מדיטציה

ריטריט "ויפאסנה" עם הנזיר אנטוניו סאטה

ויפאסנה [וִיפַּסַּנָא; מפאלי; בסנסקריט: विपश्यना,‏ Vipaśyanā] – מונח בודהיסטי שפרושו "תובנה".

21-25.12.10 ימים שלישי-שבת| רישום ביום שלישי בן השעות 14:00-16:00 נא להגיע בזמן!| קיבוץ תובל

בריטריט הויפאסנה (5 ימים) ובריטריט המהאמודרה (סופ"ש שלאחר מכן) ננסה להראות כיצד הבודהיזם המוקדם והמאוחר [הבודהיזם של השומעים/ שרוואקה, והבודהיזם של המהאיאנה] אינם אלא התפתחות הדרגתית של תודעת הפרט, שראשית חווה את העולם, כמו בתרגול הויפאסנה, ולאחר מכן חולפת מעבר לו, כמו בתרגול המהאמודרה.

ויפאסנה – תובנה חודרת המושגת באמצעות חקירת התופעות, ניתוח טבע המושא, בתהליך של מדיטציה.

מדיטציית ויפאסנה – היא המדיטציה שמטרתה להשיג תובנות מסוגים שונים באמצעות התבוננות במושאי המדיטציה. התבוננות ממושכת במושא תביא לתובנות באשר לטבעו/לתכונותיו (כמו ההבנה שטבעו הוא אי-נחת/סבל / ארעיות / היעדר עצמי וכו').

כשהמטרה היא תובנה חודרת (ויפאסנה) – רוצים להשיג תובנות באשר למושא הנבחר. נותנים את הדעת למושא, כאשר ההתבוננות בו מעורבת עם ניתוח של תכונותיו.

לשם השגת תובנה חודרת של מושא מסוים (למשל, התובנה החודרת של הריקוּת – אופן הקיום הסופי של התופעות) יש לשלב את תרגול הויפאסנה עם שהייה בשלווה (שמטהה). כדי להשיג את התובנה החודרת של הריקוּת יש להשיג קודם את מצב השהייה בשלווה. לאחר השגת מצב זה מתמקדים במושא שאת ההבנה החודרת שלו רוצים לפתח. ניתוח חוזר ונשנה של המושא תוך שילובו במצב הריכוז רב העוצמה של השהייה בשלווה יביא לפיתוח התובנה החודרת הרצויה (ויפאסנה

תנאי השתתפות: הקורס יתקיים בשתיקה מלאה. יש להגיע לכל הפעילויות כולל שיעור הערב הראשון, ונדרשת התחייבות להשאר לכל ימי הריטריט.
ישנה כמות מוגבלת למספר הכסאות שיהיו בריטריט, מספר הכסאות המקסימלי הוא: 6. אם את/ה צריך/ה כיסא יש לציין זאת בהרשמה, עדיף להקדים להרשם במקרה כזה, כאמור מספר הכסאות מוגבל. אין אפשרות להביא כסא משלך או כרית ספא גבוהה. ניתן להביא שרפרף ישיבה נמוך.

”Prerequisites /Conditions: To attend the 4 day retreat it is necessary to attend the 1st evening teaching. All sessions are to be attended and there must be a commitment to stay for the 4 days.There is a limit to how many chairs in the meditation retreat room: 6 chairs only. If you need a chair you will have to book it upon registration (if one is still available).  Bringing one's own chair or high-backed sofa cushion is not an option. Kneeling stools are acceptable.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (28)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה