פילוסופיה בודהיסטית

"החכמה הבסיסית של דרך האמצע" של נגארג'ונה – Nagarjuna's Fundamental Wisdom of The Middle Way

הקורס הזה הוא החלק השני של תכנית דו-שנתית שמיועדת לאלה שרוצים להעמיק את הבנת המשמעות של היעדר עצמי או ריקוּת ותרגולם, כפי שהוסברו על ידי מאסטרים בודהיסטיים מוקדמים. תובנותיהם של אותם מאסטרים וההבנות החודרות שלהם משמשות בסיס לבודהיזם של תקופתנו וכתביהם רלוונטיים בעידן המודרני  בדיוק כפי שהיו בעבר.

אחד מהמאסטרים החשובים ביותר ביניהם הוא נגארג'ונה. הוא כונה "הבודהה השני", וחיבר פרשנויות רבות על שיעורי הבודהה. העבודה החשובה ביותר של נגארג'ונה היא "החכמה הבסיסית של דרך האמצע" (בסנסקריט: Mulamadhyamakakarika), שנחשבת כבסיס של כל שאר המסות על ריקות על פי מסורת נאלנדה. בכל ארבע המסורות של הבודהיזם הטיבטי לומדים טקסט זה בהרחבה. כבוד הדלאי לאמה ומורים רבים אחרים מרבים ללמד אותו בשיעוריהם הפומביים.

הטקסט הזה מפורט מאוד, ולכן בדרך כלל בוחר כבוד הדלאי לאמה להציג את תמצית משמעותו באמצעות לימוד כמה מפרקיו בסדר מסוים (פרקים 26, 18, 23, 24, 22 ו-1).

במהלך הקורס הזה נמשיך לקרוא פרקים אלה, לדון בהם ולמדוט עליהם בהתבסס על ההסברים שנותן כבוד הדלאי לאמה ומאסטרים גדולים אחרים. אנחנו נתמקד במיוחד ברלוונטיות שלהם לחיי היומיום שלנו ולפיתוח אהבה וחמלה.

הקורס מתאים לתלמידי בודהיזם מתקדמים. גשה קלסנג וונגמו תלמד באנגלית והקורס יכלול ניתוח ודיון, זמן לשאלות ותשובות, מדיטציות מונחות וזמן להרהור. בתחילת הקורס של השנה הזאת נסכם את הבתים שעברנו עליהם בשנה שעברה, למען המשתתפים החדשים ולמען אלו שהשתתפו בשנה שעברה ורוצים לרענן את זיכרונם. החומר של הקורס יחולק למשתתפים.

♦♦♦

גשה קלסנג וונגמו (Geshe Kelsang Wangmo) היא הנזירה הראשונה שקבלה את התואר גשה לאחר 17 שנות לימוד במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסלה – ובכך פתחה דלת לנזירות נוספות לקבלת תואר זה.

גשה קלסנג וונגמו ידועה כמורה מבריקה שמציגה את הדברים המורכבים והקשים ביותר להבנה בצורה מאוד ברורה ונגישה, תוך שילוב מדיטציות המאפשרות את הבנת והטמעת הלימוד.

משנת 2004 היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לסטודנטים המערביים החיים בדהרמסלה, עפ"י תוכנית הלימודים הנהוגה במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית; היא מלמדת פילוסופיה בודהיסטית לתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת אמורי (משנת 2006); ולתלמידי תוכנית הלימודים בחו"ל של אוניברסיטת מיאמי (משנת 2010). כמו כן היא מלמדת בטושיטה, מתרגמת ומתרגלת.

גשה קלסנג וונגמו ממשיכה להגיע וללמד בישראל כאורחת ידידי הדהרמה.

♦♦♦

התכנסות והתחלה יום חמישי שעה 15:00

סיום יום שבת שעה 17:30

הקורס יתקיים בשפה האנגלית.

המשתתפים יתבקשו להיות נוכחים בכל משך הזמן של הקורס ובכל הפעילויות שיתקיימו במהלכו.

מכשירי הטלפון, מחשבים וכד' יימסרו למשמרת בתחילת הקורס.

הקורס יתקיים בשתיקה מלאה.

נשמח להבאת כיבוד לפינת קפה (פירות, עוגיות וכו'- עדיפות לכיבוד בריא).

להסבר מפורט על מהלך הקורסים, כללי התנהגות, מה להביא ועוד – תוכלו לקרוא כאן.

♦♦♦

ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה – ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.

ההרשמה נסגרה

חומרי עיון לאירוע זה

אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"להגיע להארה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

"להגיע להארה" הוא ספר חשוב ומהותי בו פורש בפנינו הדלאי לאמה, בדרך בהירה ומעשית, את שלבי התרגול הרוחני בדרך להשגת מצב ההארה שלמה, מצב תודעה שהוא הרמה הגבוהה ביותר של ההתפתחות הרוחנית. למידע נוסף ורכישה