האימון הבודהיסטי

האדם מחפש משמעות

על התהוות תלויה ואי אלימות

Truth is my religion and ahimsa (non violence) is its realization. Mahatma Gandhi

מדוע אנחנו נמצאים במצב שבו אנחנו נמצאים? לאן אנחנו הולכים? האם למהלך חיינו יש פשר? איך נהפוך את הימים שלנו עלי אדמות לבעלי משמעות? מה יש לבודהיזם להגיד על הסיטואציות השונות של שוכני העולם, ועל הדרך שבה בני אדם יכולים להפוך את חייהם למשמעותיים?

שאלות אלו על משמעות החיים נענות בציור הבודהיסטי המפורסם של גלגל המורכב מעשרים ואחד חלקים המתווים את תהליך הלידה מחדש. תרשים זה, שנאמר שנוצר ע"י הבודהא בעצמו, מציג תמונת עולם פנימי – פסיכולוגי שהשפיעה עמוקות על תרבויות אסיה. התרשים הוא כלי עזר חזותי, כמו מפת העולם, או טבלת היסודות המחזורית, המציג את התהליך התודעתי הפנימי ואת השפעותיו החיצוניות.

בטיבט ציור זה מצוייר על שעריו של כמעט כל מקדש בודהיסטי. הוא מתאר בצורה חיה כיצד אנו נלכדים במערבולת הסבל וכיצד ניתן להפוך תהליך זה. הוא מציע דרך התנהלות פרקטית בעולם משתנה תדיר תחת חוקיות של סיבות ותוצאות.

ע"י הארת הסיבות והגורמים היוצרים את הקיום שלנו, המאופיין במגבלות וכאב, גלגל הקיום המעגלי מגלה כיצד  אנו יכולים להשתחרר ממצבים מכאיבים ולא מספקים דרך תרגול המנטרל ומפרק את גורמי הסבל.  הוא מציג את הגישה האלטרואיסטית שיכולה להפוך את החיים למלאי משמעות.

תיאור טורד מנוחה זה של התבניות ששומרות ומייצרות את חווית הסבל הוא גם קריאה אופטימית לעשייה. בחשיפת המנגונים של הקיום הוא מראה כיצד ניתן להפוך את מלכודת ההשתקעות בעצמי, למקור לעזרה ואושר לעצמי ולאחרים.

♦♦♦

הקורס יתקיים בנווה שלום, בסיפריה, בשישי ובשבת, ללא לינה. 

אפשרות לרישום ליום אחד בלבד על בסיס מקום פנוי (אישור הרשמה ינתן רק סמוך למועד הקורס)

ההשתתפות במהלך היום היא מלאה – מתחילת הפעילות ועד סופה.

הקורס יתקיים בשתיקה בגומפה וסביבתה.

יש להביא ארוחת צהריים אישית ונישמח לכיבוד לפינת קפה (עוגות, פירות וכדומה).

♦♦♦

הלימוד בקורס יתורגם ישירות מטיבטית לעברית ע"י הנזיר היקר יקי פלט. יוקדש זמן לשאלות ותשובות

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחים וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

צילום:משה בראל

חומרי עיון לאירוע זה

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Healing From A War 2012 By Venerable Chodron

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה