בודהיזם א-ת

שבת דהרמה – סדנת מדיטציה בנושא "מכלול הגוף והתודעה"

  • תאריך: 14.06.2014
  • תאריך סיום: 14.06.2014
  • מורה: אחר  
  • מקום: נווה שלום
שבת דהרמה של סדנת מדיטציה בנושא "מכלול הגוף והתודעה" – ביום 14 ביוני 2014, במרכז הרוחני בנווה שלום, בין השעות 08:30 – 17:30.

בעצה אחת עם הנזיר שון, החלטנו לקיים מספר פעילויות מרתקות במסגרת שבתות דהרמה הפתוחות לכלל מתרגלי הדהרמה המעוניינים להצטרף לתכנית הרב שנתית "בודהיזם מאלף ועד תו", וכמובן גם למשתתפים הוותיקים בתכנית.

בשבת זו נתרגל באופן שונה ומיוחד: שיעורים קצרים שבסופם תרגול מדיטציה המאפשר להבין בדרך של חוויה והתנסות את שנלמד בשיעור.

*

על פי הבודהיזם, התודעה היא זו שאחראית על כל מה שאנחנו חווים בחיינו – אושר, הנאה, קשיים, אי-נחת, סבל. הפעולות (קרמה) שביצענו בעבר – בחיים האלה ובחיינו הקודמים – מותירות רישומים בתודעה, ורישומים אלה מבשילים לתת את תוצאותיהם. פעולות ראויות יביאו לחוויות חיוביות ופעולות בלתי ראויות יביאו לחוויות שליליות.

כל עוד אין לנו שליטה רבה על תודעתנו וכך גם לא על פעולותינו – לא נצליח לשנות את הרגלינו, לפעול באופן חיובי יותר ויותר כך שחיינו יהיו מאושרים יותר. אם נוכל לשלוט בתודעתנו נוכל להימנע מסבל, לעקור את שורשיו ולזכות באושר.

תרגול הרוח בכלל, ותרגול הרוח הבודהיסטי בפרט, נעשה עם התודעה. לשם כך חיוני שנבין את מבנה התודעה, את סוגיה ותפקודיה – אך לא רק באופן שכלתני אלא בדרך של חוויה והתנסות.

מהו הגוף ומהי התודעה? מה ההבדל בין הפיזי למה שאינו פיזי? האם התודעה היא אחת עם המוח או שונה מהמוח? האם היא קבועה או משתנה? מהו רצף התודעה? מהן סוגי התודעות וממה הן מושפעות? מהי תודעה גסה ומהי תודעה מעודנת?

במשך הפעילות נשלב הסברים על הגוף והתודעה, במה הם נבדלים וכיצד הם קשורים זה לזו, ונשתמש בתרגול נתינת הדעת (מיינדפולנס) שלמדנו כדי לחוות בתוכנו את ההבנות שהשגנו.

*

שבת הדהרמה מיועדת למתרגלים חדשים המעוניינים להצטרף לתכנית "בודהיזם מאלף ועד תו", וכמובן גם למתרגלי התכנית הוותיקים. יחד נחזור ונעמיק בנושא הלימוד ונתרגל בצוותא, באווירה הנפלאה שמאפיינת את מפגשינו.

שבת הדהרמה תתקיים בשתיקה מלאה.

***

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחים וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בשבת דהרמה זאת הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי ההוצאות השוטפות ולפעילויות השונות של ידידי הדהרמה.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Timeless Quotes From the Buddha

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה