דהרמה בעברית

ארבעת החותמים בבודהיזם: החותם השלישי – ריקות התופעות והיעדר עצמי

ארבעת החותמים של הבודהיזם 

הדרך להתמרת סבל לאושר

סדרה שנתית בת ארבעה סופי שבוע – החל מפברואר 2022

בהנחיית:ליאורה פרייס, חיה בורנשטיין, יעל שלו, דוד גורדון

ארבעת החותמים הם לב ליבו של הלימוד הבודהיסטי – ומציגים בצורה תמציתית את הגורמים לסבל והדרך לשחרור. היכרות עם ארבעת החותמים נותנת לנו את המפתח לכל מגוון השיטות והדרכים שנכללות בעולם הבודהיסטי, ומאפשרת לנו להתמיר את הסבל לאושר ובסופו של דבר להגיע להארה מלאה.

ארבעת החותמים הם:

 א. כל התופעות המורכבות הן ארעיות

ב. כל התופעות הנגועות הן סבל

ג. כל התופעות ריקות ונעדרות עצמי

ד. נירוואנה היא שלווה

במסגרת הסדרה השנתית הכוללת ארבעה קורסי סוף שבוע, נערוך פעם בשלושה חודשים קורס סופ"ש שבו נעמיק באחד מארבעת החותמים. כל סופ"ש יכלול מדיטציות שהייה בשלווה (Shamata), מדיטציות אנליטיות על נושאי הלימוד, ושיח לגבי איך אפשר להיעזר בלימוד ובתרגול לצורך ההתמודדות היום יומית עם אתגרי החיים. בין הקורסים נשלב פעם בחודש מדיטציה און-ליין בנושא שלמדנו, למעוניינים להמשיך ולתרגל במשותף. המטרה היא לאפשר ללומדים להכיר את החותמים ולדעת לשלב אותם בתרגול האישי ובחיי היום יום.

תוכנית המפגשים

מפגש ראשון – ארעיות – 11-12 בפברואר 2022

נכיר את משמעותה של הארעיות על רמותיה השונות, ונתרגל על בסיס ההבנה הזאת.

מפגש שני – דוקהה – 6-7 במאי 2022

נפגוש את הדוקהה – אי הנחת והסבל שבבסיס הקיום בסמסארה – ונבחן איך אנחנו מעצבים את חיינו סביבה.

מפגש שלישי – ריקות התופעות והיעדר עצמי – 12-13 באוגוסט 2022

נעמיק את המבט בטבע המציאות ובאופני הקיום שלנו ושל כל התופעות.

מפגש רביעי – נירוואנה – 11-12 בנובמבר 2022

נגלה למה מתכוונים כשמדברים על נירוואנה ונדון בשאיפות שלנו כמתרגלי דהרמה.

הקורס מתאים למי שזה לו המפגש הראשון עם הדרך הבודהיסטית ולאלה שמעוניינים להעמיק את הבנתם את העקרונות שבבסיס הדרך הבודהיסטית ותרגולה.

כל מפגש ינחו שני מנחים.ות: חיה בורנשטיין, דויד גורדון, ליאורה פרייס, יעל שלו.

לכל אחד מסופי השבוע נדרשת הרשמה. ההרשמה תיפתח כשלושה שבועות לפני מועד הקורס.

המעוניינים להרחיב עוד בנושא ארבעת החותמים יכולים לקרוא את ספרו של דזונגסר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה: "מה עושה אותך (לא) בודהיסט " (יצא לאור בהוצאת פראג :www.prag.co.il )

ריטריט סוף השבוע השלישי יתקיים ב 12-13 באוגוסט בכפר מונש

החותם השלישי:

ריקות התופעות והיעדר עצמי

ההשקפה של הריקות והיעדר העצמי היא נושא מרכזי בבודהיזם, ומייחד אותו מכל מסורת אחרת.

בסופ"ש זה נעמיק את המבט בטבע המציאות ובאופן הקיום שלנו ושל כל התופעות, ונבחן מחדש את השאלה שהעסיקה את האדם משחר האנושות "מי אני?" – ואולי בעיקר "מי אני לא?", לאור מושגי ה"ריקות" ו"היעדר-העצמי" הנמצאים בליבה של תורת הבודהה.

התרגול ישלב לימוד ומדיטציות על תפיסת העצמי ועל טבע המציאות כפי שהם מוצגים ע"י אסכולות המחשבה הבודהיסטיות השונות, וכמו כן מההיבט הקוגניטיבי והרגשי על-פי הפסיכולוגיה הבודהיסטית.

נחקור מקרוב את אופני התפיסה שנכפים עלינו ע״י מרחבי החושים ואת דפוסי המחשבה המוטעית שעולה בעקבותיהם וגורמת לנו לראות עצמנו ואת עולם התופעות, כמוצקים וקיימים מצידם הם, באופן עצמאי ובלתי תלוי.

תפיסה מוטעית זו היא ה״בורות הנאחזת בעצמי״ המהווה את גורם השורש להתפתחות היקשרות וסלידה העוכרות את תודעתנו ומובילות לאופני פעולה המסבים סבל לנו ולאחרים.

הבנה שגויה של מושג הריקות טומנת בחובה את הסכנה הגדולה של שלילת הקיום של הכול – ניהיליזם. בקורס זה ננסה להבין איך הדברים קיימים באמת, מבלי לשלול את קיומם באופן טוטלי.

לאור הבנות אלו, נחפש יחד את האיזון בין המורכבות של המנגנונים הקוגניטיביים והרגשיים שלנו ובין הפשטות שאנחנו כמהים לחיות במציאות היומיומית, בראי השאיפות האנושיות הבסיסיות שלנו למצוא אושר אותנטי ולהימנע מפחד, בלבול וצער.

כפי שממליצים מורינו, נשלב בקורס זה הקשבה ללימוד, הרהור ומדיטציה , כשלבים הנדרשים להעמקה של הבנת ההשקפה והפנמתה.

בגלל מבנה הלימוד המדורג וכדי להעמיק את ההבנה ואת חווית המדיטציה, אנו ממליצים בכל לשון של המלצה להגיע לשני ימי הלימוד והתרגול המוצעים בסופ״ש זה.

מנחים: דוד גורדון וליאורה פרייס

המשתתפים מתבקשים להדפיס את סוטרת מהות החכמה שמצורפת כאן ולהביא אותה למפגש.

מסגרת הקורס: שישי-שבת בין השעות 09:00-16:30

אנא לתשומת לבכם:

נשמח לכיבוד בריא ככל הניתן לפינת קפה (עוגיות, פירות, שקדים ואגוזים וכדומה).
לא תתקיים ארוחה משותפת. אנא דאגו לעצמכם לארוחת צהריים קלה.

בבקשה תביאו כוסות לשימושכם. לא יהיו כוסות חד פעמיות

אנא הביאו איתכם כרית ישיבה.

 נדרשת הרשמה. 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחות והצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת, במקום במהלך המפגש וכן לפני השיעור ולאחריו דרך האתר, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות .

עוד על דאנה בימי קורונה ונדיבות הלב – תוכלו לקרוא כאן.

בעת האירוע ניתן לתת תרומה במזומן, כמו כן, ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! ניתן לתרום בהעברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 - ולציין את מטרת ההעברה ** או ללחוץ על כפתור הפייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

לחץ להרשמה

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Tibet - A Buddhist Trilogy - Full Documentary 1984

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה