דהרמה בעברית

ארבעת החותמים בבודהיזם: החותם השני – כל התופעות הנגועות הן סבל

ארבעת החותמים של הבודהיזם 

הדרך להתמרת סבל לאושר

סדרה שנתית בת ארבעה סופי שבוע – החל מפברואר 2022

בהנחיית:ליאורה פרייס, חיה בורנשטיין, יעל שלו, דוד גורדון

ארבעת החותמים הם לב ליבו של הלימוד הבודהיסטי – ומציגים בצורה תמציתית את הגורמים לסבל והדרך לשחרור. היכרות עם ארבעת החותמים נותנת לנו את המפתח לכל מגוון השיטות והדרכים שנכללות בעולם הבודהיסטי, ומאפשרת לנו להתמיר את הסבל לאושר ובסופו של דבר להגיע להארה מלאה.

ארבעת החותמים הם:

 א. כל התופעות המורכבות הן ארעיות

ב. כל התופעות הנגועות הן סבל

ג. כל התופעות ריקות ונעדרות עצמי

ד. נירוואנה היא שלווה

במסגרת הסדרה השנתית הכוללת ארבעה קורסי סוף שבוע, נערוך פעם בשלושה חודשים קורס סופ"ש שבו נעמיק באחד מארבעת החותמים. כל סופ"ש יכלול מדיטציות שהייה בשלווה (Shamata), מדיטציות אנליטיות על נושאי הלימוד, ושיח לגבי איך אפשר להיעזר בלימוד ובתרגול לצורך ההתמודדות היום יומית עם אתגרי החיים. בין הקורסים נשלב פעם בחודש מדיטציה און-ליין בנושא שלמדנו, למעוניינים להמשיך ולתרגל במשותף. המטרה היא לאפשר ללומדים להכיר את החותמים ולדעת לשלב אותם בתרגול האישי ובחיי היום יום.

תוכנית המפגשים

מפגש ראשון – ארעיות – 11-12 בפברואר 2022

נכיר את משמעותה של הארעיות על רמותיה השונות, ונתרגל על בסיס ההבנה הזאת.

מפגש שני – דוקהה – 6-7 במאי 2022 

נפגוש את הדוקהה – אי הנחת והסבל שבבסיס הקיום בסמסארה – ונבחן איך אנחנו מעצבים את חיינו סביבה.

מפגש שלישי – ריקות התופעות והיעדר עצמי – 12-13 באוגוסט 2022

נעמיק את המבט בטבע המציאות ובאופני הקיום שלנו ושל כל התופעות.

מפגש רביעי – נירוואנה – 11-12 בנובמבר 2022

נגלה למה מתכוונים כשמדברים על נירוואנה ונדון בשאיפות שלנו כמתרגלי דהרמה.

הקורס מתאים למי שזה לו המפגש הראשון עם הדרך הבודהיסטית ולאלה שמעוניינים להעמיק את הבנתם את העקרונות שבבסיס הדרך הבודהיסטית ותרגולה.

כל מפגש ינחו שני מנחים.ות: חיה בורנשטיין, דויד גורדון, ליאורה פרייס, יעל שלו.

לכל אחד מסופי השבוע נדרשת הרשמה. ההרשמה תיפתח כשלושה שבועות לפני מועד הקורס.

המעוניינים להרחיב עוד בנושא ארבעת החותמים יכולים לקרוא את ספרו של דזונגסר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה: "מה עושה אותך (לא) בודהיסט " (יצא לאור בהוצאת פראג :www.prag.co.il )

ריטריט סוף השבוע השני יתקיים ב 6-7 במאי בכפר מונש

החותם השני:

כל התופעות הנגועות הן סבל

כולנו רוצים להיות מאושרים וכולנו רוצים להימנע מסבל, אך אנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב חווים את מה שבמונחים הבודהיסטיים נקרא "דוקהה" (סנסקריט). התרגום המקובל של המונח הוא סבל או אי-נחת, ומשמעותו כל קשת הרגשות המטרידים החל מחוסר נחת בסיסי ועד לסבל פיסי ומנטלי עז.

 

אנו מחפשים את אושרנו בצורות שונות: מערכות יחסים, חברים, עבודה, טיולים, בתים ורכוש אחר ועוד… אך גם אם לעיתים נדמה שהגענו לשלווה ולנחלה לא חולף זמן רב והדברים משתנים, ההרגשה משתנית ואנו שוב חווים תחושות שנעות החל מחוסר שביעות רצון ועד לסבל עמוק ומטלטל.

 

בסוף השבוע בנושא החותם השני נעסוק, נלמד ונחקור את נושא הדוקהה. מהי דוקהה? מה מקורותיה? מהן ההשקפות והפעולות שלנו שלוכדות אותנו שוב ושוב במעגלי חוסר הנחת והסבל? ומהי הדרך להשתחרר ממעגלים אלו? 

 

בנוסף ללימוד, נתרגל מדיטציות של ריכוז ושהייה בשלווה (Shamata), מדיטציות אנליטיות ונקיים דיון פתוח בנושא הסבל בחיינו והדרך שבה חקירת הסבל ומקורותיו ולימוד דרכים ושיטות להתמודדות איתו יעזרו לנו בטווח הקצר ובטווח הארוך להתמודד עם הסבל שלנו ולהשתחרר ממנו.

מסגרת הקורס: שישי-שבת בין השעות 09:30-16:00

מנחות: יעל שלו וחיה בורנשטיין

אנא לתשומת לבכם:

נשמח לכיבוד בריא ככל הניתן לפינת קפה (עוגיות, פירות, שקדים ואגוזים וכדומה).
לא תתקיים ארוחה משותפת. אנא דאגו לעצמכם לארוחת צהריים קלה.

בבקשה תביאו כוסות לשימושכם. לא יהיו כוסות חד פעמיות

אנא הביאו איתכם כרית ישיבה.

 נדרשת הרשמה. 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחות והצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת, במקום במהלך המפגש וכן לפני השיעור ולאחריו דרך האתר, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות .

עוד על דאנה בימי קורונה ונדיבות הלב – תוכלו לקרוא כאן.

בעת האירוע ניתן לתת תרומה במזומן, כמו כן, ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

תרמו עכשיו לידידי הדהרמה וסייעו לנו להמשיך בפעילות! ניתן לתרום בהעברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197 - ולציין את מטרת ההעברה ** או ללחוץ על כפתור הפייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

White Tara Mantra - 108 Repetitions

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה