ספרייה ולימוד

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! התרומה דרך פייפאל ומאובטחת תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל
  • קורס:
  • מורה:
  • תאריך: 21.02.2016

"צ'וטרול דוצ'ן" – יום הניסים

"צ'וטרול דוצ'ן" – יום הניסים

[מתוך ברכת ג'האדו רינפוצ'ה לידידי הדהרמה]

צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן* הוא יום הניסים של המורה הגדול, בודהה שאקיאמוני, שהביא לנו את הבודהה-דהרמה. יום זה, בו יש ירח מלא, הוא יום מיוחד. למעשה, החודש הזה כולו (החודש הראשון בשנה הטיבטית) הוא חודש מיוחד, בעיקר 15 הימים הראשונים שלו, ממולד הירח ועד לירח המלא. בימים אלה עשה הבודהה ניסים במקום שנקרא סראוואסטי. הניסים האלה הם אחד משנים עשר המעשים של הבודהה.

בגלל החשיבות הרבה שמוקנית ל-15 הימים הראשונים ובמיוחד ליום הזה, יום הניסים, לאמה צונגקהאפה בן המאה ה-14, מייסד זרם הגלוק בבודהיזם הטיבטי, התחיל במסורת שנשמרת עד היום של פסטיבל תפילות שנערך בכל מנזרי הגלוקפה במשך 5 עד 15 ימים ושל לימוד מיוחד ביום ה-15.

ביום הזה, כמו בשאר שלושת המועדים הגדולים של הבודהיזם, מוכפל פוטנציאל הזכות שנצבר בשל מעשים ראויים פי 10,000,000 !!! זה ממחיש את חשיבותו.

לכן, אם נוכל ביום הזה לקחת את הנדרים ליום אחד של המהאיאנה (Mahayana Preceps); להיות צמחוניים טהורים (להימנע מ"אוכל שחור" – מכל סוגי הבשר, ביצים, בצל, שום וכו'); לנסות להגביר ולחזק את עשר הפעולות הראויות ולהפחית, או להימנע לגמרי אם אפשר, מעשר הפעולות הבלתי ראויות – זה יהיה נפלא.

דקלום מנטרות הוא חשוב, מעשים פיזיים ראויים הם חשובים, אבל החשובה ביותר היא התודעה הפנימית, האיכויות הפנימיות של טוב לב אוהב, חמלה עצומה וזכירת ההתהוות התלויה של התופעות ותלות הגומלין שביניהן. חשובים גם בקשת מקלט, ההסתמכות על הבודהה, הדהרמה והסנגהה, והבנת הסבל – לא רק סבל הסבל וסבל השינוי, אלא בעיקר הבנת הסבל המותנה החודר-כול, שכל עוד לא השתחררנו ממנו נמשיך לשהות בסמסארה.

מטרתנו היא שחרור מהסמסארה – לא רק להשתחרר בעצמנו אלא גם לשחרר את כל בעלי התודעה מסבלם. לכן אנחנו מבקשים מקלט בבודהה-דהרמה-סנגהה וצוברים פוטנציאל זכות – כדי להיטיב עם עצמנו ולהיטיב עם הזולת. מניע ראוי, התנהגות טובה וצבירת פוטנציאל זכות הם מטרתנו הפנימית, כי אושרנו נובע ממידות טובות וסבלנו הוא תוצאה של מעשים לא ראויים. זה הגיוני. ואנו פועלים כך לא רק למען עצמנו אלא למען כל בעלי התודעה.

באמצעות תרגול הבודהה-דהרמה אנחנו מבקשים להשיג הארה במהרה לעצמנו ולכל בעלי התודעה. זאת עוד איכות של היום המיוחד הזה – הוא מקרב אותנו למטרה הזאת, צעד אחר צעד.

בקצרה – יש לפתוח את היום בבוקר עם כינון המניע הראוי ולסיים אותו בערב עם הקדשה. אנא, עשו כך.

———————————————

קישור להסברים על יום זה – http://www.padmasambhava.org/morning/teachings/buddhas.miracles.in_.shravasti.printer.friendly.pdf

 

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה