דהרמה בעברית

ארבעת החותמים בבודהיזם: החותם הרביעי – נירוונה היא שלווה

ארבעת החותמים של הבודהיזם 

הדרך להתמרת סבל לאושר

סדרה שנתית בת ארבעה סופי שבוע – החל מפברואר 2022

בהנחיית:ליאורה פרייס, חיה בורנשטיין, יעל שלו, דוד גורדון

ריטריט סוף השבוע הרביעי יתקיים ב 11-12 בנובמבר בכפר מונש

החותם הרביעי:

נירוונה היא שלווה

כולנו שמענו את המושגים: נירוונה, הארה, שחרור. אך האם בחנו לעומק את המשמעות של מילים אלו? מהי נירוונה? ומהי הארה? בטקסטים הבודהיסטים נאמר שנירוונה היא מעבר למושגי. אפילו מעבר למושגים של אושר ואומללות, מעבר לתחום ההבנה המושגית והמילולית שלנו ואינה ניתנת לביטוי. ואם כך, כיצד נוכל לנסות ולהבין מהי נירוונה?
נירוונה מוגדרת לעיתים כשחרור. שחרור ממה? ומהי הדרך המשחררת שתוביל אותנו לנירוונה?

בסוף השבוע בנושא "נירוונה היא שלווה" נצלול לעומקן של שאלות מסקרנות אלו וננסה לחקור ולהבין מהי נירוונה ומהי הדרך המובילה אליה.

הקורס יכלול מדיטציות שהייה בשלווה (Shamata), מדיטציות אנליטיות על נושאי הלימוד, ושיח לגבי כיצד ניתן להיעזר בלימוד ובתרגול לצורך ההתמודדות היום יומית עם אתגרי החיים.

בגלל מבנה הלימוד המדורג וכדי להעמיק את ההבנה ואת חווית המדיטציה, אנו ממליצים בכל לשון של המלצה להגיע לשני ימי הלימוד והתרגול המוצעים בסופ״ש זה.

מנחים: דוד גורדון וחיה בורנשטיין

מסגרת הקורס: שישי-שבת בין השעות 09:30-16:00

אנא הביאו איתכם כוס רב-פעמית לשתייה חמה וקרה, וארוחת צהרים (לא תהיה ארוחה משותפת).

מוזמנים להביא כיבוד קל ובריא לפינת הקפה.

אנא הביאו איתכם כרית ישיבה.

ארבעת החותמים הם לב ליבו של הלימוד הבודהיסטי – ומציגים בצורה תמציתית את הגורמים לסבל והדרך לשחרור. היכרות עם ארבעת החותמים נותנת לנו את המפתח לכל מגוון השיטות והדרכים שנכללות בעולם הבודהיסטי, ומאפשרת לנו להתמיר את הסבל לאושר ובסופו של דבר להגיע להארה מלאה.

ארבעת החותמים הם:

 א. כל התופעות המורכבות הן ארעיות

ב. כל התופעות הנגועות הן סבל

ג. כל התופעות ריקות ונעדרות עצמי

ד. נירוואנה היא שלווה

במסגרת הסדרה השנתית הכוללת ארבעה קורסי סוף שבוע, נערוך פעם בשלושה חודשים קורס סופ"ש שבו נעמיק באחד מארבעת החותמים. כל סופ"ש יכלול מדיטציות שהייה בשלווה (Shamata), מדיטציות אנליטיות על נושאי הלימוד, ושיח לגבי איך אפשר להיעזר בלימוד ובתרגול לצורך ההתמודדות היום יומית עם אתגרי החיים. בין הקורסים נשלב פעם בחודש מדיטציה און-ליין בנושא שלמדנו, למעוניינים להמשיך ולתרגל במשותף. המטרה היא לאפשר ללומדים להכיר את החותמים ולדעת לשלב אותם בתרגול האישי ובחיי היום יום.

תוכנית המפגשים

מפגש ראשון – ארעיות – 11-12 בפברואר 2022

נכיר את משמעותה של הארעיות על רמותיה השונות, ונתרגל על בסיס ההבנה הזאת.

מפגש שני – דוקהה – 6-7 במאי 2022

נפגוש את הדוקהה – אי הנחת והסבל שבבסיס הקיום בסמסארה – ונבחן איך אנחנו מעצבים את חיינו סביבה.

מפגש שלישי – ריקות התופעות והיעדר עצמי – 12-13 באוגוסט 2022

נעמיק את המבט בטבע המציאות ובאופני הקיום שלנו ושל כל התופעות.

מפגש רביעי – נירוואנה – 11-12 בנובמבר 2022

נגלה למה מתכוונים כשמדברים על נירוואנה ונדון בשאיפות שלנו כמתרגלי דהרמה.

הקורס מתאים למי שזה לו המפגש הראשון עם הדרך הבודהיסטית ולאלה שמעוניינים להעמיק את הבנתם את העקרונות שבבסיס הדרך הבודהיסטית ותרגולה.

כל מפגש ינחו שני מנחים.ות: חיה בורנשטיין, דויד גורדון, ליאורה פרייס, יעל שלו.

לכל אחד מסופי השבוע נדרשת הרשמה. ההרשמה תיפתח כשלושה שבועות לפני מועד הקורס.

המעוניינים להרחיב עוד בנושא ארבעת החותמים יכולים לקרוא את ספרו של דזונגסר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה: "מה עושה אותך (לא) בודהיסט " (יצא לאור בהוצאת פראג :www.prag.co.il )

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחות והצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת, במקום במהלך המפגש וכן לפני השיעור ולאחריו דרך האתר, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות .

עוד על דאנה בימי קורונה ונדיבות הלב – תוכלו לקרוא כאן.

בעת האירוע ניתן לתת תרומה במזומן, כמו כן, ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! ניתן לתרום בהעברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 - ולציין את מטרת ההעברה ** או ללחוץ על כפתור הפייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה