סוטרות ותפילות

"שוטה המנזר ותודעת ההארה" [המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה]

קורס סופשבוע 18-21.9.13 [רביעי-שבת] עם לופן פמה לונגדרול. קריאה בטקסט המופלא של שנטידווה. הקורס יתורגם מאנגלית לעברית.

אחד הטקסטים המופלאים והחשובים ביותר במסורת הבודהיזם הטיבטי הוא ללא ספק הטקסט הנקרא בודהיצ'אריאווטארה (בסנסקריט), ומוכר כ"מדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה".

הטקסט כתוב בבתי שיר יפהפיים ועוסק בהרחבה בתודעה הערה ובלב הפתוח לרווחה. הוא נכתב במאה השמינית לספירה על ידי החכם ההודי המכונה שנטידווה, ומהווה מאז מקור השראה למיליוני מתרגלים הפוסעים בדרך התרגול היומרנית המבקשת להפיל את חומות האפליה, ההיצמדות והדעות הקדומות התוחמות את ליבנו.

בקורס זה נעזר בלופן פמה לונגדרול, אשר למד את הטקסט עם מוריו במסגרות הלימוד והחינוך השונות, להבין לעומק חלק מבתי השיר, לגעת במסר שנחבא מאחוריהם, ולאפשר לליבנו להתרחב תחת השראת הטקסט והתרגול. לופן קיבץ עבורנו מבחר בתי שיר מפרקים שונים של הטקסט הממחישים את השאיפה לפתח את תודעת ההתעוררות, הצורך לשמור עליה ולטפח אותה, ועד הבאתה לכדי בשלות מלאה.

במהלך הקורס נקרא את בתי השיר בתרגום לאנגלית, נעזר בתרגום לעברית, ויחד עם לופן פמה לונגדרול נעיין לעתים גם בתרגום הטיבטי כדי לעמוד על דקויות המשמעות של בית שיר זה או אחר.

לפני הקריאה בטקסט יספר המורה בהרחבה את סיפורו המופלא של שנטידווה, אשר נחשב לשוטה המנזר עד ליום בו פרש ברצף אחד את הטקסט כולו. לכך יוסיף המורה הקדמה קצרה לסיפור חייו של הבודהה ולתורתו, וכן יתייחס לחשיבותו ומקומו של הטקסט במסגרת הבודהיזם הטיבטי.

  לופן פמה לונגדרול ילמד באנגלית. הקורס יתורגם לעברית.

הקורס ייערך בימים רביעי עד שבת [18 – 21 בספטמבר 2013] בשתיקה מלאה, ובין פרקי הקריאה ישובצו פרקי תרגול של מדיטציה שקטה להרהור והפנמת הטקסט והחומר הנלמד.

קורס זה מהווה הזדמנות נדירה להציץ לאופן הלימוד המסורתי בבתי המדרש בבהוטן ובטיבט, לקרוא יחד עם מלומד בהוטני טקסט מקורי, עתיק יומין אך רלבנטי מתמיד.

הקורס מיועד לתלמידים חדשים לדרך הבודהיזם, כמו גם לתלמידים ותיקים הרוצים להעשיר את תרגולם בלימוד מתוך טקסט מופת זה.

הנה מספר בתי שיר מתוך "המדריך לאורח חייו של הבודהיסטווה":

כל אלו החפצים להתגבר על מצוקות חייהם,

ולהביא מזור לכאבי הזולת,

אם הם אכן מעוניינים לעמוד באתגר נשגב שכזה,

אל להם לעולם להפנות את גבם לבודהיצ'יטה.

אם תיוולד תודעת ההתעוררות (בודהיצ'יטה)

במישהו הנמק בבית הסוהר של הסמסרה

בו ברגע הוא ייחשב ליורשו של הבודהה,

ראוי להערכתם של האלים ובני האדם כאחד.

 ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורה וכן הצוות המארגן בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בכל הפעילויות הינה על בסיס תרומה-דהנה.

תרומותיכם, שתיאספנה בתום הפעילות, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות וביקורו של המורה.

חומרי עיון לאירוע זה

טקסטים (0)
וידאו (0)
אודיו (0)
תמונות (0)

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה