פילוסופיה בודהיסטית

ארבע אמיתות הנעלים

בביקורה זה תמשיך גשה קלסנג וונגמו ללמד את חמשת הנושאים העיקריים של ה"פרג'נהפרמיטה" (סוטרות שלמות החוכמה). המשמעות המרומזת של הסוטרות האלה מוצגת ב"עיטור ההבנות הצלולות" של מייטריה.

הנושאים האלה חוקרים את הדרכים המדיטטיביות שמובילות את מתרגל הרוח לרמה הרוחנית הגבוהה ביותר – ההארה השלמה של בודהה.

הנושא הראשון, "בודהיצ'יטה", נלמד בקורס ב-2013. לימוד בודהיצ'יטה פירושו לימוד תודעת ההארה, שהיא השער לדרך המהאיאנה ואחד מהגורמים העיקריים להארה.

חשוב מאוד להיות חומלים וטובי לב, אבל זה לא מספיק. מתרגל הרוח חייב ללמוד, להרהר ולמדוט על הנחיות תרגול המהאיאנה.

ב-2014 התחלנו ללמוד את הנושא השני, הנחיות הלימוד, שמורכב ממספר נושאים. עברנו על הנושא הראשון מתוכו, "שתי האמיתות" (אמת מוסכמת ואמת מוחלטת). הבנת שתי האמיתות עוזרת למתרגל הרוח להבין נכוחה את הטבע של תרגול המהאיאנה ואת היבטיו השונים.

הנושא הבא של הנחיות תרגול המהאיאנה של מייטריה הוא "ארבע אמיתות הנעלים", אותו נלמד השנה.

ההסבר של ארבע אמיתות הנעלים הוא מושא המיקוד של תרגול המהאיאנה.

* * * * *

הסוטרה על ארבע אמיתות הנעלים היתה השיעור הראשון שנתן הבודהה לחמשת תלמידיו בפארק הצבאים בסרנאת, ליד ווארנסי, זמן קצר אחרי שהשיג הארה. השיעור הזה הוא חלק מהסיבוב הראשון של גלגל הדהרמה.

חקר ארבע אמיתות הנעלים מקיף את הבסיס של כל הבודהה-דהרמה והוא בעל חשיבות עצומה למתרגלי תרוואדה (המוביל הבסיסי) ולמתרגלי מהאיאנה (המוביל האוניברסלי).

כאשר עולה ספק קל שבקלים האם טקסט נתון הוא לימוד של הבודהה, בודקים אותו בהשוואה לארבע אמיתות הנעלים – האם הוא תואם לארבע אמיתות הנעלים או לא.

גשה קלסנג וונגמו תציג את הטקסט החשוב הזה בדרכה המעמיקה והמדויקת.

הקורס יינתן באנגלית.

ההתכנסות ביום חמישי בין השעות 17:00-18:00

  ♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה).

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה הסתיימה

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (1)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

המסע אל לב החוכמה

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה