הדרך המדורגת להארה

צעדים במסע אל ההארה השלמה – שלמות החוכמה עם הנזיר קארצוּן

  • תאריך: 17.04.2020   קורס זה מחזורי ומתקיים מדי יום שישי, החל מתאריך 17.04.2020
  • תאריך סיום: 23.12.2022
  • מורה: הנזיר קַארצוּן (יקי פלט)  
  • מקום: קורס מקוון / אינטרנטי

שלמות החוכמה

״הבודהה לימד את כל הפרטים הללו עבור החוכמה.

ולכן על אלו שחפצים בהשקטת הסבל לטפח חוכמה.״

(שנטידווה, המדריך לנוהג הבודהיסטווה, פרק 9).

כל מה שלימד הבודהה, בצורה ישירה ובצורה עקיפה מיועד לטיפוח החוכמה – חוכמה שנקראת בשיעוריו של הבודהה ׳אם כל הבודהות׳. מי שחפץ.ה בחירות מושלמת מכל טרדות התודעה: כעס, השתקקות, קנאה, יהירות וכו׳, מכל סוגי הסבל שבמעגלי הקיום ומקשיי היום יום – צריכים.ות לטפח חוכמה. פיתוח התודעה עד שלמות – עד הפיכתה לתודעת בודהה תלוי גם הוא בפיתוח חוכמה.

לחוכמה יש רבדים שונים, והרובד שנדרש כדי לסלק את הבערות שמהווה את הבסיס לכל הרגשות העוכרים הוא חוכמת שמבינה את אופן הקיום המעודן ביותר – את הריקות של כל התופעות מקיום אובייקטיבי.

אלו שחותרים לתועלת הזולת
עוסקים בנתינה, הימנעות מפגיעה, וסבלנות;
הם ממשים את מטרותיהם
עם ריכוז וחירות, ביחד עם בסיסם.
(מתוך העיטור לסוטרות המאהיאנה של מטרייה)
נדיבות, משמעת מוסרית, סבלנות, מאמץ נלהב, ריכוז וחוכמה הן שש השלמויות שמובילות את מתרגל.ת המאהיאנה להארת הבודהה. מונעות על ידי תודעת ההארה שמבוססת על חמלה עצומה, הן מובילות אותנו לפיתוח השלם של כל המעלות שדרושות לתועלת אישית ותועלת למען הזולת.

המפגשים מידי יום שישי בשעה 14:00

התפתחות רוחנית היא מסע מרתק במחוזות התודעה. מסע זה מרתק ומאתגר אף יותר כאשר מטרתנו היא להשיג את ההארה השלמה, רמת התודעה הגבוהה ביותר. שמונים וארבעה אלף השיעורים שהבודהה לימד אחרי הגעתו להארה שלמה מלמדים בצורה ישירה ועקיפה את האמצעים הדרושים להתפתחות האישית שלנו כדי להגיע בדיוק לאותם הישגים רוחניים.
אטישה דיפמקרה, חכם הודי שחי בין המאה העשירית למאה האחת-עשרה, לקח את האוסף העצום של שיעוריו של הבודהה, שילב אותם עם פרשנויות שלימדו חכמים הודים, ויצר את המצגת הראשונה שמסבירה בצורה מאוחדת את הדרך המדורגת לשלמות רוחנית – מהשלב הראשון ועד הפיכתנו לבודהה.
לאמה צונגקאפה, מלומד טיבטי שחי במאה ה- 14-15, למד את כתביו של הבודהה, את הפרשנויות של אטישה ומלומדים הודים וטיבטים אחרים, ויצר את המדריך המפורט לדרך להארה.
המדריך מסביר את העקרונות ההומניסטיים האוניברסליים של חמלה ואהבת הזולת שהבודהיזם מושתת עליהם; את החוכמה של הבנת המציאות כפי שהיא, שבאמצעותה נוכל להשתחרר מסבל; ואת האמצעים המעשיים בעזרתם נוכל לפתח בתוכנו את האיכויות והתובנות הללו.
בעזרת תרגול אמצעים אלה נוכל לאמן את תודעתנו – לפתח ולהגביר אט-אט את החמלה, הנדיבות, הסבלנות, הענווה, ההתחשבות בזולת, אהבת הזולת ושאר הסגולות הטובות עד לשלמות; ולהפחית בהדרגה ברגשות העוכרים כמו כעס, איבה, קנאה, היקשרות, תשוקה, יהירות ועוד עד לסילוקם המוחלט.
תהליך העשייה הרוחנית מעניק לחיינו משמעות ומביא אתו תחושות של סיפוק ואושר. התקדמות בתרגול הרוח תקרב אותנו אל ההישג הרוחני הגדול מכול, אל המימוש המלא של הפוטנציאל שלנו, אל ההארה השלמה.

בסדרת המפגשים הקרובה יסקור הנזיר קארצון את המדריך של שלבי הדרך המדורגת להארה, ואת תרגול האמצעים המעשיים לפיתוח תובנותינו – בהסתמך על המדריך המקוצר של לאמה צונגקאפה: "שיר החוויות הרוחניות" (Songs of Spiritual Experience) .

» לעיון בחומרי הלימוד של הקורס – אנא ראו בתחתית הדף.

הנזיר קארצוּן (יקי פלט), חבר אהוב, מורה ומתרגל מסור, בעל ידע נרחב ויכולת מרשימה ללמד את נושאי הלימוד המורכבים באופן בהיר, מרתק, סדור ועטוף בהומור.

הנזיר קארצון מתגורר באוסטרליה, במרכז הבודהיסטי הגדול ביותר בחצי הכדור הדרומי – מכון צ'נרזיג ללימוד ותרגול בודהיזם טיבטי (Chenrezig Institute) שם הוא מתרגם ומלמד שיעורים בפילוסופיה בודהיסטית, לאחר שסיים בהצלחה את תוכנית הלימודים המתקדמת של מכון צ'נרזיג, ושמו נכלל ברשימת המורים המורשים ללמד במרכזי FPMT ברחבי העולם.

פרטים נוספים על הנזיר קארצון ניתן לקרוא כאן.

השיעורים יתקיימו מידי יום שישי בשעה 14:00-15:30 באמצעות אפליקציית הזום הקלה לתפעול בלינק הבא:

https://us04web.zoom.us/j/263073140

Passcode 079904

אנא התחברו חמש דקות לפני תחילת השיעור כדי שנוכל להתחיל בזמן. הנחיות לגבי אופן הפעלת תכנת הזום תוכלו לראות בתחתית העמוד.

אין צורך בהרשמה מראש. אפשר להצטרף באמצעות הלחיצה על הקישור הנ"ל במועד המפגש המקוון.

» את הקלטות המפגשים תוכלו לראות בערוץ היוטיוב שלנו – אנא לחצו כאן.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה ואף הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

עוד על דאנה בימי קורונה ונדיבות הלב – תוכלו לקרוא כאן

את התרומה ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

לתרומה למפגשים עם הנזיר קארצון (יקי פלט)

כמו כן ניתן לעשות העברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 – אנא רשמו את מטרת התרומה.

1. השתתפות באמצעות מחשב –
– כחמש או עשר דקות* לפני מועד הפגישה יש ללחוץ על הקישור לפגישה.
– עם הלחיצה על הקישור שקבלתם, יופיע חלון קטן בראש הדף המבקש אישור לכניסה לחלון הלימוד. אנא אשרו ואז הכניסו את הסיסמה בשדה המיועד לכך.
–  כעת תתבקשו לאשר את השימוש במיקרופון המחשב ועל מצלמת המחשב (אם יש לכם כזו). אנא אשרו בבקשה את הנ"ל! לאחר שתאשרו, אם תרצו, תוכלו בכל עת במהלך השיעור לכבות או להפעיל את המצלמות והמיקרופונים (גם למורה כמובן יש שליטה ואפשרות לעשות זאת עבור כולם…).

–  זהו… קל ופשוט. אתם נמצאים בחלון הלימוד ויחד נמתין לתחילתו. בהצלחה!
–  נוכל לראות בתחתית החלון תפריט צף (משמע אם מזיזים את העכבר על המסך התפריט מופיע, ולאחר פרק זמן התפריט נעלם מהעין עד תזוזת העכבר הבאה)
הכניסה לשיעור באמצעות מחשב אינה דורשת הרשמה לתוכנת זום בה אנו משתמשים.

2. השתתפות באמצעות הטלפון הסלולרי –
–  כאן צריך להערך מראש ולא ברגע האחרון:
יש להכנס לחנות האפליקציות, ולהתקין את אפליקציית zoom.
–  לאחר ההתקנה, פותחים את האפליקציה ונרשמים ע"י הכנסת מייל וסיסמה שתגדירו [אנא זכרו לרשום לעצמכם אותה לשימוש בפעמים הבאות..].
–  האפליקציה תיפתח בעמוד הבית. בעמוד זה, למטה מימין, יש כפתור הגדרות. יש ללחוץ עליו ובדף שיפתח יש ללחוץ על meeting. בתחתית הדף הזה יש לכבות את מצב הנהיגה (הכפתור יהפוך מכחול ללבן).
–  משאירים את האפליקציה פתוחה, חוזרים ללינק הפגישה ולוחצים על הקישור לפגישה וממלאים את הסיסמה.
–  האפליקציה תיפתח בחלון הפגישה, ואתם תידרשו לאשר את השימוש במיקרופון הטלפון (אנא שימו לב שיפתחו שתי אפשרויות ויש ללחוץ על האפשרות הראשונה – call via device audio) ואת השימוש בוידיאו. אנא אשרו אחרת לא תוכלו להשתמש באפליקציה.
–  זהו.. אתם בפנים. בתחתית המסך יש תפריט צף (ראו ההסבר בסעיף האחרון של השימוש במחשב) .

 

 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Natural World: Himalayas from the BBC

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה