פילוסופיה בודהיסטית

חכם השביל מן ההולך בו

  • תאריך: 17.05.2019
  • תאריך סיום: 18.05.2019
  • מורה: גשה דורג'י דמדול  
  • מקום: כפר מונאש, מרכז טל הדר

"שלושת ההיבטים העיקריים של הדרך", לאמה צונגקהאפה

כולנו משתוקקים לאושר מתמשך ובלתי פוסק, אך אם לא נעשה דבר כדי להגיע לשם, ידמה הדבר לחולה שלמרות שקיבל מרופאו תרופות, אינו בולע אותן ומתפלא מדוע אינו מבריא.

בטקסט "שלושת היבטי הדרך העיקריים" (Three Principal Aspects of the Path) שכתב המלומד והיוגי הגדול בן המאה ה-14 לאמה ג'ה צונגקאפה, מפורטים ההיבטים הנדרשים לנו כדי להגיע להארה: תודעת ההיחלצות (Renunciation), תודעת ההארה (Boddhichitta), ותודעת החוכמה (Emptiness).

שלושת ההיבטים האלה מהווים את עמודי התווך העיקריים לכל מתרגל של מסורת המהאיאנה:

  1. תודעת ההיחלצות – המכירה בגורמי הסבל בסמסרה ושואפת בנחישות להשתחרר ולהיחלץ ממעגלי הקיום.
  2. תודעת ההארה – התודעה השואפת להגיע להארה שלמה על מנת לשחרר את כל בעלי התודעה משלושת סוגי הסבל.
  3. תודעת החוכמה – ההשקפה הנכונה של הריקות: התודעה הרואה את המציאות כפי שהיא, ומהווה את תרופת הנגד לבורות (בורות = הרואה את התופעות כקיימות באופן עצמאי, מכוחן הן).

הבנה ראויה של שלושת ההיבטים ותרגולם תאפשר לנו, כמו התרופה הנכונה, להתאושש מסבלנו, ובכוחו של המאמץ הנלהב לראות את המציאות המוחלטת, זו שאינה רואה את התופעות כקיימות מכוחן-הן, ולהגיע להארה.

♦♦♦

גשה דורג'י דמדול יוביל אותנו במהלכם של ימי הקורס אל עומקו של כל היבט, ויצרף אותם לכדי מכלול שלם המהווה מדריך מקיף להולכים בדרך הדהרמה.

גשה דורג'י דמדול, מתורגמנו לשעבר של כבוד הדלאי לאמה וכיום מנהל בית טיבט בדלהי, מוכר כמורה מבריק וחד שקנה לו תלמידים רבים מרחבי העולם הנוהרים במיוחד לשיעוריו. הוא רהוט, שיטתי, מערב את תלמידיו במהלך השיעורים, מנהל איתם דיאלוג המעמיק את תובנותיהם, והסבריו מפשטים ומנגישים אף נושאי לימוד קשים וסבוכים.

את כל זאת הוא עושה בהומור ובאנושיות חמה, תוך מעורבות רבה בכל מהלך הקורסים.

♦♦♦

לנוחיותכם קישור לטקסט נמצא למטה.

הקורס יתנהל באנגלית.

ניתן להשתתף ביום אחד בתנאי שמדובר מתחילת היום ועד סופו. שעות הקורס שישי 09:30-17:30, שבת 09:30-18:00

נשמח לכיבוד בריא ככל האפשר לפינת קפה (עוגיות, פרות, אגוזים ושקדים וכו').

לא תתקיים ארוחה צהריים משותפת. אנא דאגו לעצמכם לארוחה קלה.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה