ספרייה ולימוד

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

"ארבע האמיתות הנאצלות"

דרך המודעות, כפי שהיא מתורגלת במסורת הבודהיסטית, מזמינה אותנו להביט נכוחה במציאות (הסובייקטיבית) שלנו. התבוננות אמיצה זו מגלה לנו מספר דברים על עצמנו. אלו אינן עובדות מפתיעות ומרעישות, ועדין קשה לנו להישיר אליהן מבט, לקבלן ולהפנימן. ארבע אמיתות מרכזיות כאלו נוסחו על ידי הבודהה כציר המרכזי של תורתו. הבודהה אמנם ניסח אותן, אבל ההזמנה היא לחפש אותן בתוכנו, לא כהשקפה פילוסופית, אלא כהתבוננות חיה ונוקבת מרגע לרגע.

האמת הראשונה מזמינה אותנו לפגוש ישירות את המצוקה והכאב בחיינו. "הנה כאב", "הנה מצוקה". מי שאין בחייו כל כאב ומצוקה ייתכן שאין לו צורך בדרך רוחנית ובריפוי פנימי. מי שמוצא שבחייו יש רגעים גדולים יותר או פחות של מצוקה וקושי מוזמן להמשיך ולהתבונן בתובנות הבאות.

האמת השנייה מכוונת אותנו לחפש את מקור הכאב. בשגרת היומיום שלנו, כשאיננו עוצרים לחשוב, אנו בטוחים שהקושי נגרם בגלל התנהגות של מישהו אחר, בגלל חוסר היעילות או ההתחשבות של הפקיד, בגלל מזג האוויר, הפקקים בכבישים וכן הלאה. האומנם אלו הסיבות האמיתיות לסבלנו? ומדוע הנהג ברכב לידינו נראה רגוע לגמרי, אולי אפילו שמח בחלקו? מהי הסיבה העמוקה והאמיתית למצוקה שאנו חווים ברגע זה? רבים מאיתנו נתקלים כאן באתגר גדול: לקיחת אחריות על הסבל והכאב בחיינו. האם זה משהו שאנחנו מוכנים לעשות? אם שמא אנחנו דבקים בניסיון לארגן את העולם כך שלא יציק לנו?!

האמת השלישית מביאה משב של אופטימיות. אם לסבל ולכאב יש סיבות, המסקנה היא שאם נטפל בסיבות, הסבל ייעלם. אנחנו מתחילים בתצפית פשוטה על רגעי הקושי בחיינו, רואים איך הם מופיעים ונעלמים. גם אם כאב (גופני או נפשי) מלווה אותנו שנים רבות, עדין יש בתוכו תנועתיות ושינוי, וישנם רגעים בהם הוא לא קיים. משם אנחנו ממשיכים להבנה כי אם נתרגם את לקיחת האחריות לשינוי פנימי, רגעי הסבל ילכו ויצטמצמו.

האמת הרביעית היא השער לכל דרך התרגול הבודהיסטית. אם הפנמנו את נוכחות הקושי והמצוקה בחיינו, לקחנו עליהם אחריות, והבנו כי יש בידינו לעשות משהו בנידון, אנחנו שואלים את עצמנו כעת: "מה עלי לעשות? האם עלי לשבת במדיטציה מעכשיו ועד עולם? להתפלל? לנסוע להודו? לבורמה?" האמת הרביעית מכונה אמת הדרך, והיא נותנת לנו תמונה רחבה ועמוקה, לעתים מפתיעה, של ההיבטים השונים של הדרך להפחית את הסבל בחיינו.

לסדנת סוף השבוע אנו מזמינים את כל מי שרוצה להישיר מבט אל האמת שלו, באומץ, בחמלה ובסבלנות. אם אתם חושבים שבחייכם יש גם קושי ומצוקה, ומוכנים להתחיל לקחת עליהם אחריות ולחפש דרך משמעותית לחולל צמיחה ושינוי, אתם מוזמנים מאד להצטרף אלינו ליומיים של חיפוש והתבוננות משותפים. הסדנה תכלול שיחות, קריאה בטקסטים ותרגולי מדיטציה. במהלך הסדנה נשמור על שתיקה לאורך רוב שעות המפגש, כדי לאפשר לנו התבוננות פנימה. עם זאת, פרקים בסדנה יוקדשו גם לשיתוף ולדיון.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה