המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה

בהתרגשות רבה אנו שמחים להציג את תוכנית הלימודים החמש-שנתית ללימוד הספר המופתי של מאסטר שנטידווה – המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה, שהחלה באוקטובר 2017.

שנטידווה, בן המאה ה-8, היה אחד המאסטרים הבודהיסטיים הגדולים שהפליא ביכולותיו הרוחניות וכתב מספר ספרים, מהנודעים יותר הוא "המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה".

הטקסט, המחולק לעשרה פרקים הכוללים בתי שירה קצרים, מוקדש לפיתוח בודהיצ'יטה (הכוונה האלטרואיסטית) באמצעות תרגול שש השלמויות (Paramitas), ומסביר בצורה מפורטת את הדרך לפתח את הפוטנציאל שלנו להגיע להארה מלאה למען כל בעלי התודעה, וכך לממש את השאיפה לחיות כבודהיסטווה – מי שמקדיש את כל מחשבותיו ומעשיו לטובתם של כל בעלי התודעה.

כך, הפרק הראשון, השני והשלישי מתמקדים בתועלת כינון התודעה הערה, פיתוח המוטיבציה הנפלאה של בודהיצ'יטה והדרך ליישם אותה בחיינו. לאחר מכן מתמקד הספר בנושא הנדיבות, השלמות הראשונה. הפרק הרביעי והחמישי מתמקדים בדרך שהבודהיצ'יטה מתבטאת בחיינו ובהתנהגות האתית שלנו – שלמות המוסריות.

הפרק השישי, העוסק בפיתוח שלמות הסבלנות, מפורסם מאד. הדלאי לאמה כתב את הספר Healing Anger  כפרשנות לפרק של שנטידווה. גם הנזירה ביקשוני טובטן צ'ודרון כתבה ספר בשם Working with Anger המבוסס על העקרונות ששנטידווה מציג בפרק 6 של המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה.

הפרקים הבאים בספר מתמקדים בשלמויות מאמץ נלהב, מדיטציה וחכמה. הפרק העשירי והאחרון הוא הקדשה, המחזירה אותנו לתרגול הנדיבות ומסירת הפוטנציאל החיובי שיצרנו לתועלת הזולת.

*

מורתנו הנהדרת ביקשוני אני לוסנג (הנזירה ריטה), כמו גם מורים אחרים, ילמדו את הספר בהדרגה לאורך שנות התכנית, כ-2 נושאים בכל שנה. בהתאם להנחיית המורה נוכל ללמוד ולמדוט על כל אחד מהנושאים ולהעמיק בהם. נעודד את המשתתפים והמשתתפות בתוכנית להתארגן בקבוצות אזוריות ללימוד משותף, בנוסף לקיום קבוצות אינטרנט לסיעור מוחות ודיונים על שאלות שתתעוררנה.

לאחר הלימוד של כל נושא נקבל שאלות עליהן נתבקש להשיב באופן עצמאי, לפני שנדון בהן בקבוצות הלימוד האזוריות. מידי פעם הקבוצות השונות גם ייפגשו יחד לשבתות דהרמה של לימוד משותף.

*

חברות בתוכנית תחייב השתתפות בקורסים של התוכנית, לפחות קורס אחד בשנה, או השלמת החומר הנלמד וכמו כן נכונות להשיב [באופן עצמאי בבית ובקבוצות הלימוד שתיווצרנה] על השאלות שתישלחנה מעת לעת.

התוכנית מיועדת למתרגלים ומתרגלות חדשים  וותיקים בדהרמה הרוצים להעמיק בטקסט הנלמד באופן מובנה. תתאפשר גם הצטרפות של תלמידים ותלמידות חדשים שמעוניינים להשקיע וללמוד, כאשר נשתדל להצמיד לחדשים תלמיד/ה ותיק/ה שת/יסייע בהדרכה, הכוונה ומענה על שאלות שונות.

 

מה ייחודה של התוכנית וכיצד היא מתנהלת?

  1. התוכנית מיועדת לתלמידים ותלמידות וותיקים או חדשים, הרוצים להעמיק בלימוד הטקסט. הלימוד יתקדם באופן סדור על פי פרקי הטקסט – תוך מתן אפשרות ללימוד אישי וקבוצתי מחוץ למסגרת הקורסים.
  2. כאמור, אחד ממאפייני התוכנית הינו שימת דגש על לימוד מעמיק של כל נושא והטמעת הנושאים הנלמדים באמצעות תרגול שייעשה בזמן השיעורים ולאחריהם, עפ"י הנחיות המורה.
  3. בכדי שנוכל להעמיק, תבחר המורה מכל פרק של החיבור בתי לימוד נבחרים ובהם נתעמק במהלך הקורס. במסגרת לימוד עצמאי או קבוצתי, התלמידות והתלמידים יתבקשו לקרוא את הפרק כולו. ניתן יהיה לשאול את המורה שאלות שתעלינה תוך כדי לימוד עצמאי.
  4. את רצף התוכנית תלווה המורה ביקשוני אני לוסנג שניאותה לשמחתנו הרבה, לקחת חלק בתוכנית. המורה תסייע לנו בלימוד, בהכוונה אישית ובמתן מענה לשאלות וסוגיות שיעלו לאורך התוכנית.
  5. מידי שנה נלמד נושא או שני נושאים מהתוכנית בשני מועדים שונים. את הנושאים השונים תלמד ביקשוני אני לוסנג וכן נשתדל להזמין מורים נוספים שיאפשרו לתלמידי התוכנית ללמוד את הנושאים מזוויות לימוד נוספות.
  6. התוכנית מעודדת הקמת קבוצות לימוד באזורים השונים, במסגרתן תינתן הזדמנות לחזור על החומר ולהעמיק בו וכן להשלים את הטקסט שלא נלמד במסגרת הקורסים.
  7. הקורסים השונים במסגרת התוכנית יהיו פתוחים לכולם, אולם כדי לצאת נשכרים מהתכנית עלינו להשקיע מאמץ נלהב בהתאם. ניתן להצטרף לתוכנית בכל עת, גם לאחר התחלתה, ובלבד שהמצטרפים ישלימו את החומר החסר בעזרת החומרים המוקלטים.
  8. מידי פעם נקיים שיעורי חזרה. ההשתתפות בשיעורי החזרה תהיה גם היא הזדמנות מצוינת להשלים את החומר ולהעמיק את הידע. כל זאת על מנת שהמצטרפים יוכלו להתקדם בתוכנית ביחד עם שאר הקבוצה ומבלי לעכבה.
  9. ההשתתפות בתוכנית והשימוש בחומרי הלימוד והתרגול אינם כרוכים בתשלום נקוב מראש והינם על בסיס דאנה ומילוי כללי ההתנהגות הבסיסיים הנהוגים בקורסי ידידי הדהרמה.
  10. התכנית מתוכננת לחמש שנים, אך יתכנו שינויים בלו"ז ובמשך התכנית עפ"י התקדמותנו ושיקול המורה.

 

הרשמה

הצטרפו עכשיו לתוכנית בטופס ההרשמה הכללי, כדי שנוכל לשמור על קשר ולשלוח מידע רלבנטי למשתתפי התוכנית.

בנוסף, יש להירשם לכל אחד מהקורסים מהתכנית כאשר יעלו הפרטים הספציפיים שלו לאתר ותחל ההרשמה לאותו הקורס.

 

ארגון מסלול הלימוד

כמו כל לימודינו, גם קיומו של מסלול זה והקורסים שנקבל במסגרתו, תלויים בהתנדבות ובמאמץ משותפים שלנו. יעל שלו נעתרה לבקשת ועד העמותה לנהל את מסלול הלימוד. המעוניינים והמעוניינות להצטרף ולסייע בארגון מוזמנים לפנות ליעל: yaelsh404@gmail.com

 

הקורס הראשון שפתח את התוכנית – "כינון התודעה הערה: המדריך לאורח חיי הבודהיסטווה" – התקיים בתאריכים 19-21.10.17.

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

מהי התודעה? - What is the mind?

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה