פילוסופיה בודהיסטית

שבת דהרמה – שתי האמיתות

גורם השורש לכל בעיותינו וקשיינו הוא התפיסה השגויה של המציאות. אם נבחן את הדברים נמצא שכל סבל שאנו חווים מקורו בתפיסה השגויה שמייחסת לתופעות אופן קיום שלא ייתכן שיהיה להן. לפיכך יש אי התאמה בין אופן הקיום הממשי של התופעות ובין האופן בו אנחנו תופסים בדרך כלל את קיומן. כדי לעסוק באי התאמה הזאת מציג הבודהיזם שתי אמיתות:

  1.      אמת מוסכמת
  2.      אמת מוחלטת

אמת מוחלטת מוסברת כדי להציג איך התופעות קיימות למעשה, ואמת מוסכמת מוסברת כדי להציג את האופן בו אנו תופסים באופן רגיל את התופעות. רוב הלימוד הבודהיסטי וההגות הבודהיסטית עוסקים, ישירות או בעקיפין, בהבנת שתי אמיתות אלה. לכן השאלה הבסיסית  בה עוסק הבודהיזם היא מהי המציאות וכיצד נוכל להבין אותה.

השורש של כל סבלנו הוא היותנו לכודים באי התאמה זו, שכן אנו תופסים את ההיפך ממה שלמעשה קיים. המציאות שלנו, חיי היומיום שלנו, מורכבים מתופעות, ממצבים ומאירועים שונים ומגוונים. ייתכן שחלק מהם הם רק פנטזיות ולא קיימים למעשה, אך רובם הם דברים קיימים ומתפקדים. למרות שהם קיימים, בכל פעם שאנו נתקלים בהם תודעתנו מאליה מייחסת להם אופן קיום או מאפיין שלא ייתכן שיהיה להם.

 

במסגרת מסלול הפילוסופיה הבודהיסטית, נקיים שבת דהרמה ללימוד והעמקה של הנושא כפי שנלמד בקורס של גשה קלסנג וונגמו

שבת הדהרמה פתוחה לכל מי  שהשתתף בקורסים ובשיעורי הפילוסופיה וכן למי שמעוניין להצטרף למסלול זה.

שבת הדהרמה תתקיים בקרית אונו ביום 26.4.14  (המועד נדחה בשבוע בשל חול המועד פסח) ובה נלמד ונתדיין על נושא זה שהינו מרכזי בלימודי הדהרמה.

את הלימוד ינחה זאב, שהינו מתרגל ותיק . זאב שהה מספר שנים בהודו ולמד מפי גן גיאצו-לה וגשה קלסנג וונגמו ומאז הוא מתמיד בלימודי הפילוסופיה. זאב מנחה קבוצת פילוסופיה שבועית בתל-אביב.

ארוחת צהריים נאכל יחד. אתם מוזמנים להביא מנה  משותפת (צמחונית).

***

לקריאת חוברת הקורס שהכינה גשה קלסנג וונגמו ותרגמה לעברית גילה פנפיל לחץ כאן.

מומלץ לקרוא את החוברת לפני הקורס. תהיה אפשרות לשאול שאלו

כמו כן, ניתן להוריד מהאתר הקלטות של הקורס של גשה קלסנג וונגמו.

למאגר ההקלטות לחץ כאן

 להלן הלו"ז :

08:30 – הגעה והתארגנות

09:00- 09:30  – מדיטציה

09:30 – 11:00 – שיעור

11:00 – 11:30 – הפסקת תה/קפה

11:30 – 13:00 שיעור

13:00–  14:30– ארוחה משותפת + הפסקת צהרים

14:30 – 16:30 – שיעור

16:30 – 17:00 – סיכום

17:00 – סיום

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחים וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי ההוצאות השוטפות.

ההרשמה החלה

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Online Q&A with Jetsunma Tenzin Palmo

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה