ספרייה ולימוד

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.
  • קורס:
  • מורה:
  • תאריך: 21.02.2023

צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן – יום הניסים

"צ'וטרול דוצ'ן" – יום הניסים

צ'וֹטרוּל דוּצֶ'ן הוא יום הניסים של המורה הגדול, בודהה שאקיאמוני, שהביא לנו את הבודהה-דהרמה. יום זה, בו יש ירח מלא, הוא יום מיוחד. למעשה, החודש הזה כולו (החודש הראשון בשנה הטיבטית) הוא חודש מיוחד, בעיקר 15 הימים הראשונים שלו, ממולד הירח ועד לירח המלא. בימים אלה עשה הבודהה ניסים במקום שנקרא סראוואסטי. הניסים האלה הם אחד משנים עשר המעשים של הבודהה.

בגלל החשיבות הרבה שמוקנית ל-15 הימים הראשונים ובמיוחד ליום הזה, יום הניסים, לאמה צונגקהאפה בן המאה ה-14, מייסד זרם הגלוק בבודהיזם הטיבטי, התחיל במסורת שנשמרת עד היום של פסטיבל תפילות שנערך בכל מנזרי הגלוקפה במשך 5 עד 15 ימים ושל לימוד מיוחד ביום ה-15.

ביום הזה, כמו בשאר שלושת המועדים הגדולים של הבודהיזם, מוכפל פוטנציאל הזכות שנצבר בשל מעשים ראויים פי 10,000,000 !!! זה ממחיש את חשיבותו.

לכן, אם נוכל ביום הזה לקחת את הנדרים ליום אחד של המהאיאנה (Mahayana Precepts); להיות צמחוניים טהורים (להימנע מ"אוכל שחור" – מכל סוגי הבשר, ביצים, בצל, שום וכו'); לנסות להגביר ולחזק את עשר הפעולות הראויות ולהפחית, או להימנע לגמרי אם אפשר, מעשר הפעולות הבלתי ראויות – זה יהיה נפלא.

דקלום מנטרות הוא חשוב, מעשים פיזיים ראויים הם חשובים, אבל החשובה ביותר היא התודעה הפנימית, האיכויות הפנימיות של טוב לב אוהב, חמלה עצומה וזכירת ההתהוות התלויה של התופעות ותלות הגומלין שביניהן. חשובים גם בקשת מקלט, ההסתמכות על הבודהה, הדהרמה והסנגהה, והבנת הסבל – לא רק סבל הסבל וסבל השינוי, אלא בעיקר הבנת הסבל המותנה החודר-כול, שכל עוד לא השתחררנו ממנו נמשיך לשהות בסמסארה.

מטרתנו היא שחרור מהסמסארה – לא רק להשתחרר בעצמנו אלא גם לשחרר את כל בעלי התודעה מסבלם. לכן אנחנו מבקשים מקלט בבודהה-דהרמה-סנגהה וצוברים פוטנציאל זכות – כדי להיטיב עם עצמנו ולהיטיב עם הזולת. מניע ראוי, התנהגות טובה וצבירת פוטנציאל זכות הם מטרתנו הפנימית, כי אושרנו נובע ממידות טובות וסבלנו הוא תוצאה של מעשים לא ראויים. זה הגיוני. ואנו פועלים כך לא רק למען עצמנו אלא למען כל בעלי התודעה.

באמצעות תרגול הבודהה-דהרמה אנחנו מבקשים להשיג הארה במהרה לעצמנו ולכל בעלי התודעה. זאת עוד איכות של היום המיוחד הזה – הוא מקרב אותנו למטרה הזאת, צעד אחר צעד.

בקצרה – יש לפתוח את היום בבוקר עם כינון המניע הראוי ולסיים אותו בערב עם הקדשה. אנא, עשו כך.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה