פילוסופיה בודהיסטית

"איך אנחנו יודעים שאנחנו יודעים?" – סדנת לימוד ותרגול (ההרשמה הסתיימה)

האם ניתן להציב היררכיה בין מקורות הידיעה השונים? האם האופן שאני מעניק אמון ובוטח במקורות השונים (למשל חושי) הינו סביר ומפוכח?

             ידידי הדהרמה             פסיכודרמה                  בודהיזם בישראל

"איך אנחנו יודעים שאנחנו יודעים?"

סדנת לימוד ותרגול בהנחיית גשה קלסנג וונגמו

יום שלישי ה 26 בנובמבר 17:00 – 21:00

קמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב

(ההרשמה הסתיימה)

איך אנחנו יודעים מה נכון? איך אנחנו מוודאים שהטענות והרעיונות שלנו תקפים? מה נחשב למקור מהימן להסתמך עליו?

דרך התרגול הבודהיסטית מציגה מסורת של ידע וחכמה בת אלפיים וחמש מאות שנה, עם רבבות טקסטים מפוארים וכתבי חכמים. המסורת, ובמיוחד זו הטיבטית, גם מעניקה מעמד מיוחד ויוצא דופן למורה הרוח, לדבריו והנחיותיו. מאידך מעודדת אותנו דרך האימון הבודהיסטית לחקור לבד, לחשוב ולהרהר, לתרגל ולבחון במו עינינו כל הנחה, טענה או אמירה. מה המשקל שיש לכל אחד ממקורות הידיעה האלו? למילה הכתובה או הנאמרת, להליך החשיבה וההיגיון, ולהתנסות האישית?

בהנחייתה של גשה קלסנג וונגמו נחקור בסדנה זו את מקורות הסמכות לידיעה. גשל'ה תציג את שלוש ה"הכרות התקפות" (valid cognition) על פי תפיסת הפילוסופיה הבודהיסטית: ראייה ישירה, היסק לוגי ו"המילה" (המדוברת או הכתובה). יחד איתה נבחן האם ניתן להציב היררכיה בין מקורות הידיעה השונים? האם האופן שאני מעניק אמון ובוטח במקורות השונים (למשל חושי) הינו סביר ומפוכח?

את הדיון נקשר גם למעמדו של ה"בודהיזם החילוני" בעולם המערבי: מתי הופכים בטחון ואמון ל"אמונה עיוורת"? האם ניתן להתאמן ולהתפתח ללא כל מידה של אמון ואמונה? האם מקורות הסמכות המסורתיים תקפים ורלבנטיים גם לתרבות המדעית המודרנית?

כתמיד יסתמך תהליך החקירה על שלושת עקרונות הלימוד: הקשבה, הרהור והפנמה (מדיטה). נשלב האזנה עם זמן לדיון והצגת שאלות, וזמן לתרגול מדיטציה, התבוננות פנימה ובחינת הדברים עבור עצמנו.

תשלום: ההרשמה כרוכה בתשלום סמלי של 20 ₪ לכיסוי הוצאות האולם. בסיום ההרצאה תינתן אפשרות למשתתפים להשאיר מתנה כספית (דאנה) לכיסוי הוצאות הבאת המורה, וכמנחה למורה.

האירוע כולו מאורגן בשיתוף פעולה בין בי"ס פסיכודהרמה, קבוצת בודהיזם בישראל ועמותת ידידי הדהרמה

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Tibet - A Buddhist Trilogy - Full Documentary 1984

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה