פילוסופיה בודהיסטית

עולם ומלואו בארבע שורות

מפגש ערב עם צנשאב סרקונג רינפוצ'ה בתל אביב

תל אביב, 20 יוני 2023

לפני כ-2600 שנה, על פסגת ההר בראג'גיר הסמוך לבודהגאיה שבהודו, בנוכחות הבודהה ובפני קהל גדול של נזירים ובודהיסטוות ועוד רבים אחרים – השיב הבודהיסטווה אוואלוקטישווארה לשאלתו של הנזיר הנכבד שאריפוטרה:

"החומר ריק / הריקוּת היא חומר

אין ריקות מלבד חומר / ואף אין חומר מלבד ריקות"

ארבע השורות המדהימות האלה, שנכללות בסוטרת מהות החוכמה, מהוות אבן בסיס לפילוסופיה הבודהיסטית.

איך חומר יכול להיות ריק, ואיך ריקות יכולה להיות חומר? ואיך שני המשפטים הנוספים מחדדים את הבנותינו?

הבודהיסטווה אוואלוקטישווארה לא מסתפק באמירה יוצאת הדופן הזו ומוסיף, לתדהמתנו הצופים הפשוטים, שלא רק הפיזיות שלנו ריקה מקיום מכוח-עצמה, אלא שכול המרכיבים מהם אנו עשויים – תחושה, הבחנה, גורמים מורכבים ותודעה – ריקים מקיום מכוח-עצמם!

האם הכול הוא אשליה?

אם כך, כיצד זה מסתיימת לה הסוטרה בדברי שבח של הבודהה לאוואלוקטישווארה על דבריו אלה, ובשמחתם הגדולה של הסובבים אותם?

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה – מורה מרתק, חכם וחריף, שלימודיו שופעי חן והומור – יסביר לנו בערב מרתק זה את כל מה שלא ידענו ואולי גם לא העזנו לשאול..

המפגש יתקיים בשפה הטיבטית ויתורגם לעברית ע"י הנזיר קארצוּן (יקי פלט).

המפגש מיועד לאנשים שכבר פגשו את הטקסט ומכירים את הסוטרה, אך רוצים להעמיק במשמעותה. 

המפגש יתקיים במרכז תל אביב (טרומפלדור פינת בן יהודה) בבית משפחת רון בתאריך 20/6, שעה 19:00, ויימשך כשעתיים. כתובת מדויקת תישלח לפני הפגישה.

יש להביא כרית אישית לישיבה. בנוסף נשמח לכיבוד.

ההרשמה נפתחה, מספר המקומות מוגבל!

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה ולמתורגמן. 

את התרומה ניתן גם לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי. אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

כמו כן ניתן לעשות העברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197.

אנא ציינו את מטרת ההעברה.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה