צנשאב סרקונג רינפוצ'ה

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה (Tsenshab Serkong Rinpoche) נולד בשנת 1984 בספיטי, הודו. כבר בהיותו בן שנתיים וחצי הוא הוכר ע"י כבוד הדלאי לאמה כגלגולו של קיאבג'ה צנשאב סרקונג טוגסה רינפוצ'ה, שהיה אחד משבעת ממאסטרי ההתדיינויות עם הדלאי לאמה

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה

English is below

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה (Tsenshab Serkong Rinpoche) נולד בשנת 1984 בספיטי, הודו, כילד רביעי למשפחה בת 10 אחים ואחיות. כבר בהיותו בן שנתיים וחצי הוא הוכר ע"י כבוד הדלאי לאמה כגלגולו של  קיאבג'ה צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה.

+

קיאבג'ה צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה (Kyabje Tsenshab Tugse Rinpoche) נולד בשנת 1914 בדרום טיבט. אביו, סרקונג דורג'ה צ'אנג (Serkong Dorjechang) שהיה אחד המאסטרים הגדולים של תקופתו, ואימו, נחשבו למחזיקי השושלת של מארפה – המתרגם והמתרגל הטיבטי הנודע.

קיאבג'ה צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה למד אצל המאסטרים הגדולים של ארבעת המסורות של הבודהיזם הטיבטי. הוא השתייך לאוניברסיטה המנזרית גאנדן ג'נגצה שם למד וקיבל את התואר גשה להרמפה. אחרי שלמד תשע שנים באוניברסיטה הטנטרית של גיומה הוא מונה בשנת 1948 לאחד משבעת ה"צנשאב" [מאסטר של התדיינות, debate] עם כבוד הדלאי לאמה ה-14. לאורך השנים הוא העביר לכבוד הדלאי לאמה העצמות בע"פ ולימודים עפ"י מסורות בודהיסטיות שונות.

לאחר שהדלאי לאמה עבר בכורח הנסיבות להודו, עבר לשם גם רינפוצ'ה ובין השאר הוא ערך חמישה מסעות לספיטי בהם לימד במנזרים ובאיזורים מרוחקים ומבודדים, ואף נסע ולימד בצפון אמריקה ובאירופה. הוא חלף מן העולם ב- 20.8.1983 בספיטי.

+

בכל בית בספיטי תלו את תמונתו של סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה, גם בבית הוריו של התינוק צנשאב סרקונג רינפוצ'ה. מספרים כי בהיותו כבן שנתיים (1986), כאשר רק התחיל לדבר, הוא הצביע על התמונה ואמר "זה אני!". גם סימנים אחרים הצביעו בבירור שהתינוק הוא גלגולו של סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה.

בגיל 3.5 עבר רינפוצ'ה לגור בדהרמסאלה ואף שהוריו בקרו אותו שם מעת לעת הילד הרך לא ביקש לראות אותם מעבר לכך. מלכתחילה הוא הרגיש נוח בביתו הישן-חדש.

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה קיבל את הכשרתו הבודהיסטית במנזר גאנדן ג'נגצה בדרום הודו.

אחרי שהחליט להמשיך את התמסרותו לדהרמה שלא כנזיר הוא המשיך את לימודיו במכון לדיאלקטיקה בודהיסטית בדהרמסאלה, שם למד גם אצל גן גיאצו לה (שקיבל בזמנו שיעורים רבים מסרקונג טוגסיי רינפוצ'ה) והפך להיות תלמידו הקרוב.

בעצתו של כבוד הדלאי לאמה סיים צנשאב סרקונג רינפוצ'ה שלוש שנים אינטנסיביות של לימוד אנגלית בקנדה, והוא רואה זכות לעצמו לשאת במחוייבויותיו של קיאבג'ה צנשאב סרקונג טוגסיי רינפוצ'ה, לסייע וללמד ככל שיינתן.

רינפוצ'ה מלמד בהודו, תוך שהוא משלב את ניסיונו בלימוד ובתרגול הבודהיסטי עם היכרותו את העולם המערבי. לימודיו שופעים חוכמה, חן והומור והם מרתקים ביותר.

צנשאב סרקונג רינפוצ'ה ביקר ולימד לראשונה בישראל באוגוסט 2018 ואף ביוני 2023.

Tsenshab Serkong Rinpoche

Tsenshab Serkong Rinpoche was born in the Spiti valley, in India, in 1984. When he was about three years old he was recognized by His Holiness the Dalai Lama as the incarnation of Kyabje Tsenshab Serkong Tugse Rinpoche (1914-1983), who was one of the seven master debate partners to His Holiness the Dalai Lama.

 Rinpoche has studied Buddhism in Ganden Jangtse monastery in South India. After deciding to continue his work for the Dharma as a lay person, and completed his education at the Institute of Buddhist Dialectics in Dharamsala.

On the advice of the Dalai Lama Rinpoche has completed three years of intensive study English in Canada and is continuing his higher Buddhist training.

Rinpoche feels privileged to continue the responsibilities of Serkong Tsenzhab Rinpoche to teach and benefit people as much as he can.

Rinpoche is teaching in India, combining his experience of the study and practice of Buddhism with his acquaintance with the Western world. His fascinating teachings are full of wisdom, grace and humor.

Rinpoche visited and taught in Israel in 2018, and on June 2023.

תמונות

לכל התמונות של המורה (2) »

המורה בספריית המדיה

אודיו (0)
תמונות (0)

הקורסים הבאים

לרשימת קורסי העבר של המורה »
ברוח המסורת הבודהיסטית, המורה, וכן הצוות המארגן פועלים בהתנדבות מלאה ואינם מקבלים כל שכר. גם ההשתתפות בקורס זה הינה על בסיס תרומה (דאנה) וללא ציון סכום מוגדר, כדי לאפשר לכל הרוצים להשתתף בקורס לעשות זאת בשמחה ולתרום כפי יכולתם ומתוך רצון ונדיבות הלב.
תרומותיכם, אותן ניתן לעשות בכל עת הן לפני השיעור והן לאחריו, מיועדות לכיסוי כל ההוצאות הארגוניות ולמתן דאנה כהוקרת תודה למורה.
All our activities are organized by volunteers and are offered without any price tag attached. Yet there are some costs to cover and for that we are asking for your donations.
All remaining donations after covering the costs will be offered to the precious teacher.

ספרייה ולימוד

ספרים בהוצאת ידידי הדהרמה

"למלא את הלב בחמלה"

כבוד הדלאי לאמהּ ה-14  

ספרו של כבוד הדלאי לאמה - "למלא את הלב בחמלה", המראה לנו כיצד החמלה יכולה להיות מקור בלתי נדלה של אושר בחיינו. למידע נוסף ורכישה