פילוסופיה בודהיסטית

ארבע אמיתות הנעלים

בביקורה זה תמשיך גשה קלסנג וונגמו ללמד את חמשת הנושאים העיקריים של ה"פרג'נהפרמיטה" (סוטרות שלמות החוכמה). המשמעות המרומזת של הסוטרות האלה מוצגת ב"עיטור ההבנות הצלולות" של מייטריה.

הנושאים האלה חוקרים את הדרכים המדיטטיביות שמובילות את מתרגל הרוח לרמה הרוחנית הגבוהה ביותר – ההארה השלמה של בודהה.

הנושא הראשון, "בודהיצ'יטה", נלמד בקורס ב-2013. לימוד בודהיצ'יטה פירושו לימוד תודעת ההארה, שהיא השער לדרך המהאיאנה ואחד מהגורמים העיקריים להארה.

חשוב מאוד להיות חומלים וטובי לב, אבל זה לא מספיק. מתרגל הרוח חייב ללמוד, להרהר ולמדוט על הנחיות תרגול המהאיאנה.

ב-2014 התחלנו ללמוד את הנושא השני, הנחיות הלימוד, שמורכב ממספר נושאים. עברנו על הנושא הראשון מתוכו, "שתי האמיתות" (אמת מוסכמת ואמת מוחלטת). הבנת שתי האמיתות עוזרת למתרגל הרוח להבין נכוחה את הטבע של תרגול המהאיאנה ואת היבטיו השונים.

הנושא הבא של הנחיות תרגול המהאיאנה של מייטריה הוא "ארבע אמיתות הנעלים", אותו נלמד השנה.

ההסבר של ארבע אמיתות הנעלים הוא מושא המיקוד של תרגול המהאיאנה.

* * * * *

הסוטרה על ארבע אמיתות הנעלים היתה השיעור הראשון שנתן הבודהה לחמשת תלמידיו בפארק הצבאים בסרנאת, ליד ווארנסי, זמן קצר אחרי שהשיג הארה. השיעור הזה הוא חלק מהסיבוב הראשון של גלגל הדהרמה.

חקר ארבע אמיתות הנעלים מקיף את הבסיס של כל הבודהה-דהרמה והוא בעל חשיבות עצומה למתרגלי תרוואדה (המוביל הבסיסי) ולמתרגלי מהאיאנה (המוביל האוניברסלי).

כאשר עולה ספק קל שבקלים האם טקסט נתון הוא לימוד של הבודהה, בודקים אותו בהשוואה לארבע אמיתות הנעלים – האם הוא תואם לארבע אמיתות הנעלים או לא.

גשה קלסנג וונגמו תציג את הטקסט החשוב הזה בדרכה המעמיקה והמדויקת.

הקורס יינתן באנגלית.

ההתכנסות ביום חמישי בין השעות 17:00-18:00

  ♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (1)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"מעבר לדת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

כבוד הדלאי לאמה פורש בספרו תוכנית פורצת דרך הפונה גם אל מיליוני האנשים שאינם רואים בעצמם חלק משום מסורת דתית אך עדיין כמהים לחיים שיש בהם סיפוק רוחני ועשייה למען עולם טוב יותר. למידע נוסף ורכישה