בודהיזם א-ת

ארבעת היסודות של מדיטציית קשיבות – The four applications of mindfulness

קורס סוף שבוע עם לינה – במסגרת התכנית "בודהיזם מאלף ועד תו".

הקורס פתוח לכל המעוניינים הרואים עצמם משתלבים בתכנית ומתרגלים על בסיס הנחיות המדיטציה שניתנו ע"י גלן סוונסון בקיץ 2017 [לשמיעת ולקריאת ההנחיות אנא לחצו כאן] .

קְשיבוּת (אנגלית: mindfulness, סנסקריט: smrti, טיבטית: dren pa/dren shes) היא הבסיס לתמורה בתודעה. הקשיבות משותפת לכל המסורות של הבודהיזם והיא אחת המודעויות החיוניות שחייבים לפתח כדי שהתרגול הבודהיסטי שלנו יהיה יעיל. חשיבותה עצומה.

הקשיבות מתבססת על ארבעה יסודות: קשיבות לגוף, קשיבות לתחושות, קשיבות לתודעה וקשיבות לדהרמות.

בתרגול הבודהיסטי קשיבות קשורה גם לשני סוגים אחרים של מודעות: דריכות (אנגלית: alertness, סנסקריט: samprajana, טיבטית: shes bzhin) ושימת לב או ערנות (אנגלית: attentiveness/ vigilance, סנסקריט: apramada , טיבטית: bag yod). שני סוגי מודעות אלה מוצגים בפרקים 4 ו-5 של "המדריך לאורח חיי הבודהיסטווה" של שאנטידווה.

במהלך הקורס הזה גשה קלסנג וונגמו תדון אתנו במשמעות של קשיבות, בכל אחד מארבעת היסודות שלה, בשתי המודעויות הקשורות אליה וכן הלאה.

כל שיעור יורכב מהסברים, דיונים ויכלול גם מדיטציות מודרכות, כדי שכל משתתף יוכל לפתח ולהעמיק את החוויה האישית שלו של תרגול הקשיבות, ויוכל להמשיך בכך גם בתרגול היומי שלו אחרי הקורס.

הקורס מהווה חלק מתכנית המחזור השני של "בודהיזם מאלף ועד תו", שנפתח באוגוסט 2017. זה יהיה הקורס השני שעוסק בנושא של קשיבות (mindfulness) במסגרת התכנית, והוא יציג את הנושא מזווית קצת אחרת. בגלל החשיבות העצומה שמוקנית לתרגול הקשיבות כדאי לנסות לגשת אל התרגול הזה מזוויות שונות ומנקודת מבט רחבה ככל האפשר.

♦♦♦

גשה קלסנג וונגמו (Geshe Kelsang Wangmo) היא הנזירה הראשונה שקבלה את התואר גשה לאחר 17 שנות לימוד במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסלה – ובכך פתחה דלת לנזירות נוספות לקבלת תואר זה.

גשה קלסנג וונגמו ידועה כמורה מבריקה שמציגה את הדברים המורכבים והקשים ביותר להבנה בצורה מאוד ברורה ונגישה, תוך שילוב מדיטציות המאפשרות את הבנת והטמעת הלימוד.

משנת 2004 היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לסטודנטים המערביים החיים בדהרמסלה, עפ"י תוכנית הלימודים הנהוגה במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית; היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת אמורי (משנת 2006); ולתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת מיאמי (משנת 2010). כמו כן היא מלמדת בטושיטה, מתרגמת ומתרגלת.

גשה קלסנג וונגמו ממשיכה להגיע וללמד בישראל כאורחת ידידי הדהרמה.

♦♦♦

הקורס יתקיים בשפה האנגלית

המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל משך הזמן של הקורס ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו.

מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

נשמח לכיבוד לפינת קפה (פירות,עוגיות וכו'- עדיפות לכיבוד בריא).

להסבר מפורט על מהלך הקורסים, כללי התנהגות, מה להביא ועוד – תוכלו לקרוא כאן.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה.

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Tibet - A Buddhist Trilogy - Full Documentary 1984

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה