים הראשונים שהוזמנו על ידי "ידידי הדהרמה" ללמד בישראל. הוא מגיע לארץ כל שנה ומלמד בעיקר קורסים בפילוסופיה בודהיסטית ומבוא לטנטרה.

צניעותו של גֶן גְיָאצוֹ, הידע הנרחב שלו והיכולת שלו לפשט את החומר המורכב ולהעביר את העיקר הפכו אותו למורה יוצא דופן ואהוב על תלמידי המכון לדיאלקטיקה בודהיסטית שבדָהארָאמְסאָלָה, שם הוא מלמד, כמו גם על תלמידים מערביים שזכו ללמוד אצלו.

*

הקורס יתקיים מיום חמישי אחה"צ ועד לשבת אחה"צ. המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל פרק הזמן הזה ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו.

מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

ההרשמה הסתיימה

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחים וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה .

במידה ולא הצלחתם להירשם מכל סיבה שהיא אנא פנו לכתובת מייל זו   dharma.friends.il@gmail.com

ההרשמה תסתיים ב- 1/2/2014

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.
e

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה