דהרמה בעברית

יום תרגול בקשב והתבוננות (ויפסנה)

  • תאריך: 13.12.2014
  • תאריך סיום: 13.12.2014
  • מורה: בעז עמיחי  
  • מקום: נווה שלום
יום תרגול במדיטציית קשב והתבוננות, למתרגלים עם רקע מסוים לפחות, ב13 בדצמבר בנווה שלום, בהנחיית בעז עמיחי

שבת תרגול במדיטציית התבוננות (ויפסנה)

ב 13 בדצמבר במרכז הרוחני בנווה שלום

בהנחיית בעז עמיחי

מודעות והתבוננות הינן אבני הבניין המרכזיות של תרגול המדיטציה. מה הופך את ההקשבה לרחשי התודעה, ולעולם שסביבנו, מסתם בהייה לרגעים עמוקים של התבוננות ותבונה? כיצד ניתן למצוא את האיזון בין הרצון להשקיט את התודעה ולהרגיע את המירוץ בו אנו נמצאים, לבין השאיפה להכיר את עצמנו כפי שהננו? אילו כלים מציעה לנו דרך המדיטציה על מנת להאיר את הפינות החשוכות בחיינו, ולהקל על הקושי והמצוקה?

בשבת זו נתאמן על פי הסוטרה המוכרת כ"יסודות המודעות". אין צורך בהכרות מוקדמת עם הסוטרה, אך יש צורך בניסיון קודם בסיסי לפחות בתרגול מדיטציה.

מתי? בין השעות 09:00 ל 18:00, האימון יתחיל בדיוק בתשע.

איפה? במרכז הרוחני הפלורליסטי בנווה שלום

מה בתכנית? יום של תרגול התבוננות ערה, דרוכה ונינוחה. נבנה את התרגול על פי עקרונות המודעות כפי שהם מופיעים בסוטרה "ארבעת יסודות המודעות": גוף, תחושת, תודעה ודהרמה. נקדיש תשומת לב לחושים, ונתרגל שמירה על ערנות נינוחה גם כאשר מבקרים אותנו חמשת האורחים: המשיכה והדחייה, הנמנום וההתרגשות, וכמובן הספק.

למי מיועד האימון? האימון מיועד למי שיש לו/לה רקע מוקדם כלשהו בתרגול מדיטציה. תלמידים עם רקע של אימון יוכלו לנצל את ההזדמנות להעמיק את התרגול, לחזור על העקרונות הבסיסיים, ולהבהיר ספקות ואי הבנות. תלמידים עם רקע מועט והתחלתי יוכלו לנצל את היום ליצירת יסודות ראויים.

כמה קשה יהיה? היום יוקדש ברובו לתרגול, עם קטעי הנחיה קצרים יחסית. אין צורך לחשוש מהמאמץ הפיזי, כל אחד יוכל להתאים את פרקי הישיבה הרצופה, ותנוחת הישיבה, לצרכיו ויכולותיו הגופניות.

תהיה שתיקה? האימון כלו יתנהל בשתיקה מלאה.

ומה אוכלים? אנא הביאו עמכם תבשיל צמחוני צנוע ומזין לארוחת צהריים משותפת. אפשר להוסיף פריט קטן של כיבוד להפסקות הקטנות במשך היום (דבר מתיקה, פירות או דבר אחר – לא להגזים!). במקום אין אפשרות לחמם או לשמור בקירור.

מה עוד להביא? את כרית המדיטציה שלכם, או כרית טובה ומתאימה לישיבה (קשיחה וגבוהה מספיק. שווה להקדיש כמה רגעים לבחון את הכריות בבית לפני שאתם מגיעים). במקום יש מזרונים עליהם ניתן לשבת, ומספר כסאות.

של או שמיכה קלה למקרה שנפעיל את מיזוג האויר.

כלי אוכל, כולל כלי הגשה לתבשיל שהכנתם

בקבוק מים קטן שניתן להכניס לאולם, או כוס נסגרת.

תשלום: ככל הפעילויות של עמותת ידידי הדהרמה, יום תרגול זה מוצע על בסיס של רוחב לב. בסיום התרגול תוכלו להשאיר תרומה. התרומה מיועדת לכיסוי הוצאות הארגון (בעיקר שכירות האולם) ומה שיוותר מוצע למנחה הסדנה.

שאלות, הצעות והערות: אפשר להפנות לתיבת המייל של העמותה dharma.friends.il@gmail.com

הרשמה: שימו לב. מספר המקומות ביום זה מוגבל. כאשר אתם נרשמים אתם מצהירים על כוונתכם להגיע. הרשמה וביטול מאוחר עלולה למנוע ממישהו אחר השתתפות! אנא הירשמו רק כאשר אתם משוכנעים שאתם רוצים ויכולים להגיע. 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה