מדיטציה

שבת תרגול מדיטציות: גרזן הריקות

  • תאריך: 27.11.2021
  • תאריך סיום: 27.11.2021
  • מורה: מנחה: שחר שגיא  
  • מקום: כפר מונאש, מרכז טל הדר

היוגי הגדול מילרפה (Milarepa) כתב:
אין זה מספיק להסתכל על אוכל, יש לאכול.
אין זה מספיק לשמוע דהרמה, יש למדוט.
בשנה וחצי האחרונות היו וישנן הזדמנויות רבות לשמוע שיעורי דהרמה מפי מורים נהדרים אך מעט הזדמנויות להיפגש ולתרגל יחדיו. בתאריך ה 27.11.2021 ניפגש בכפר מונש לשבת של תרגול משותף. התרגול יכלול מדיטציות ריכוז ומדיטציה אנליטית לפיתוח הבנת הטבע המוחלט של התופעות. המדיטציה האנליטית תתבסס על ההוראות כפי שהוצגו במהלך הקורס המקוון שהעביר לנו גשה דורג'ה דמדול בנושא פרק החכמה מחיבורו של שנטידווה – המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה.

כשם שעל מנת לכרות עץ על החוטב להכות שוב ושוב באותו מקום בעזרת הגרזן כך על המודט להשאר ממוקד במושא המדיטציה על מנת לפתח תובנה.

את השבת נפתח בתרגול הבסיס – תרגול ישיבה בתנוחה גוף התומכת במדיטציה (לפי שבע הנקודות של וירוצ'אנה) ונתינת הדעת לגוף. מבין האובייקטים השונים בהם אפשר להתמקד בכדי לפתח ריכוז אנו נשתמש בנשימה.
לאחר ייצוב התודעה נתרגל מדיטציה אנאליטית לפיתוח תובנה שלה הטבע המוחלט של התופעות, הריקות.

הריקות הינה אחד השיעורים הייחודיים והעמוקים ביותר של תורת הבודהה.
כל אי הנחת והסבל שאנחנו חווים מקורם בפעולות שליליות שנובעות ממצבי תודעה עוכרים כמו היקשרות, סלידה ובורות. מבין שלושת מצבי התודעה העוכרים הבורות היא המקור לשניים האחרים – היקשרות וסלידה. כדי להיפטר מהסבל עלינו לסלק את הבורות, ולשם כך יש לחולל מהפכה בדרך בה תודעתנו תופסת את העולם.
מכיוון שכל אי הנחת והסבל בחיינו נגזרים מרגשות עוכרים כמו היקשרות וסלידה, ומכיוון שמה שמביא להתהוות היקשרות או סלידה הוא ראיית הדברים כקיימים באופן עצמאי ובלתי תלוי, מצדם-הם, בזכות עצמם – המהפכה הנדרשת היא לשנות את אופן ראייתנו את הדברים ולהתאימו לאופן קיומם למעשה – ריקות מקיום עצמאי, כלומר קיום תלוי, תיוג בלבד על ידי תודעה מושגית.
צירוף ההרהור במשמעות הריקות לכל מעשה חיובי שנעשה יביא למיצוי מלא של מטרת אותו מעשה ושל טובתו. לשם כך עלינו ללמוד, להרהר, ולמדוט על חכמת הריקות. כאשר נתרגל זאת באופן עקבי עם מידה מסוימת של חווית הריקות, מועטה ככל שתהיה, הדבר ישפיע עמוקות על תודעתנו, שתהפוך ליציבה יותר ופגיעה פחות לתנאים חיצונים מטרידים.

המדיטציה תתבסס על ארבע הנקודות היסודיות להבנת ריקות. את המדיטציות ילוו פרקי זמן המיועדים לדיון ושאלות ותשובות בכדי ללבן נקודות ולהעמיק את ההבנה שלנו את הנושא.
כל ישיבה תכלול פרק זמן קצר של הוראות ולאחר מכן זמן לתרגול, ניתוח והתבוננות.

השבת פתוחה לוותיקים ולמתחילים, לאלו ששמעו שיעורי דהרמה העוסקים בהיעדר העצמי ולאלו שמרגישים רצון לעסוק ולהתנסות בחקר אחת מהנקודות המהותיות ביותר בלימודיו של הבודהה.
אנא לתשומת לבכם:
בהתאם להחלטת משרד הבריאות השבת פתוחה לכל ולא נדרשת עמידה בתנאי התו הירוק .
• יש לעטות מסיכה בחללים הסגורים
• יש לדאוג לארוחת צהרים אישית – לא תתקיים ארוחת צהרים משותפת.

נדרשת הרשמה (כפתור הרשמה בתחתית העמוד)

לו"ז השבת:
9:00 – 9:30 התכנסות
9:30 – 10:15 שיחת פתיחה, הסבר על תנוחת המדיטציה ותרגול מדיטציה על נתינת הדעת לגוף
10:15 – 10:45 הפסקה
10:45 – 11:45 מדיטציית ריכוז ומדיטציה על ריקות
11:45 – 12:15 הפסקה
12:15 – 13:00 מדיטציית ריכוז ומדיטציה על ריקות
13:00 – 14:00 ארוחת צהרים
14:00 – 15:00 קבוצת דיון
15:00 – 15:15 הפסקה
15:15 – 16:00 מדיטציה מסכמת, שיחת סיכום והקדשה

את השבת ינחו ליאורה קנת ושחר שגיא

ברוח המסורת הבודהיסטית, המנחות והצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת, במקום במהלך המפגש וכן לפני השיעור ולאחריו דרך האתר, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות .

עוד על דאנה בימי קורונה ונדיבות הלב – תוכלו לקרוא כאן.

בעת האירוע ניתן לתת תרומה במזומן, כמו כן, ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

באפשרותך לתרום לידידי הדהרמה גם דרך פייפאל בלחיצה על כפתור התרומה של פייפאל תרומה עבור ידידי הדהרמה דרך פייפאל
ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה