דהרמה בעברית

אהבה, תלות ומה שביניהם

מפגש עם ארבעת צמדי ההיצמדויות המנהלים את חיינו

24 – 26 באוקטובר 2013, בקיבוץ יחיעם (גליל מערבי)

סוף שבוע במסגרת מסלול דהרמה בעברית, בהנחיית

שושנה כהן ובעז עמיחי

"במקום בו יש סבל  יש הצמדות, ובמקום בו ישנה הצמדות – ישנו סבל"

שימו לב לשינוי המקום – הקורס עבר לקיבוץ יחיעם

ההרשמה לקורס הסתיימה

כולנו, בלי קשר לגיל, רקע דתי, מין, מצב בריאותי או כלכלי רוצים דבר אחד עיקרי – שיהיה לנו טוב. הבחירות שאנחנו עושים, ההחלטות שאנחנו מקבלים, הדרכים בהן אנחנו פוסעים נועדו כולן להיטיב עמנו ועם היקרים לנו. איך קורה, אם כך, שכל כך הרבה פעמים אנחנו מסתחררים בקשיים, מצוקות ומכאובי הנפש?

מדוע גם דברים מקסימים ונפלאים שבכוחם להסב לנו עונג ואושר הופכים להיות מקור לקושי וכאב?

תפיסת העולם הבודהיסטית מניחה כי הסבל שלנו מקורו באופן בו אנו מתייחסים אל המושאים השונים. כאשר הגישה שלנו מתאפיינת בהיאחזות, בהשתוקקות, באובדן פרספקטיבה עד כדי תלות, אין תמיהה כי גם מושאים נפלאים כאוכל טעים, מוזיקה יפה, חברות עמוקה או יחסי משפחה הופכים סיבה נוספת לקושי וצער במקום לשמחה והנאה.

בקורס זה נחקור יחד את מערכת היחסים שיש לנו עם העולם שסביבנו, והעולם שבתוכנו. מהו הרצון שמניע אותנו לכיוונים בונים וחיוביים, ומהי ההשתוקקות ההופכת להרסנית? מהי הימנעות בריאה ונבונה מדברים פוגעים, ומהי סלידה ושנאה המולידות עוד כאב מיותר?

בבסיסו של הקורס יעמדו שמונה כוחות המכונים "שמונת העניינים המניעים את העולם הזה". אלו הם ארבעה צמדים של משיכה וסלידה: המשיכה לחוויות חושיות נעימות, והסלידה מהלא נעימות, המשיכה להישגים חומריים ואחרים, והחרדה והסלידה מאובדנם, הרצון לזכות בדברי שבח והלל, והסלידה מדברי גנאי וביקורת, השאיפה להיות נאהבים ומוערכים, והמצוקה הנגרמת כשזה לא מושג.

במהלך קורס נלמד להתבונן בזרם התודעה שלנו, לזהות את המקומות בהם אנחנו מתכווצים, נצמדים ומפתחים תלות, ובכך הופכים משהו למקור לסבל ומצוקה. נבחן האם ניתן לשנות את הגישה שלנו, להרפות מההיאחזות, וללמוד לפתח מערכת יחסים אחרת ששואבת הנאה, שמחה וסיפוק מאותם מושאים עצמם.

לצורך הלימוד נשתמש במגוון דרכים. נתרגל מדיטציה שקטה להשקטת התודעה, ומדיטציה מונחית להתבוננות בנושאים שונים. ננהל דיונים, נקשיב לשיעורים ונקרא טקסטים.

הקורס יחל בשעה 17:00 ביום חמישי ה- 24 באוקטובר, ויסתיים שעה 17:00 במוצאי שבת, ה – 26 לאוקטובר

הקורס יתקיים בקיבוץ תובל, בחבל תפן (מעל כרמיאל). הוראות הגעה מדויקות יישלחו לנרשמים.

ההשתתפות בקורס אינה מניחה כל ידע מוקדם בתרגול מדיטציה או בתיאוריה הבודהיסטית. ההשתתפות גם אינה מותנית בקבלת אורח חיים, מערכת אמונות או תפיסה דתית כלשהי. כל אחד ואחת מוזמנים לבוא, להקשיב, לבחון את הדברים לעצמם ולקבל אך ורק את מה שמתאים להם ונראה תורם ומשמעותי לחייהם.

את הקורס ינחו:

שושנה כהן: פסיכולוגית קלינית, לומדת ומתרגלת במסורת הבודהיזם הטיבטי במשך כעשרים שנה. מנחה סדנאות על פסיכולוגיה בודהיסטית למטפלים.

בעז עמיחי: לומד ומלמד בודהיזם טיבטי מעל עשרים שנה. כתב עבודת דוקטורט על מדיטציה בודהיסטית. מנחה קבוצות ויחידים בתרגול על פי הדרך הבודהיסטית.

סוף השבוע מתקיים במסגרת מסלול הדהרמה בעברית של עמותת ידידי הדהרמה. במסגרת זו פועלת העמותה לטפח אפשרויות לימוד ותרגול שיימסרו בעברית, לטובת כל המעוניינים. לקבלת מידע על תכניות הלימוד השונות בעברית יש להתעדכן מפעם לפעם באתר העמותה, או להירשם לניוזלטר.

ככל פעילויות עמותת ידידי הדהרמה, גם קורס זה מוצע לכל המשתתפים ללא עלות נקובה מראש. לכל תלמיד תינתן בסיום הקורס הזדמנות להציע תרומה כספית על מנת לאפשר המשך קיומן של פעילויות מסוג זה, ועל מנת לתמוך במורים.

ההרשמה לקורס הסתיימה!

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה