צנשאב סרקונג רינפוצ'ה

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה (Tsenshab Serkong Rinpoche) נולד בשנת 1984 בספיטי, הודו. כבר בהיותו בן שנתיים וחצי הוא הוכר ע"י כבוד הדלאי לאמה כגלגולו של קיאבג'יי צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה, שהיה אחד משבעת ממאסטרי ההתדיינויות עם הדלאי לאמה

צנשב סרקונג רינפוצ'ה

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה (Tsenshab Serkong Rinpoche) נולד בשנת 1984 בספיטי, הודו, כילד רביעי למשפחה בת 10 אחים ואחיות. כבר בהיותו בן שנתיים וחצי הוא הוכר ע"י כבוד הדלאי לאמה כגלגולו של  קיאבג'יי צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה.

+

קיאבג'יי צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה (Kyabje Tsenshab Tugse Rinpoche) נולד בשנת 1914 בדרום טיבט. אביו, סרקונג דורג'ה צ'אנג (Serkong Dorjechang) שהיה אחד המאסטרים הגדולים של תקופתו, ואימו, נחשבו למחזיקי השושלת של מארפה – המתרגם והמתרגל הטיבטי הנודע.

קיאבג'יי צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה למד אצל המאסטרים הגדולים של ארבעת המסורות של הבודהיזם הטיבטי. הוא השתייך לאוניברסיטה המנזרית גאנדן ג'נגטסיי שם למד וקיבל את התואר גשה להרמפה. אחרי שלמד תשע שנים באוניברסיטה הטנטרית של גיומה הוא מונה בשנת 1948 לאחד משבעת ה"צנשאב" [מאסטר של התדיינות, debate] עם כבוד הדלאי לאמה ה-14. לאורך השנים הוא העביר לכבוד הדלאי לאמה העצמות בע"פ ולימודים עפ"י מסורות בודהיסטיות שונות.

לאחר שהדלאי לאמה עבר בכורח הנסיבות להודו, עבר לשם גם רינפוצ'ה ובין השאר הוא ערך חמישה מסעות לספיטי בהם לימד במנזרים ובאיזורים מרוחקים ומבודדים, ואף נסע ולימד בצפון אמריקה ובאירופה. הוא חלף מן העולם ב- 20.8.1983 בספיטי.

+

בכל בית בספיטי תלו את תמונתו של סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה, גם בבית הוריו של התינוק צנשאב סרקונג רינפוצ'ה. מספרים כי בהיותו כבן שנתיים (1986), כאשר רק התחיל לדבר, הוא הצביע על התמונה ואמר "זה אני!". גם סימנים אחרים הצביעו בבירור שהתינוק הוא גלגולו של סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה.

בגיל 3.5 עבר רינפוצ'ה לגור בדהרמסאלה ואף שהוריו בקרו אותו שם מעת לעת הילד הרך לא ביקש לראות אותם מעבר לכך. מלכתחילה הוא הרגיש נוח בביתו הישן-חדש.

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה קיבל את הכשרתו הבודהיסטית במנזר גאנדן ג'נגטסיי בדרום הודו.

אחרי שהחליט להמשיך את התמסרותו לדהרמה שלא כנזיר הוא המשיך את לימודיו במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסאלה, שם למד גם אצל גן גיאצו לה (שקיבל בזמנו שיעורים רבים מסרקונג טוגסיי רינפוצ'ה) והפך להיות תלמידו הקרוב.

בעצתו של כבוד הדלאי לאמה סיים צנשאב סרקונג רינפוצ'ה שלוש שנים אינטנסיביות של לימוד אנגלית בקנדה, והוא רואה זכות לעצמו לשאת במחוייבויותיו של קיאבג'יי צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה, לסייע וללמד ככל שיינתן.

רינפוצ'ה מלמד בהודו, תוך שהוא משלב את ניסיונו בלימוד ובתרגול הבודהיסטי עם היכרותו את העולם המערבי. לימודיו שופעי חוכמה, חן והומור והם מרתקים ביותר.

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה ביקר ולימד לראשונה בישראל באוגוסט 2018.

תמונות

לכל התמונות של המורה (1) »

המורה בספריית המדיה

אודיו (0)
תמונות (0)

הקורסים הבאים

לרשימת קורסי העבר של המורה »

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"טיפוח הפוטנציאל האנושי"

ג'טסונמה טנזין פאלמו  

בספרה "טיפוח הפוטנציאל האנושי" (שש השלמויות) מעניקה לנו ג'טסונמה טנזין פאלמו מבט רחב על האימון הבודהיסטי מעבר לישיבה על הכרית. ספרה הינו תרגום הקורס שנתנה בישראל ב-2006. למידע נוסף ורכישה