פילוסופיה בודהיסטית

"החכמה הבסיסית של דרך האמצע" של נגארג'ונה, קורס המשך – Nagarjuna's Fundamental Wisdom of The Middle Way

English is below

שניים מהרעיונות המרכזיים של הבודהיזם עפ"י מסורת נאלנדה הם ריקות והתהוות תלויה. אין מה שהשפעתו על תודעתנו עמוקה יותר מאשר הראייה החודרת של שני רעיונות אלו. יחד עם זאת, בגלל התפיסה המוטעית המולדת שלנו, בנוגע לעצמנו ולכל דבר אחר, קשה מאוד להבין לְמה מתייחסים הרעיונות של ריקות והתהוות תלויה. לכן נאמר שחיוני ללמוד אודות רעיונות אלה ממאסטרים בודהיסטים בעבר, שהתובנות וההבנות החודרות שלהם משמשות בסיס לבודהיזם המודרני של ימינו, ושהעבודות שלהם רלבנטיות היום כפי שהיו בעבר.

אחד מהמאסטרים החשובים ביותר הוא נאגארג'ונה, שחיבר פרשנויות רבות על כל השיעורים העיקריים של הבודהה. העבודה החשובה ביותר של נאגארג'ונה היא מולאמדהיאמקה-קאריקא ("חכמה בסיסית"), שנחשבת הבסיס לכל שאר המסות על ריקות ועל התהוות תלויה. מתרגלי הבודהיזם הטיבטי מכל ארבע המסורות לומדים ומתרגלים את הטקסט הזה והדלאי לאמה ולאמות גדולים אחרים מלמדים אותו לעתים קרובות.

מכיוון שהטקסט ארוך ומפורט מאוד, הדלאי לאמה בדרך כלל מציג את המשמעות המהותית של הפרשנות הזאת באמצעות לימוד של מספר פרקים מתוכה בסדר מסוים (פרקים 26, 18, 23, 24, 22 ו-1).

כחלק מתכנית הלימוד שמיועדת למי שרוצים העמיק את הבנת המשמעות של היעדר עצמי או ריקות ותרגולם, ושתארך על פני מספר שנים ככל שיידרש להשלים את הטקסט, נקרא, נדון ונמדוט על אותם פרקים בהתבסס על ההסבר שניתן על ידי הדלאי לאמה ומאסטרים גדולים אחרים. נתמקד במיוחד ברלבנטיות שלהם בחיי היומיום שלנו ובפיתוח אהבה וחמלה.

הקורס המקוון האינטנסיבי מתאים לתלמידי בודהיזם מתקדמים. גשה קלסנג וונגמו תלמד באנגלית והקורס יכלול ניתוח ודיון, שאלות ותשובות, ומדיטציה מודרכת. החומרים של הקורס יהיו זמינים למשתתפים. בתחילת השיעור הראשון של הקורס גשה קלסנג וונגמו תציג סיכום של החומר שנלמד עד כה בקורסים הקודמים במסגרת הנושא הזה.

מומלץ להקשיב לקורסים במסגרת הקורס הזה אותם לימדה גשה קלסנג וונגמו בשנים 2018, 2019.

גשה קלסנג וונגמו (Geshe Kelsang Wangmo) היא הנזירה הראשונה שקבלה את התואר גשה, לאחר 17 שנות לימוד במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסלה – ובכך פתחה דלת לנזירות נוספות לקבלת תואר זה.

גשה קלסנג וונגמו ידועה כמורה מבריקה שמציגה את הדברים המורכבים והקשים ביותר להבנה בצורה מאוד ברורה ונגישה, תוך שילוב מדיטציות המאפשרות את הבנת והטמעת הלימוד.

הקורס יתקיים בימים שישי-שבת 20-21.11.20.

השיעורים יתקיימו באמצעות אפליקציית הזום הקלה לתפעול, בלינק הבא:

 

אנא התחברו חמש דקות לפני תחילת השיעור כדי שנוכל להתחיל בזמן. הנחיות לגבי אופן הפעלת תכנת הזום תוכלו לראות בתחתית העמוד.

אין צורך בהרשמה3 מראש. אפשר להצטרף באמצעות הלחיצה על הקישור הנ"ל במועד המפגש המקוון.

» את הקלטות המפגשים תוכלו לראות בערוץ היוטיוב שלנו – אנא לחצו כאן.

Geshe Kelsang Wangmo – Nagarjuna’s Mulamadhyamakakarika   

Two of the central concepts of the Nalanda tradition of Buddhism are emptiness and dependent arising, and nothing is said to affect our mind as profoundly as insight into these two. Yet owing to our inborn misapprehension of ourselves and everything else it is considered extremely difficult to understand what emptiness and dependent arising refer to. Therefore, it is said to be essential to learn about them from past Buddhist masters whose insights and realizations serve as the foundation of modern-day Buddhism and whose works are just as relevant today as they were in the past.

One of the most important masters is Nagarjuna who composed numerous commentaries on all of the major teachings by the Buddha. Nagarjuna’s most essential work is the Mulamadhyamakakarika (Fundamental Wisdom) considered the foundation of all other treatises on emptiness and dependent arising. It is widely studied and practiced by Tibetan Buddhists of all four traditions and has frequently been taught by His Holiness the Dalai Lama and other lamas.

As it is very extensive His Holiness the Dalai Lama usually presents the essential meaning of this work by teaching a few of its chapters in a specific order (Chapters 26, 18, 23, 24, 22, and 1).

As part of a study program that extends over as many years as it takes to complete the text, we will read, discuss and meditate on the same chapters based on the explanation given by His Holiness and other great masters. We will particularly focus on their relevance in our daily lives and in the development of love and compassion.

The intensive online course is suitable for advanced students of Buddhism. It is taught in English and provides analysis and discussions, question and answer sessions, and guided meditations. The course material will be made available to the participants and a summary of the material covered so far will be provided at the beginning of the first session.

It is recommended to watch the classes Geshe Kelsang Wangmo gave as part of this program on 2018 and 2019.

The teaching can be viewed using the following Zoom link:

Please be sure to connect at least 5 minutes before the scheduled time so there are no delays.

There will be also a live streaming of the teachings in our YouTube channel.

All are welcome!
About donation – please see below.

 

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה ואף הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות במפגשים אלה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב. תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

את התרומה ניתן לבצע באמצעות האתר המאובטח Paypal ע"י לחיצה על Create an Account ומילוי פרטי כרטיס האשראי (בהרשמה חד-פעמית המידע אינו נשמר בשרתי Paypal). אם ברצונכם לקבל קבלה עבור הדאנה, אנא הקפידו בעת ביצוע התשלום בפייפאל לרשום את שמכם ואת הכתובת המלאה למשלוח.

All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet we wish to give a generous Dana to our teacher and also there are some costs to be covered. For that we ask for your donations. After covering the costs all remaining donation will be offered to the precious teacher.
For donating using paypal please press on the button below:

כמו כן ניתן לעשות העברה בנקאית לזכות ידידי הדהרמה, בנק הפועלים סניף היצירה 459, חשבון 11197.

You can also transfer money to:
Dharma Friends of Israel
Bank HaPoalim, branch 459, account number 11197
Swift code: POALILIT
IBAN  IL450124590000000011197

1. השתתפות באמצעות מחשב –
– כחמש או עשר דקות* לפני מועד הפגישה יש ללחוץ על הקישור לפגישה.
– עם הלחיצה על הקישור שקבלתם, יופיע חלון קטן בראש הדף המבקש אישור לכניסה לחלון הלימוד. אנא אשרו.
–  לאחר שתאשרו, יורד קובץ קטן (ובטוח) למחשב ואוטומטית יעלה חלון הלימוד.
–  כעת תתבקשו לאשר את השימוש במיקרופון המחשב ועל מצלמת המחשב (אם יש לכם כזו). אנא אשרו בבקשה את הנ"ל! לאחר שתאשרו, אם תרצו, תוכלו בכל עת במהלך השיעור לכבות או להפעיל את המצלמות והמיקרופונים (גם למורה כמובן יש שליטה ואפשרות לעשות זאת עבור כולם…).

–  זהו… קל ופשוט. אתם נמצאים בחלון הלימוד ויחד נמתין לתחילתו. בהצלחה!
–  נוכל לראות בתחתית החלון תפריט צף (משמע אם מזיזים את העכבר על המסך התפריט מופיע, ולאחר פרק זמן התפריט נעלם מהעין עד תזוזת העכבר הבאה)
הכניסה לשיעור באמצעות מחשב אינה דורשת הרשמה לתוכנת זום בה אנו משתמשים.

2. השתתפות באמצעות הטלפון הסלולרי –
–  כאן צריך להערך מראש ולא ברגע האחרון:
יש להכנס לחנות האפליקציות, ולהתקין את אפליקציית zoom.
–  לאחר ההתקנה, פותחים את האפליקציה ונרשמים ע"י הכנסת מייל וסיסמה שתגדירו [אנא זכרו לרשום לעצמכם אותה לשימוש בפעמים הבאות..].
–  האפליקציה תיפתח בעמוד הבית. בעמוד זה, למטה מימין, יש כפתור הגדרות. יש ללחוץ עליו ובדף שיפתח יש ללחוץ על meeting. בתחתית הדף הזה יש לכבות את מצב הנהיגה (הכפתור יהפוך מכחול ללבן).
–  משאירים את האפליקציה פתוחה, חוזרים ללינק הפגישה ולוחצים על הקישור לפגישה.
–  האפליקציה תיפתח בחלון הפגישה, ואתם תידרשו לאשר את השימוש במיקרופון הטלפון (אנא שימו לב שיפתחו שתי אפשרויות ויש ללחוץ על האפשרות הראשונה – call via device audio) ואת השימוש בוידיאו. אנא אשרו אחרת לא תוכלו להשתמש באפליקציה.
–  זהו.. אתם בפנים. בתחתית המסך יש תפריט צף (ראו ההסבר בסעיף האחרון של השימוש במחשב) .​​​

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

מולטימדיה

Alan Watts: Buddhism And Science - Pt. 2 of 2

צפה והקשב לעוד:

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

בספרו "כיצד לראות את עצמך כפי שהנך באמת" מדריך אותנו כבוד הדלאי לאמה כיצד לראות את עצמנו כפי שאנו באמת, על מנת שנוכל להתחיל ליצור את העולם שבו נרצה לחיות. למידע נוסף ורכישה