פילוסופיה בודהיסטית

הריקות – תרופת הפלא לכל הקשיים והאתגרים שבחיינו

  • תאריך: 26.07.2018
  • תאריך סיום: 28.07.2018
  • מורה: גשה דורג'י דמדול  
  • מקום: קיבוץ יחיעם, גליל מערבי

הקורס יעסוק בטקסט המרכזי של נגארג'ונה, "חכמה בסיסית של דרך האמצע" (בסנסקריט Mulamadhyamikakarika). זהו אחד החשובים והמורכבים מבין הטקסטים הפילוסופיים שכתב גדול הפילוסופים המהאיאניים, נגארג'ונה, במאה השנייה לספירה. הטקסט בנוי מ-27 פרקים העוסקים בכל ההיבטים של הפילוסופיה ההודית והבודהיסטית באופן שיטתי ומוסדר. בקורס זה נזכה ללמוד פרק אחד – פרק 24 – מתוך טקסט חשוב זה מפי מאסטר אמתי לפילוסופיה בודהיסטית.

הקורס המיועד למי שלמד בעבר לפחות קורסי מבוא לבודהיזם.

הריקות הינה אחד השיעורים הייחודיים והעמוקים ביותר של תורת הבודהה.
כל אי הנחת והסבל שאנחנו חווים מקורם בפעולות שליליות שנובעות ממצבי תודעה עוכרים כמו היקשרות, כעס ובורות. מבין שלושת מצבי התודעה העוכרים הבורות היא המקור לשניים האחרים – היקשרות וסלידה. כדי להיפטר מהסבל עלינו לסלק את הבורות, ולשם כך יש לחולל מהפכה בדרך בה תודעתנו תופסת את העולם.
מכיוון שכל אי הנחת והסבל בחיינו נגזרים מרגשות עוכרים כמו היקשרות וסלידה, ומכיוון שמה שמביא להתהוות היקשרות או סלידה הוא ראיית הדברים כקיימים באופן עצמאי ובלתי תלוי, מצדם-הם, בזכות עצמם – המהפכה הנדרשת היא לשנות את אופן ראייתנו את הדברים ולהתאימו לאופן קיומם למעשה – ריקות מקיום עצמאי, כלומר קיום תלוי, תיוג בלבד על ידי תודעה מושגית.
צירוף ההרהור במשמעות הריקות לכל מעשה חיובי שנעשה יביא למיצוי מלא של מטרת אותו מעשה ושל טובתו. לשם כך עלינו ללמוד, להרהר, ולמדוט על חכמת הריקות. כאשר נתרגל זאת באופן עקבי עם מידה מסוימת של חווית הריקות, מועטה ככל שתהיה, הדבר ישפיע עמוקות על תודעתנו, שתהפוך ליציבה יותר ופגיעה פחות לתנאים חיצונים מטרידים.

בקורס הזה ידון אתנו גשה דורג'י דמדול לה באופני התפיסה השונים של המציאות וינחה אותנו בתרגול המוביל לשינוי הדרגתי באופן תפיסת העולם שלנו והתאמתה לאופן קיום הדברים למעשה.

♦♦♦

גשה דורג'י דמדול לה מלמד בסגנון אינטראקטיבי שנתמך בדיון קבוצתי, והסבריו בהירים, חדים וכוללים גם הנחיות להרהור ולמדיטציה כדי להפיח חיים בהבנות האינטלקטואליות שהושגו. גשה דורג'י דמדול לה ינחה גם את המדיטציות הקבוצתיות.

♦♦♦

הקורס יתקיים בשפה האנגלית.

המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל משך הזמן של הקורס ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו.

מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

נשמח להבאת כיבוד לפינת קפה (פירות, עוגיות וכו'- עדיפות לכיבוד בריא).

להסבר מפורט על מהלך הקורסים, כללי התנהגות, מה להביא ועוד – תוכלו לקרוא כאן.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה